Sparta Hockey Supporters - Stránky fanoušků hokejové Sparty

Novinky

Z bláta do louže

11. října 2012 v 20:30,  Komentáře

421.jpg

Konec starých časů. Dlouhodobě diskutované změny v rámci vedení pražské Sparty proběhly v tichosti, bez větších emocí, zkrátka za zavřenými dveřmi . Ve své podstatě se mnoho věcí nezměnilo, avšak stávající situace nastínila cestu, kterou se zřejmě jeden z nejslavnějších českých klubů bude ubírat. Jedno je jasné. Integrita hokejového společenství Sparty a Lva nabírá na obrátkách.

Sparťanský fanoušek, jenž prožil se Spartou krásné hokejové příběhy na začátku tohoto tisíciletí, se může bez nadsázky označit za šťastlivce, jelikož poslední pětiletka vládnutí s dnešní tečkou ohlásila konec starých časů a pořádků. Vzpomínky na báječná extraligová léta a sladká vítězství si prosím zálohujte, dejte nejlépe pod zámek, nebo zabalte do vánočního dárku pro tchýni , o ně jen tak nepřijdete.

Sparta se dnešním dnem dala na cestu prokazatelné spolupráce s klubem pražský Lev, který se z malé neškodné šelmy stává pomalu, ale jistě predátorem v českých hokejových vodách. Petr Bříza, jak jistě všichni víte, opouští manažerské pozice v Holešovicích, sjednotit oba kluby na poli sportovního managementu by měl čerstvě jmenovaný Normunds Sejejs, jenž do dnešního dne zastával "pouze" funkci generálního manažera v týmu Lev Praha. Bývalý vynikající brankář Petr Bříza však sportovní podnik zcela neopouští, jako osoba znalá hokejových poměrů v Česku a tvář známá v hokejových kruzích v zahraničí, usedne do horkého a čestného křesla coby předseda představenstva HC Sparta Praha. Tak. Tomu se říká lidově bramboračka.

Bývalé a úspěšné "Charouzovo impérium" se tak po pěti letech úpadku sesypalo jako domeček z karet. Dříve uznávaná sportovní značka Sparta Praha se po dnešku definitivně ocitla ve stínu mladého Lva, z historického hlediska klubu s jepičím životem. Osobně nevěřím rovnosti obou značek, Lva a Sparty, jak dokolečka tvrdí majitelé a jiní tlumočníci peněz z tajemných fondů vonících rublem nebo švýcarským frankem. Sparta se dostává do situace nepotřebného dítěte, s více než stoletou historií. Kam až dosáhne devastace mého oblíbeného klubu, zastaví se, ba naopak povede k rozkvětu? Sám se nemohu dobrat k výsledku, spekulace dávají mnoho otázek a žádné odpovědi.

Svízelná finanční situace, recese v rámci českého hokeje a vůbec přesycenost hokejem v hlavním městě, to jsou atributy, které Sparta v budoucnosti buďto převálcuje, nebo jí může čekat velmi hořká příchuť sportovní katastrofy. Ruku na srdce, smělá myšlenka Sportovního holdingu vést úspěšně tažení ELH s jedním klubem a KHL s mužstvem druhým je do roků budoucích spíše utopií, nebo současnou frází, jež se prostě hodí. Nemyslím si, že umělý restart slabě bijícího sparťanského srdíčka obstojí. Kde je koncepce do budoucna? Stále mi vychází pouze jediné. Sparta jako tým číslo dvě, hanlivě označována též za farmu, nebo klub, který vzejde spojením Lva a Sparty, jenž opustí navždy extraligové vody a zamíří do nadnárodní soutěže v podobě dnešní KHL, nebo jiného evropského modelu.

Nejsem vděčný, názor neměním. I když lví injekce napumpovala do Sparty jistý finanční obnos, který nemusí být poslední, majitelé musí mít na paměti jedno. Sparta není hračka, která se po době určené na obalu jen tak vyhodí do koše, Sparta je část naší historie, našeho života, klub, o něhož se musí pečovat. Ať Sokolovo, Spartak, nebo ČKD, Sparta přežila za svoji historii různé okolnosti, dokud zde budeme my, fanoušci Sparty, nepřijdeme ani o vlastní sparťanskou budoucnost!

Autor: KubaSF

Ilustrační foto: Kasnarka 

Pokud chcete k novince přidat komentář, odsouhlaste prosím sociální pluginy v rámci nastavení souborů cookies. Komentáře využívají plugin Facebook.com.