Sparta Hockey Supporters - Stránky fanoušků hokejové Sparty

Novinky

Proč Sparta zahazuje půl století tradice ve Sportovní hale?

24. června 2015 v 22:33,  Komentáře

681.jpg

Dnešní den si budu pamatovat jistě hodně dlouho. Kolem třetí hodiny odpolední dostávám od mého dobrého kamaráda (slávisty) lehce provokativní zprávu, že Sparta bude hrát v O2 Aréně. Po přečtení článku z internetového portálu ve mně vře spousta emocí. Vzpomínám na různá ujišťování ohledně tradice a dementování zpráv o stěhování a přemítám, proč vlastně se stalo to, co se stalo.

Jako první věc mě napadne nedávná mediální přestřelka mezi naším webem SHS a marketingovým ředitelem Sparty, panem Kryšpínem, ohledně ceny permanentních vstupenek. Již tehdy mnoho lidí mohlo napadnout a napadlo, že za krokem zdražení může stát snaha o to, přesunout Spartu do Vysočan. Již tehdy byly ze strany vedení Sparty naše reakce velmi špatně vstřebány a mluvilo se o lepší komunikaci mezi fanoušky a klubem. Ptám se tedy, proč se o takovéto stěžejní informaci fanoušci opět dozvídají první ze sdělovacích prostředků? Proč nikdo nekontaktoval alespoň předsedu Fanclubu, proč s touto informací první nepřišla Sparta sama na svých webových stránkách? Nejsme nepřátelé, jsme přeci jeden tým?! Nebo je to pro některé lidi pouze prázdné reklamní heslo?

Sparta dlouhodobě hraje na notu tradice a hrdosti, nyní v podstatě část této tradice zahodí. Má k tomu pádné důvody? Sport už dlouhodobě není sportem, jak byl vnímán před mnoha lety, je to zejména byznys. Peníze jsou a budou na prvním místě, to je prostě fakt. Z jedné strany je to mrzuté a trpí tím sparťanské srdce, na stranu druhou, mohli jsme také skončit s hrdostí a s holým zadkem, případně jako náš městský rival – Slávie.

Vnímám toto období tak, že Sparta se dlouhodobě snažila snížit cenu pronájmu v O2 Aréně, protože stěhovat se rozhodně nemusela. Jakmile byla na stole kvalitní nabídka, logicky po ní sáhla. Čekal jsem, že se zároveň s oznámením přesunu objeví také prohlášení o budoucnosti klubu v Holešovicích. Slyšeli jsme mnohé o různých plánech a projektech o rekonstrukci nebo přestavbě haly, avšak žádná taková informace nepřišla. Naproti tomu se dozvídáme o dlouhodobé smlouvě s provozovatelem O2 Arény a o získání dlouhodobé ekonomické stability. Následující myšlenka bude znít naivně, ale myslím, že nejsem sám, kdo by rád nahlédl do srovnání podmínek ohledně pronájmu haly ve Vysočanech (s nemalou úpravou haly do sparťanského hávu) a do vyčíslení nákladů na provoz haly v Holešovicích. Jaká je vlastně cena vzdání se ,,našeho domova“?

Vedení zatím nechce komentovat reakce fanoušků, sám jsem zvědavý, jak sparťanská obec přijme tuto změnu a mám lehké obavy o návštěvnost. Když si vezmu poslední návštěvy v základní části a porovnám je s větší velikostí arény, Spartu čeká nelehký úkol - nalákat příznivce do nového působiště. Pokud se jí to nepovede, budou naše zápasy připomínat mizérii v hledišti, jakou předváděl předešlý nájemce z Vršovic.

Když se vše snažím sumarizovat, váhám mezi tím, jestli mě mrzí více to, že se stěhujeme nebo to, jak byla věc odprezentována a jaká je vlastně vize Sparty do budoucna (vlastně ji aktuálně neznáme)? Možná jsou mé veškeré obavy zbytečné, ale zatím mi je nikdo nevyvrátil, všechno je hodně čerstvé. Přeji si Spartu silnou, ale zároveň ctím tradice a v tomto ohledu těžko nesu změny. Vím, že prostředí sportu je v našich podmínkách problematické a rozpočet klubu se naplňuje velmi obtížně, na druhou stranu se mi nelíbí, jak se klub někdy staví ke svým skalním fanouškům a zbytečně víří emoce, které pak nelibě nese.

Co vlastně říkáte na situaci okolo stěhování vy? Napište nám do redakce, do komentářů pod článek nebo do naší diskuse. Budeme se Vám snažit dále přinášet reakce z táboru sparťanů. Naskýtají se například otázky na bubeníky, choreografy, kotelníky nebo stávající permanentkáře.

Autor: Amadeus
Foto: casopisstavebnictvi.cz, hokejportal.cz

Pokud chcete k novince přidat komentář, odsouhlaste prosím sociální pluginy v rámci nastavení souborů cookies. Komentáře využívají plugin Facebook.com.