Sparta Hockey Supporters - Stránky fanoušků hokejové Sparty

Novinky

Komentář: Koncepce v trapu, sparťanská zoufalost v přímém přenosu

1. října 2012 v 20:45,  Komentáře

415.jpg

Dlouho jsem se rozmýšlel, zda má smysl komentovat tragikomickou situaci v našem klubu, ale dnešní události jsou onou pověstnou poslední kapkou.

Zpátky do minulosti - Sparta se protrápila sezónou na sedmém místě a pak následně vypadla ve čtvrtfinále s Vítkovicemi. Tato sezóna byla hodně ovlivněná postavou trenéra Hynka, kterého
vyštvali ze Sparty starší hráči v čele s Davidem Výborným a Jiřím Vykoukalem. Rok na to přišla zřejmě nejhorší sezóna za posledních 10 let - Sparta se trápila v play out a nakonec z toho bylo 12 místo. Loni svitla naděje - to když přišel ke kormidlu Josef Jandač, který dal hře řád a dokázal si vytipovat vhodné hráče, kteří přesně plnili jeho pokyny. I díky tomu Sparta vyhrála základní část a získala Prezidentský pohár. V play off jsme nebyli schopni akceptovat fyzický styl hokeje a zaslouženě vypadli s Kometou Brno. I přes to byla tato sezóna brána jako úspěch a já jsem po dlouhé době viděl v osobě trenéra Jandače a jeho spoupracovníků nějakou koncepci. Jandač po sezóně podlehl vábení KHL, stejně jako Bližňák se Sersenem. Jandače vystřídal dosavadní asistent Žemlička a přizval si ke spolupráci Votrubu.

Zpět do přítomnosti - Sparta získala za uplynulých sedm kol "skvostných" 5 bodů při skóre 23:26 a zaslouženě jí patří poslední místo v tabulce. Bylo tedy jasné, že se něco bude muset stát. A také stalo - v dnešních odpoledních hodinách Sparta propustila dva útočníky svého kádru - francouzské bratry Yoricka a Sachu Treilleho.

Tento krok jsem (stejně jako většina fanoušků) přijal s velkým nepochopením. Snažil jsem se na tento fakt dívat ze všech stran a úhlů a i po několika hodinách přemítání jsem shledal tento krok jako naprosto nekoncepční řešení nastálé situace. Po přečtení vyjádření p. Martince, který řekl cituji: "Svými výkony zůstávají za očekáváním. Jsou to zahraniční hráči, kteří by měli patřit do prvních tří útoků. Ve čtvrté formaci by měli hrát mladí kluci, které chceme začlenit nastálo do kádru,“ si dávám několik otázek:


1. Proč tedy tu šanci v prvních třech formacích nedostali?
2. Proč se složení prvních dvou formací prakticky nemění a hrají tam stále stejní hráči?
3. Jak je možné, že si sportovní management Sparty dovolí vyhodit dva útočníky, když hlavní problémy Sparty spočívají v katastrofální obranné fázi? To to nevidí, nebo nechce vidět?
4. Proč padla volba zrovna na Yoricka se Sachou, když jsou tam jiní adepti?
5. Proč se svými nekoncepčními řešeními snaží Sparta své fanoušky naštvat a odradit i ten zbytek, který ji ještě zbyl?

Pokusil jsem se na ně najít i odpovědi.

1. Uznávám R. Žemličku jako hráče. Patří k legendám Sparty a jako fanoušek tohoto klubu mu vděčím za mnohé krásné chvíle, které jsem i díky jeho umění mohl prožít. Bohužel však neuznávám R. Žemličku jako kompetentního trenéra Sparty. Vyčítám mu hlavně tyto věci:
a) rozdělil fungující tandem T+T
b) nevystřídal Schwarze poté, co pustil v zápasu s Kladnem v rychlém sledu góly a to i přes to, že to s ním evidentně otřáslo a psychicky se z toho složil.
c) nedokáže nabudit tým, nehecuje na střídačce
d) z nějakého důvodu se bojí měnit složení elitních formací
e) protěžuje určité hráče, i přes to, že jejich přínos je malý a jejich bojovnost tristní
f) nedokáže naučit hráče hru v přesilových hrách

2. Hodně to souvisí s předešlou odpovědí. Nevím - nejlépe by odpověděl asi sám Žemlička. Z druhé strany z pozice fanouška se mi nelíbí, že největší prostor na ledě mají hráči, kteří si to svým přístupem absolutně nezaslouží. Můžu zde spekulovat proč to tak je - zda je to proto, že se bojí posadit své kamarády, či z důvodu jiného - výsledek je v obou případech stejný - hráči
prvních dvou formací mají své místo jisté ač to až na výjimky neodpovídá jejich snaze hrát za Spartu. V kontextu toho se mi hrubě nelíbí konec bratří Treillů i s ohledem na to, že p. Martinec se vyjadřuje stylem, že nesplnili očekávání. Ono totiž očekávání se dá splnit jen za předpokladu, pokud je šance to očekávání ukázat.

3. Pro mě osobně nepochopitelné. Náš problém není ve špatné ofenzivě, nýbrž v chabé defenzivě a bohužel i v pozici brankáře. Tým se má vždycky skládat od brankáře, přes obránce a až nakonec po útočníky. Mistrovské Pardubice ovládly loňské play off díky precizní práci managementu, který stavěl tým od důkladné obrany. Management Sparty není schopen tento fakt pochopit a radši podepíše dalšího hráče za zenitem J. Hlinku na úkor posílení obrany. To platí i o neustálém stavění naší defenzivy na Krstevovi a Hanzlíkovi. Nemám nic proti zmíněným hráčům, ale fyzicky prostě nestačí. Dnešní hokej je o práci v obou brankovištích. My stavíme hru na obráncích, kteří ho nedovedou bránit a vyhodíme dva útočníky, kteří v něm nebojí operovat a dorážet na brankáře.

4. Yorick bohužel nehraje delší dobu dobře a prosakují informace o velmi vysoké smlouvě, kterou měl ve Spartě. Tam jsem schopen přivřít oko a uznat, že pro Spartu není takovým přínosem. Ale opět je tu zdvižený prst - šanci předvést se nedostal. Ono hrát několik minut za zápas a být produktivní - to jde velmi těžko. Ovšem v případě S. Treilleho nedokáži přijmout fakt, že byl odejit. Je to hráč s velkým potenciálem, velmi dobrými fyzickými parametry a důrazem, navíc v ideálním věku, kdy může ještě hokejově růst. Jeho odchod je (nebojím se napsat) naprostá zhovadilost managementu Sparty! Co třeba takový Rachůnek, jeden z elitních útočníků - 7 zápasů - 4 body a -1 v +/- hodnocení?

sacha 2

5. Ano, koukal jsem na FB, diskusi na webu Sparta hockey supporters a další zdroje a objektivně mohu říct, že drtivá většina fanoušků nechápe toto rozhodnutí Sparty. A to i ti, kteří jindy kroky Sparty obhajují.

Jako fanoušek Sparty nesouhlasím se současným řešením krize a odchodem zejména S. Treilleho. Nelíbí se mi počínání p. Martince s p. Žemličkou, kteří si počínají jako slon v porcelánu a vyhazují ze Sparty hráče, kteří nejsou o nic horší, než ti, na kterých hru staví. Slova o tom, že hráči musí zabojovat jsou sice sladká a dobře se čtou, ale ne po každém zápase. Bojovnost by měla být povinností a trenér by měl být tím článkem, který tu bojovnost striktně vyžaduje. A to při vší úctě u p. Žemličky nevidím.

Nerad vynáším nějaké soudy, nebo maluji čerta na zeď, ale přijde mi, že ve Spartě jsou pojmy jako "agresivní přímočarý hokej", "upřímnost k fanouškům", "pozice v týmu dle aktuální výkonnosti" a hlavně "koncepční práce" trvale zapovězeny.

Jen by mě zajímalo, co by se muselo stát, aby vedení Sparty jednalo podle svého nejlepšího svědomí a neodrazovalo svými zhovadilými kroky ty poslední hrstky fanoušků, které ještě hokejové Spartě zbyly. Zřejmě bude muset přijít situace, kdy do haly nikdo nepřijde. Třeba to potom pánové Bříza s Martincem pochopí.


Foto: web

Autor: Schaschek #6

Pokud chcete k novince přidat komentář, odsouhlaste prosím sociální pluginy v rámci nastavení souborů cookies. Komentáře využívají plugin Facebook.com.