Sparta Hockey Supporters - Stránky fanoušků hokejové Sparty

Novinky

KOMENTÁŘ: Hold sparťanským legendám

23. února 2012 v 00:00,  Komentáře

369.jpg

Jsou duší holešovického klubu. Základní kámen, na kterém je postaveno ostře sledované jméno Sparty. Přesto jim není věnována často taková pozornost, jakou by si zasloužili. První větší krůček ke zlepšení přichystala Sparta na utkání s Litvínovem.

Byla to očekávaná, ale i mírně rozpačitá podívaná. Je však třeba říci, že v českých končinách nevídaná. Ještě notně prořídlé ochozy sledovaly, jak potemnělou halou šlape po červeném koberci osoba holešovickému publiku více než známá. Viliam Sivek, bývalý první muž Sparty, člověk, který byl hlavním motorem sparťanského „obrození“ v letech 2005-2007. Právě tento fanoušky oblíbený manažer celou akci uvedl. Mnozí by si jistě přáli, aby se do Sparty opět vrátil. Takových lidí není v hokejovém klubu nikdy dost.

REPORTÁŽ Z UTKÁNÍ SI MŮŽETE PŘEČÍST ZDE

Poté začali za potlesku většiny přihlížejících docházet na led hráči, kteří po dlouhá léta v Holešovicích ale i na Štvanici rozdávali sparťanským fanouškům radost.  Odkudsi z výšin celou ceremonii sledovali pánové Jiří Hanzl, Josef Maleček a František Tikal. Po jejich uvedení do klubu legend přišli na řadu další hráči.

Někteří z nich jsou na zápasech Sparty častými hosty.  Střelec Jiří Zelenka pracuje stejně jako další kdysi obávaný kanonýr Jan „Gusta“ Havel se sparťanskou mládeží.  Pavel Richter zase na led často shlíží z novinářského můstku jakožto spolukomentátor České televize. Miroslav Kuneš nejspíš dosud užívá svou doživotní permanentku mezi střídačkami. Richard Žemlička diriguje hráče přímo ze střídačky a Petr Bříza vše pozorně sleduje z VIP prostor.

ROZHOVOR SHS S GUSTOU HAVLEM ZDE

Dorazily však i další velké osobnosti. Slavný „fakír“ Jiří Holeček, prsteny pro vítěze Stanley Cupu ověnčený Jiří Hrdina, bývalý obránce i trenér Sparty Josef Horešovský, „krvežíznivý“ Jaroslav Šíma, držitel zlaté medaile z MS 72 Jiří Kochta, bývalý oblíbený kouč Sparta František Výborný i úspěšný hráč, trenér i funkcionář Karel Gut.  Za velkého potlesku pak na led přišel poslední muž v dresu Sparty. Devětaosmdesátiletý Vladimír Zábrodský žijící trvale ve Švédsku si opět našel cestu zpět do svého hokejového domova. Chyběli jen pánové Pavel Wohl a Luděk Bukač.

Legendy Sparty opět na ledě.Každý hráč si vysloužil svou chvíli slávy. Bylo však znát, že mladší osazenstvo haly o některých z těchto hráčů nemělo dosud ani ponětí , největšího aplausu si tak mohl užít bývalý kouč Sparty a nyní Českých Budějovic František Výborný.

Celý ceremoniál byl poměrně vkusný, avšak rychle zapomenutelný. Jakoby bylo vše šité horkou jehlou. Po x let se holešovické publikum mnoha akcí s těmito legendami nedočkalo, najednou jich bylo na ledě hned čtrnáct. Ze všeho tak vznikl takový rychlý mix. Včetně reklamních přestávek, kdy se na kostce v rychlosti míhaly informace o těchto slavných postavách sparťanského hokeje.

Nebylo by lepší, zapamatovatelnější a též vhodnější, kdyby byl každému z těchto hráčů přidělen jeden zápas, navíc významnější, než STŘEDEČNÍ! duel s Litvínovem, který bojuje o samotnou účast v play-off?  Dát jedné legendě mnohem více prostoru, dát fanouškům možnost nechat opět halou linout skandovaný pokřik jeho jména?  Připravit mu nezapomenutelný hold, včetně audiovizuálního doprovodu či vyvěšení dresu? Této pocty se má dočkat v neděli v derby se Slavií Pavel Richter. Dočkají se toho i ostatní?

Nelze však pouze kritizovat. Zaplaťpánbůh za podobné akce, které jsou nejen skvělým zpestřením, ale i budováním lepšího image klubu. Kdo však častěji sleduje kanadskoamerickou NHL, musí si v Čechách čas od času klepat na čelo. Proč jsou za oceánem legendy nejrůznějších klubů dosud neskutečně uznávané osoby, zvané na nejrůznější sváteční příležitosti? Proč o nich ví jak pamětníci, ale i malé děti? Proč to u nás není podobné? Po středeční ceremonii nezbývá než doufat, že to tak snad jednou bude i u nás.

Foto: Kasnarka

Text: margera

Pokud chcete k novince přidat komentář, odsouhlaste prosím sociální pluginy v rámci nastavení souborů cookies. Komentáře využívají plugin Facebook.com.

Následující zápasy

 • 25. února - 16:30
  6.png
  LIT (venku)
  Extraliga (49.kolo)
 • 27. února - 18:30
  15.png
  HK (doma)
  Extraliga (50.kolo)

Kalendář akcí

<<02 / 2024>>
Po
Út
St
Čt
So
Ne
 
 
 
1
3
5
6
7
8
9
10
11
12
13
15
17
19
20
21
22
23
24
26
28
29