Sparta Hockey Supporters - Stránky fanoušků hokejové Sparty

Novinky

Komentář: Lev na Spartě, pohled z druhé strany

26. května 2012 v 18:15,  Komentáře

399.jpg

Na záležitost ohledně Lva se snažím dívat s odstupem, který mi umožní snad vnést nový pohled na věc a dát dohromady některé souvislosti.  Ten projekt mi připomíná svojí historií tak nějak chaotické chování naší APK. Takže mi do té naší české bordelní kotliny i zapadá…

Ale vážně, historie a putování Lva z Hradce Králové přes Poprad do Prahy je všem známá. V Popradu se zřejmě potvrdilo, že to půjde. Zkušenosti, které přišly, stály nemálo a ukázalo se, že pěkné prostředí a výhled na Tatry je sice zajímavá podívaná, jen pro klub hrající takovou náročnou soutěž je takové malé město až moc malé.  Rovnice Lev větší Popradu je pochopitelná vzhledem k ambicím a možnostem sehnat peníze na provoz.  Veřejným tajemstvím jsou některé pohledávky místních firem vůči této organizaci, město a slovenští partneři bohužel také nesplnilo všechny sliby a závazky - na každém šprochu pravdy trochu a pravdu ví jen pár pánů v oblecích, nikoliv my fanoušci.

Lev Praha dostal od ČSLH povolení hrát na našem území KHL a už jen to stálo 25 milionů. V dnešní době sympatická suma, pokud se bude investovat do mládeže, jen dobře. Distancování se od Lev Poprad taky chápu, jiný majitel, jiná organizace, společný jen LEV v názvu.

Primárním problémem, který má HC LEV PRAHA totožný s celou KHL je špatná ne/informovanost a přístup k fanouškům. Stránky kde by byly aspoň základní (oficiální) informace nejsou a tak je zavdáno ke spoustě spekulací a fám. Oficiální web by měl být v provozu údajně do poloviny července.

Majetkové a obchodní vztahy spřátelených firem, osob a jejich zájmů můžu v případě zájmu popsat v jiném článku.

Toto nemá být obhajoba, pocitově jsem vůči klubu na straně skeptické negativní nálady, ale jsou tu pozitiva a fakta, která lze najít a nelze je ignorovat:

1) Lev má zájem mít na soupisce většinu českých, popř. slovenských hráčů. Budu radši za takovou malou česko-slovenskou reprezentaci českým fanouškům na očích než když hrají v týmech kde často ani neumíme vyslovit jejich název, natož abychom věděli, kde to město leží.

2) Díky účasti v KHL, sportovně a finančně druhé nejlepší hokejové lize na světě je šance přilákat některé z mladých českých hráčů zpátky „domů“ z nižších zámořských soutěží, být na očích a díky tomu se dostat i do reprezentace. Kolik našich hokejistů z farem nebo juniorek se odtamtud dostalo do reprezentace a kolik z KHL? Česká reprezentace byla na letošním MS druhým nejstarším týmem.  Aktuálně se spekuluje o návratu někdejších velkých talentů ze zámoří či evropských soutěží.

3) Vidět takový špičkový hokej za české ceny (vedení Lva nejsou hlupáci, aby předražili vstupenky, potřebují fanoušky) to je k nezaplacení.

4) Přínosem bude i mládežnický tým hrající MHL (juniorskou KHL) v Karlových Varech a junioři budou mít jednodušší cestu nabírat zkušenosti.

5) Reklama pro Prahu jako město či republiku je taky bez diskuse. Prostě to bude ten český tým, což je samozřejmě škoda, že vedení klubu dalo do názvu Praha a není to Český lev. I tak je název HC LEV PRAHA dostatečně vypovídající a není problém s diakritikou.

Sparťanská část - ano bude se hrát v Holešovicích a hrdý sparťanský fanoušek má strach že jeho milovaná Spartička bude sloužit ruskému týmu,  a hrát druhé farmářské housle. Nu, tu máte pár informací a faktů:

1) Farmou Sparta nebude, neexistuje něco jako střídavý start. Jediná možnost hostování (schválená a povolená svazem) je jednou za sezonu měsíční hostování hráče ze Lva do Sparty nebo naopak. Nebude si moci ani jeden tým brát hráče z druhého podle potřeby, ale jakmile jednou půjde na hostování, započítá se hostování, i kdyby se druhý den třeba zranil.

2) Hráči, kteří se nevejdou do kádru Lva, můžou posílit Spartu na celou sezonu a dále je bude platit Lev. Sparta tak výrazně ušetří.

3) Lev bere Spartě hráče a trenéra? No, nejsme jediní, odkud berou, mají trenéra i z Liberce, hráče z dalších spousty klubů a jak bylo zmiňováno – mohli jít taky do Jugra Chanty-Mansijsk. Víte kde to je? Já ne a ani to hledat nebudu, i když je to také tým z KHL.

4)Termínový konflikt – známe to už z koncertů či jiných komerčních pronájmů hal po celé republice a vždy se našlo řešení. V Brně kvůli tomu dokonce letos stěhovali i MS U18. Budou nutné ústupky z obou stran a dá se očekávat, že některé zápasy bude v rámci propagace hrát Lev i v jiných českých městech.

5) Lev jsou finance a finance potřebuje holešovická hala jak příslovečné prasátko drbání. A netýká se to jen haly, ale i dalšího vybavení a zázemí, na které by sama Sparta peníze prostě neměla. Pardon, ale v tu chvíli prostě ropné ruské ruble bohužel nesmrdí, protože fanoušci to ze svých kapes nezaplatí.

6) Není náhodou Sparta historicky spjata s ČKD? Nepřekvapilo by mě, pokud by opětovné spojení Lva a Sparty proběhlo i majetkově. Spousta fanoušků nadává třeba na Charouze, ale ruku na to sparťanské srdíčko – kde by váš klub bez něj a jeho peněz byl? Pokud tam bude vstup ČKD, jásejte, že máte dalšího stabilního majitele, který má prostředky zajistit budoucnost klubu.

Lvu se daří získávat pozitivní body (v mém případě) právě i díky negativním komentářům, kdy nejsou jasné a oficiální informace, ale přitom už to je často odsuzováno předem. Nemám potřebu ani zájem je obhajovat, jen si dávám dohromady informace a argumenty o kterých lze diskutovat.

HOKEJ JE HRA EMOCÍ, NERVŮ ALE KAŽDÉMU ZÁPASU PŘEDCHÁZÍ PŘÍPRAVA S CHLADNOU HLAVOU. KAŽDÝ ZÁPAS ZAČÍNÁ ZA STAVU 0:0, NIC NENÍ PROHRANÉ PŘEDEM. JÁ LVU ŠANCI DÁM A POČKÁM SI NA VÝSLEDEK …

Těším se na věcnou a konkrétní debatu, příspěvky typu „Jsou to zm*di ruský!“ ignoruji, to je jen rádoby hrdinný výkřik do tmy bez hodnoty.

Text: Vendelín Zvídavý

Foto: Luke Taylor, www.hcsparta-fans.cz

Pokud chcete k novince přidat komentář, odsouhlaste prosím sociální pluginy v rámci nastavení souborů cookies. Komentáře využívají plugin Facebook.com.