Sparta Hockey Supporters - Stránky fanoušků hokejové Sparty

Novinky

Kalous ve šlépějích Jandače aneb je důvod k panice?

14. listopadu 2016 v 13:19,  Komentáře

769.jpg?1

Trošku jsem se rozmýšlel zda má smysl komentovat tu mizérii, kterou Sparta svým fanouškům podává v domácí soutězi. No po pečlivém zvážení si dovolím krátké zhodnocení.

Sparta před sezónou prodělala řadu změn. Přišel nový trenér, změnil se majitel, řada klíčových hráčů tým opustila (Přibyl, Buchtele, Sabolič, Polášek,..). Bohužel kvalita příchozích posil se těm odchozím nevyrovná a ani vyrovnat nemůže. Nicméně na to se prostě nelze vymlouvat.


Začnu jedním základním statistickým údajem - po 19. zápasech máme 28 bodů z možných 57 (49% úspěšnost). S tímto bodovým ziskem nám patří 7. místo v tabulce. Jsem si ale jist, že sparťanský fanoušek dokáže nad postavením v tabulce dovede mávnout rukou, pokud ho herní projev týmu baví. Upřímně, Vás herní projev Sparty baví? Nemastné, neslané, bez emocí, nuda, šeď. Tato a další podobná slova slyším všude okolo. A nezbývá než s nimi souhlasit.

Samostatnou kapitolou jsou oba gólmani. Řekněme si to narovinu. Od doby Petra Břízy zde nebyl kvalitní gólman. Situace ve sparťanském brankovišti je jistě specifická. Jak si jinak vysvětlit, že např. Janus chytá v Litvínově perfektně zatímco zde nepředváděl nijak oslnivé výkony? To jsem ale trošku odbočil. Jak Pöpperle, tak Novotný nepředvádí to, co by měl gólman ve Spartě předvádět (Pepis - procento úspěšnosti zákroků 89,63 / Novotný 89,52). První jmenovaný je ovšem kritizován neustále, zatímco ten druhý téměř vůbec. Dle mého názoru oba naši brankáři předvádí podprůměrné výkony. Pokud má ale někdo touhu nadávat vlastnímu gólmanovi, tak by si měl nejdříve uvědomit, že zodpovědný za jeho nasazení je především trenér.

Další kapitolou je obrana. Kritika Pepise, která se objevuje takřka pořád, mě přiměla k jedné věci. Po každém zápase se dívám na záznam gólových situací. Ve velkém procentu případů našich inkasovaných gólů je to totiž obrana, která by si zasloužila plísnit, nikoliv gólman. Ty chyby, které děláme, se můžou stát, nikoliv však stávat. Takřka každý zápas jezdí soupeři sami na naše gólmany, chybí důraz, bruslení. Co tam dělá takový Gernát? Nedomlel? Hráči okolo 100 kilo váhy hrající bez důrazu...:/

Útok nějak víc rozebírat nebudu, rozeberu spíše trenéra. Tak nějak jsem věřil, že horší než s Jandačem to být nemůže. Asi není úplně fér hodnotit to v půlce základní části, když tu Jandač byl několik sezón. Nějak ale prostě postrádám vůli změnit něco v průběhu utkání (koho mi to jen připomíná - že by Pepíka z Loděnice?). Proč hraje přesilovky Klimek s Hlinkou? Proč tam nedám Procházku, když se mu zrovna daří? Proč roztrhám duo Vrána - Ihnačák, kterému se společně dařilo? Já pochopím snahu vráti Hlinku, který hraje mizerně, do hry, ovšem za jakou cenu? Jak se může trenér ptát hráče (Hlinky) na to, zda má odvolat gólmana?  Proč když vidím, že prohráváme, tak nepošlu někoho na led udělat rozruch, poprat se? Hráče na to máme. Jenže trenér je zase předposranej ze "zbytečných" vyloučení.

Poslední věcí, která mě štve (o naprosto prachbídném představení, které předvádíme v ochozech snad až příště) je touha to urvat. Já to tam prostě na našich hráčích až na malé výjimky nevidím. Jak je možné, že nejmenší hráč na place (Pech) hraje jako jediný se zájmem a žere led? To to není ostatním trapné? Asi ne. Jen si tu uhrát to svoje, na ledě se vyprdět, vydělat si prachy a mít to na salámu. Člověk jede na výjezd do Litvínova, kde vidí podprůměrný výkon Sparty a po zápase mu přijde poděkovat pod kotel pět hráčů?! Poté co je celej zápas i za krajně nepříznivého stavu povzbuzujeme?! Frajeři, za kterými jezdíme přes celou republiku (nejen to) nemají špetku úcty po zápase poděkovat. I tahle malá věc je obtěžuje. To jsou ublížení za to, že se na ně zařve "bojujte za Spartu?" Do hajzlu, tak přece jsou to profesionálové nebo ne? Místo sebereflexe si říct, že to zase podělali, že zase nepředvedli optimální výkon na který mají, že je chyba hlavně v nich a v jejich PŘÍSTUPU, tak se primadonky urazí jak děti na pískovišti, kterým Franta od vedle vzal bábovičku a Baruška je přetáhla hrabičkami...

Já si vážně nepamatuji, kdy jsem chodil na hokej s takovou nechutí jako letos. Možná v době, kdy jsme hráli skupinu o udržení. Přitom sparťanský fanoušek je věrný a jde s týmem v dobrém i zlém. Celé je to ovšem o přístupu. Když bude mít fanoušek pocit, že tam hráči nechávají všechno, žerou led, bojují jeden za druhého, tak to vycítí a přijdou. Dost možná tím pomůžou sparťanskému marketingovému oddělení, které si asi čím dál více láme hlavu nad tím jak přilákat lidi do haly.

Ono by úplně stačilo začít od toho základního a tím je přístup hráčů. Osobně bych daleko raději psal o pozitivních věcech, ale nějak je prostě nevidím. Ještě není důvod k panice, ještě je čas něco změnit...

Jak to vidíte vy?

Autor: Schaschek #6

 

 

Pokud chcete k novince přidat komentář, odsouhlaste prosím sociální pluginy v rámci nastavení souborů cookies. Komentáře využívají plugin Facebook.com.