Sparta Hockey Supporters - Stránky fanoušků hokejové Sparty

Novinky

Proč?!

19. března 2017 v 12:43,  Komentáře

787.jpg

To je hned na úvod velmi těžká otázka, která se určitě bude rozebírat ve sparťanském táboře minimálně několik příštích dnů a týdnů. Proč Sparta hrála celou sezónu nahoru a dolů, proč měla krásné úspěchy v Lize mistrů a proč padla ve čtvrtfinále na čtyři zápasy a předčasně ji skončila sezóna.

Velmi složitě se hodnotí sezóna i mně, jakožto dlouholetému fanouškovi. Na jedné straně je zde fantastický úspěch v mezinárodní soutěži (více v článku) se spoustou krásných vzpomínek, na straně druhé je zde neskutečné zklamání z posledních zápasů v základní části a play-off. Jak je možné, že Sparta řádí a kosí soupeře ze Švédska, Finska či Švýcarska a pak nestačí ani na průměrné týmy v naší extralize? Je to motivací? Je to stylem hry, který je v obou soutěžích jiný? Je to jen sport? Ne tak docela, je to hlavně business. Hráči, trenéři i realizační tým jsou profesionální zaměstnanci stejně jako kdokoli jiný v jiném odvětví a podle toho by se také měl každý z nich chovat.

Jak je možné, že se stále opakují stejné chyby, o kterých se navíc dlouhodobě ví a dokládá to nejen poslední sezóna, ale i ty předchozí? Pokud na Spartu přijel papírově horší soupeř, nezbývalo mu nic jiného, než se uchýlit k defenzivnějšímu stylu hry a čekání na chyby. Po většinu sezóny tento recept na Spartu platil, mluvil o tom koneckonců i Tomáš Pöpperle po včerejším vyřazení. Když se pak s touto taktikou vytasí i papírově srovnatelný protivník v play-off a přidá k tomu i nepříjemnou provokační hru, dopadne to tak, jak jsme všichni viděli. Je to o složení týmu? Od brankáře, přes obranu až po útok? Je to o zvolené taktice? Když nedokážeme někomu vnutit svůj styl hry a reagovat na změny v utkání, kde je problém? Buď jsou hráči špatně připraveni fyzicky nebo nedokáží zvolenou taktiku převést do střetnutí. Další možností je, že na změny v utkání nedokáže reagovat vedoucí střídačky? Zde se dostáváme k Jiřímu Kalousovi, sportovnímu manažerovi a trenérovi v jedné osobě.

FB - Nekorektní sport
Narážky na sebe nenechaly dlouho čekat (zdroj: FB – Nekorektní sport)

Hodně fanoušků již zpočátku špatně nesla jeho slávistickou minulost, ale dostal šanci a mohl v klidu pracovat na složení týmu s dlouhodobým výhledem. Nikdo z nás samozřejmě nevidí do možností klubu a do jednání o přestupech, ale jak dlouhodobá koncepce koresponduje s příchody hráčů na zkoušku a hráčů, kteří zde budou jen do konce sezóny? Mladí odchovanci, kteří se za klub bijí celou sezónu, jsou naopak odejiti na hostování nebo postaveni mimo sestavu. Dopadnout to včera jinak, asi bychom tyto kroky tolik neřešili. Nicméně, nestalo se a je čas, aby si příslušní lidé vyhodnotili, zda udělali maximum a jak reprezentovali jméno Sparty.

Na internetu se nyní hemží zejména zlostné reakce fanoušků, objevila se dokonce i petice za odvolání trenéra. Sám nejsem příliš příznivcem ukvapených reakcí a odvolávání lavičky po nepovedené sezóně, ale styl, jakým se vypadalo ve čtvrtfinále letošního play-off, ten ve mně stále zanechává pouze negativní emoce. Je totiž rozdíl prohrát a prohrát. Ztratit sérii po boji se vztyčenou hlavou a prohrát čtyři zápasy v řadě způsobem, který hraničí s ostudou. Co naplat, že jsme ve všech zápasech soupeře přestříleli a že až do posledního zápasu vedl pouhé 3 minuty. Důležitý je výsledek, který už nikdo z historie nevymaže a ten je žalostně špatný. Křeč a bezmoc, která vždy přicházela v závěrech utkání a provázela prakticky celé poslední střetnutí, to se na Spartě nikdy neodpouštělo. Je to tvrdé, možná není férové, ale Sparta měla vždy nejvyšší cíle. Pokud se nedařilo, tak aspoň fanoušek měl mít pocit, že se za klub bojuje ze všech sil. Minimálně z posledních šesti utkání tohle sparťanský příznivec neměl.

Stále se tak množí spekulace, že nemáme k dispozici brankáře, který v play-off předvede nadstandardní výkony, že nemáme konstruktivního obránce se střelou a stávající beky nevyváženě nasazujeme a z toho pramení zvýšené množství chyb. Bohužel, historie ukazuje, že to pouze spekulace být nemusí a mnohdy nejsou. Každý trenér má jistě i své favority, které upřednostňuje, a to také nemusí mít dobrý dopad na zbytek týmu. Ač by se měl každý chovat jako profesionál a ctít rozhodnutí trenéra, jsme bohužel jen lidé. Jsou to možná jen domněnky, ale drobné srovnání se situací z fotbalové sestry se zde také nabízí.

Sparťanský fanoušek je zklamán a čeká, co bude dál… Někdo to hodí za hlavu, někdo žádá změny. Jiří Kalous zatím odstoupit odmítá a čeká na kroky vedení. My na ně čekáme také… Kolik toho ale sparťanský fanoušek ještě snese? Hokej, ač business, se stále má hrát pro lidi, pro příznivce, kteří se rádi budou vracet. Pokud například každoročně zvyšujeme ceny vstupného, lid si také žádá větší kvalitu a hlavně odpovídající nasazení! Nedělejme z fanoušků hlupáky, nepřevádějme ceny vstupného na piva v hospodě. V Praze je těžké o příznivce bojovat víc než jinde, tak si ale važme těch, které máme! Ti za Spartou vyjedou do zahraničí, nechají se provokovat a dehonestovat tak, jako tomu bylo v posledních dnech v Brně. Všude se omílají hesla o sparťanství, tak se jimi také prosím řiďme!

autor: Amadeus

Pokud chcete k novince přidat komentář, odsouhlaste prosím sociální pluginy v rámci nastavení souborů cookies. Komentáře využívají plugin Facebook.com.