A zase nic... aneb prokleté derby

16. února 2013 v 00:30,  FanBlog,  frafont

Sezóna 2012/2013 je z pohledu Sparty opravdu divoká – začali jsme výhrou za dva body doma proti „Rusku“ alias Varům 2:1sn a následným tříbodovým triumfem na ledě Liberce v poměru 4:2, poté ovšem následovala apokalypsa v podobě devíti proher v řadě, trenérské rošády atd. - ale to my fanoušci dobře víme, co vše bylo, takže netřeba se rozepisovat.

Nakonec se na postu trenéra usídlil již z minulé sezóny známý Josef Jandač a najednou to pod ním začalo šlapat, mimo jiné jsme udělali sérii jedenácti (!!!) vítězství v řadě, což znamenalo nový klubový rekord, dosud maximem bylo devět vítězných zápasů bez přerušení. Potom přijela do naší haly Plzeň alias Indiáni alias škoda alias divá zvěř (jak kdo chce) a série skončila – předvedená hra měla úroveň možná tak vesnického přeboru, Plzeň holt víckrát došmudlala puk do sítě a vyhrála 4:2. Po následné reprepauze jela Sparta do Zlína a všichni byli zvědaví, co předvede. Předvedla děs a hrůzu – dlouho se hrálo nula nula, poté dal úvodní gól zápasu Tenkrát a vypadalo to, že možná ubráníme ty tři body, ale ouvej, přišel klasický kiks před vlastní brankou a „oblíbené“ číslo 96 Balaštík vyrovnal. Další gól nepadl a šlo se do prodloužení. To trvalo minutu a něco, než po další naší hrubici vystřelil bonusový bod pro Zlín mladík Honejsek.

Další díl kvapíku v rámci závěru základní části vyšel na dnešek (pátek 15. února), doma jsme od 18:30 přivítali v pražském derby Cirkus Růžička známý též jako HC Slavia Praha. Na diskusi zde na webu SHS (a určitě nejen na ní) se vkládala důvěra v to, že všechny čtyři zápasy základní části s nimi přece prohrát nemůžeme a dnes dostanou naloženo. Optimisticky naladěn jsem chvilku před šestou vyrazil z domova na zápas. Přišel jsem a bylo pěkně narváno a nějací lidi ještě dorazili v průběhu – nakonec se počítadlo zastavilo na hodnotě 10 703 diváků. Ještě slavnostní chvíle v rámci uvedení nových členů do Klubu legend HCS – parádní počin, doufám, že z něj bude každoroční tradice – a poté už se naostro šlo na věc. Začátek více než dobrý, i šance byly, ale bohužel bez gólové tečky, takže sešívaní se začali čím dál víc osmělovat a ohrožovali naši branku, až nakonec skórovali (Kadlec přihrál svému parťákovi doprostřed k modré, střela... a bohužel první gól v naší síti, puk Pincovi proklouzl). Za stavu 0:1 končí první třetina. Ve druhé části hry máme jeden čas až neskutečný tlak a zámek před brankou Slavie, jenže Furch úspěšně odolává a potom bác, dva sešívanci si jedou do protiútoku a končí to druhým gólem v naší síti – sice až po poradě s videem, ale platí. Naše hra se čím dál víc rozsypává, hráči jsou dost možná i psychicky dole a gól pořád ne a ne přijít. Až nám zase jednou vyjde jakžtakž usazení v útočném pásmu před brankou a po putování kotouče mezi několika hráči konečně prolomil kouzlo Ivan Rachůnek a snižuje na 1:2. To je i stav po dvou třetinách. V té třetí je jasné, že my musíme tlačit a útočit, ovšem dlouho se to nedaří, Růžaboys celkem v poklidu brání. Až osm minut a kousek před koncem se nám daří akce, puk putuje na hokejku Ivana Rachůnka a ten k radosti drtivé většiny přítomných srovnává na 2:2. Fans si skandováním žádají ještě jeden, který by znamenal dokonání obratu. Ovšem gól nepřichází, naopak Slavia se stěhuje do našeho obranného pásma a málem inkasujeme třetí úder. Nakonec se udržíme a jde se do prodloužení. Jeden člověk poblíž mě dokonce (asi trochu ironicky) zahlásí před startem prodloužení: „Jooo, máme bod“. Tříminutová pauza utekla a jde se na věc. Jasně víc ze hry máme my, ale zase ta hrůzostrašná koncovka. Když se už už chystáme na loterii nájezdů, dopustí se naši hráči další chyby, Slavia se snad poprvé za celé prodloužení dostane do útočného pásma, pár přesunů hráčů a puku a... střela a rozhodující branka dvanáct vteřin před koncem. Sešívaná menšina vybuchuje nadšením, sparťanská většina je zklamaná, pak ale přece jen hráčům zatleská.

Z posledních tří zápasů máme pouze dva body z devíti možných, což není moc dobré, ale minimálně já pořád věřím, že kluci si najdou čas a chuť, proberou to a zase začnou předvádět bojovnou tvrdou hru, jaká ke Spartě historicky patří a vždy patřila. Zbývají čtyři zápasy základní části, tak zmobilizujme síly a podpořme svůj tým v co největším počtu. Společně to zvládneme.

Zbývající utkání: 17.2. Litvínov – Sparta, 19.2. Sparta – Vítkovice, 24.2. Pardubice – Sparta, 26.2. Sparta – Kometa. Na oba venkovní zápasy vyjede velmi početná skupina fanoušků Sparty a na ty domácí prostě musí hala bouřit.