Sparta Hockey Supporters - Stránky fanoušků hokejové Sparty

Novinky

Negativní reklama nemusí být vždy reklama aneb co se děje v basketbalu žen?

25. března 2017 v 13:00,  Komentáře

789.jpg

Často můžete slýchat, že negativní reklama je také reklamou. Opak je však mnohdy pravdou. V době, kdy má sparťanský fanoušek poměrně volnější období a sleduje aktuálně tažení mladšího dorostu, který zrovna přejel Kometu Brno poměrem 10:2, je jedním z hlavních mediálních témat basketbalová fraška v první lize žen. Pravděpodobně jste o ní zaslechli také.

Sport, který je bohužel již několik let na okraji zájmu a sledují ho výhradně jen jeho účastníci, rodinní příslušníci hráčů a nejbližší známí, plní v posledních týdnech internetové i tištěné deníky a je součástí hlavních relací televizních zpráv. Tolik se pomalu nemluvilo ani o druhém místu z MS v ČR či nedávném úspěchu v tři na tři (1. místo na MS). O čem je řeč? Pro nezasvěcené, jde o souboj dvou celků z první ligy žen, konkrétně mezi Juniorem Kralupy a BA Spartou. Ani jednomu klubu se s blížícím se závěrem utkání nechtělo z taktických důvodů vyhrát, a tak se rozjela asi jedna z největších frašek v historii tohoto sportu u nás. Hráčky si začaly dávat prokazatelně vlastní koše a zahazovaly své trestné hody. Kluby to navíc svádějí na zmatenost jejich svěřenkyň a případně na taktickou vložku. Kam jsme to dospěli, ptám se! Jako člověk, který se kolem ženského sparťanského basketbalu točí již cca 10 let, nepřestávám věřit svým očím!

Kdo nebo co je vlastně BA SPARTA?
„BA Sparta je pouze parazitem na názvu tohoto slavného jména“

Hned po vydání prvních článků se začaly množit dotazy, co to ta Sparta vyváděla? Dost lidí bylo a stále je v určitém klamu, že jde o historicky nejúspěšnější celek naší země. Opak je pravdou, BA Sparta je pouze parazitem na názvu tohoto slavného jména! Parazitem, který si neváhal uzmout i staré logo basketbalové Sparty a pod něj si jen připsal slovo „academy“. Tento spolek ze Stodůlek, který začal fungovat až od roku 2001, s pravou Spartou neměl pranic společného. V roce 2007 však akademie odkoupila licenci od zkrachovalého celku mužů a začala být součástí asociace klubů Sparta Praha (očekával bych, že účast v AC Sparta Praha bude po tomto skandálu vypovězena). Nešťastným krokem tehdejšího vedení BLC Sparta Praha (jediné pravé ženské basketbalové Sparty), se navíc Basketbalová akademie dostala k tehdejší mládeži Basketball Ladies Clubu, aby se pak proti veškerým dohodám o „dávkách mladých hráček“ osamostatnila a založila si konkurenční družstvo žen.

Mnoho tehdejších zákulisních bitev bylo namířeno proti celku z Letné (BLC Sparta Praha), který byl najednou odstřižen od své mládežnické základny a pomalu vymíral. Situace se nadále vyostřovala v momentě, kdy BLC Sparta Praha začala mít finanční problémy, které neumožňovaly setrvání v nejvyšší soutěži a byla nucena ze své vlastní vůle po dlouhých letech raději odejít do nižší soutěže. Moment, kdy Basketbalová akademie postupně skoupila licence až po hlavní soutěž, byl pro vývoj rozeznání pravosti Sparty kritický. Mohla si za něj však trochu i pravá Sparta.

I přes vymožené právo, že BA Sparta nesmí užívat spojení „Sparta Praha“ pro ženský basketbal, spoustu novinářů tak bohužel nečinilo a lidem to možná bylo nakonec i jedno. Setrvání akademie v lize nemělo dlouhého trvání a sešup do nižší soutěže byl okamžitý. V tu dobu se v první lize potkávaly dvě Sparty. Obě hrály střídavě spíše v první polovině tabulky, aby pak v jedné sezóně na sebe narazily v rozhodujícím zápase o postup zpět mezi elitu. Barážová skupina, ve které již BA neměla možnost postoupit a BLC Sparta Praha měla postup nadosah, se hráčky BA upnuly pouze na jedinou věc, nepustit Spartu do vyšší soutěže. Tehdy nikdo nemyslel na to, jestli se podaří najít finance na provoz ŽBL (nejvyšší soutěž žen), všichni chtěli vyhrát! Bohužel se hráčkám BLC začaly třást ruce a vytoužený postup byl nakonec ztracen a bolelo to o to víc, že katem byla právě falešná Sparta. Ještě teď vidím zklamané tváře tehdejšího družstva a křepčící hráčky ze Stodůlek.

Pokusy o znovu postoupení výš byly ale v následujících letech (po odlivu partnerů) znemožněny a úbytek financí byl natolik kritický, že došlo u BLC k odstoupení z první ligy žen, a aktuálně tak historicky nejúspěšnější basketbalový klub působí v 2. lize žen s původním „B“ týmem. Vypadá to na smutný konec jedné éry, ale stále věřím, že návrat nemusí být ztracený. Navíc, i přes nepřízeň osudu, současné hráčky BLC Sparty Praha bojují jako lvice a procházejí soutěží téměř bez ztráty kytičky. Suverénně ovládly základní část a aktuálně válcují finálovou skupinu o postup do 1. ligy (druhá nejvyšší soutěž). Ty samé hráčky jsou pak neprávem spojovány s blamáží, kterou předvádějí lidé z Basketbalové akademie.

Exemplární tresty nebo výsměch
a plivanec do tváře ostatním?

Tím se dostáváme i k možným trestům, které klubům z první ligy (za již popsané chování) hrozily. Disciplinární komise měla jasnou možnost! Udělit exemplární tresty, a to nejenom klubům, hráčkám, trenérům, ale i sudím, kteří zápas odřídili. Verdikt zněl: Vyloučení klubů z letošního ročníku, potrestání trenérů dvěma měsíci zákazu výkonu své činnosti a pár hráček si nesmělo zahrát jeden soutěžní zápas. Není zde úplně jasné, zda se jednalo o automatický sestup o ligu níže, když se družstva vlastně celého ročníku neúčastnila. Vše se ale vyjasnilo po odvolání klubů u dozorčí rady ČBF. Ta klubům pouze ukončila sezónu v play-off, hráčkám ponechala trest na jedno utkání a kluby zaplatí „neuvěřitelně vysokou“ pokutu 40 tisíc (Kralupy) a 20 tisíc (BA) korun za fakt, že zostudily tento sport tak, jako se již dlouho nikomu nepodařilo.

Jak směšně tyto tresty zní z úst té stejné skupiny lidí, která se během sezóny vozí po klubech, které provedou drobné prohřešky jako například nekvalitní nebo neuskutečněný video záznam z utkání atp. Co tomu říká pan Jansta jakožto předseda České basketbalové federace a zároveň šéf České unie sportu? Nejspíše nic. Praktiky v basketbalové federaci jsou již léta stejné a když se podíváme, kdo dnes obecně řídí český sport, tak vlastně ani nelze čekat nic jiného. Za chvíli po této kauze neštěkne ani pes a celá estráda pojede dál, jako by se nic nestalo.

Jaký má tedy smysl fungovat v takovém prostředí? Na nižší úrovni nejde tolik o peníze a více se zde ukazuje původní myšlenka sportu. Drží ji ale hrstka nadšenců, kteří zde nebudou věčně a pak už zbyde pouze vůně peněz! Sportu zdar!

autor: Amadeus
foto: M. Březina

Ukázky k tématu:

Pokud chcete k novince přidat komentář, odsouhlaste prosím sociální pluginy v rámci nastavení souborů cookies. Komentáře využívají plugin Facebook.com.