Sparta Hockey Supporters - Stránky fanoušků hokejové Sparty

Novinky

Bilancování sparťanské sezóny aneb po letech zmaru se Sparta probouzí!

21. března 2012 v 14:20,  Komentáře

390.jpg

Tak nám skončila sezóna, vzpomínám si při této příležitosti na Švejka a výroky o rakouském monarchovi a nedá mi to a chci sepsat pár řádků. Zhodnotit, co se povedlo, co se nepovedlo atd. Sparta zakončila svou pouť za pozlaceným pohárem ve čtvrtfinále, když ztroskotala na Kometě Brno. Ale pěkně popořadě.

Základní část:

Jak již jsem předeslal výše. Sparta předvedla obrat o 180 stupňů a základní částí proplula jako nůž máslem. Oproti loňské sezóně tým našel svou herní tvář. Hlavní zásluhu na tom má vhodný výběr posil a hlavně osoba trenéra Jandače. Ten vtiskl týmu nový herní styl, který je založen na bojovnosti, odhodlání. Po dlouhé době ve Spartě dostali šanci mladí hráči (Forman, Košťálek, Pacovský, Žalčík,..) a rozhodně nezklamali. Pro mě je osoba trenéra Jandače ten hlavní aspekt zlepšení hry Sparty. Před sezónou jsme všichni kritizovali mdlý přístup matadorů Výborného, Vykoukala, či Broše. Tým se v létě obměnil, přišlo hodně nových hráčů a Spartě nikdo nevěřil. Ostatně ruku na srdce - kdo z nás Sparťanů před sezónou věřil tomu, že vyhrajeme základní část? Získali jsme úctyhodných 107 bodů, venku jsme byli dokonce nejlepším týmem - získali jsme 51 bodů ve 26 zápasech (druhé Pardubice 38..) ! Přiznám se, že i pro mě byly výkony týmu překvapením. Velmi kvituji hlavně příliv mladých nadějí a bojovnost se kterou Sparta nastupovala k zápasům. Jaký to kontrast oproti metodám pana Výborného (než bude někdo otevírat pusu k peprné poznámce, tak vězte, že si vážím toho, že nás dovedl k úspěchům..), který měl pár vyvolených a mladí hráči maximálně zahřívali lavičku, nebo v týmu vůbec nebyli. Psal jsem o bojovnosti. Jistě si vzpomínáte, že v okurkové sezóně jsme neustále na fóru avizovali, že klidně sezónu obětujeme, jen ať se NĚCO stane - ať se zapracují mladí hráči a ať se hlavně ZVÝŠÍ BOJOVNOST. I proto chci konstatovat, že Sparta mě tuto sezónu udělala radost. Herní projev byl až na pár zápasů (bohužel včetně všech derby, které úplně ztratily náboj) diametrálně odlišný od herního projevu v posledních sezónách. I proto Sparta suverénně vyhrála základní část a zaslouženě převzala Prezidentský pohár.

Play off:

Za mě mohu říci, že jsem se Brna trošku obával, a proto jsem fandil Třinci, který se mi jevil jako schůdnější soupeř. Na druhou stranu vyjet na play off do Brna mě lákalo, do Třince bych se vzhledem k pracovní a školní vytíženosti s největší pravděpodobností nepodíval.

O sérii se toho napsalo až až. V prvé řadě si myslím, že jsme si to prohráli sami. Můj názor je takový, že jsme sice Kometu ve většině zápasů tlačili a inkasovali prakticky z ničeho, ale to neomlouvá naší totální impotenci v koncovce. Play off není základní část. Nemohli jsme si myslet, že nám to soupeř daruje. Hráči, kteří v základní části excelovali (hlavně T+T) se nedokázali vyrovnat s agresivní obranou (nebál bych se říci betonem) brněnských. V play off se musí ukázat hra na hranici možností, rozhoduje se v prostorech před oběma brankami a tam jsme ty zápasy prohrávali. Byli jsme nedůrazní, dělali obrovské chyby, naši gólmani byli často vydáni napospas osamoceným útočníkům soupeře. Od 4. zápasu jsem měl navíc pocit, že prostě hrát nechtějí. Chyběla bojovnost, touha něco dokázat. Dokážu odpustit prohru, ale MUSÍ SE BOJOVAT - MUSÍ SE JEZDIT PO ZADKU, ŽRÁT LED..a to jsem bohužel neviděl..Brno nebylo lepší, bylo hladovější, víc chtělo. Od té doby, co se zranil Kočí chyběl důraz, oni si na nás dovolovali, protože nebyl nikdo, kdo by se jim postavil. Pan věčný simulant Čermák a jeho neustále etýdy by si zasloužily důkladné potrestání. Tomu se měl někdo projít po obličeji. Od té doby, co Kočí nehrál, tak jim narostly křídla. Najednou se začali tlačit do brány a od nás nebyl nikdo, kdo by s tím něco udělal. Nechci hrát na kdyby, ale myslím si, že tým se má skládat od obrany a bohužel ta v play off naprosto propadla. Největší omyl - jednoznačně Kasík. Špatný také Hanzlík, Krstev..navíc jsou to subtilní obránci, kteří měli s fyzickou hrou Brna problémy. Sečteno podtrženo. Vyhrál ne lepší tým, ale tým, který víc chtěl.

Série to byla každopádně hezká, plná emocí, akorát se špatným koncem pro nás.

Faktor Kočí:

Možná se mnou hodně lidí nebude souhlasit (o Brně se ani nevyjadřuji), ale dle mě je zranění Davida Kočího jedním z největších důvodů neúspěchu v play off. Ano, není to žádný technik, ale jeho přednost je v obětování se pro tým. V čištění brankoviště nemá v lize konkurenci. Proč píšu zrovna o něm? Protože od té doby, co se zranil, tak si hráči Brna jezdili do našeho brankoviště naprosto beztrestně a nebyl nikdo, kdo by s tím něco udělal. Oni při fyzické vybavenosti našich beků (Hanzlík, Krstev, Kasík,..) se bohužel není čemu divit.

Soupeř:

Osobně mě hodně zklamal přístup některých hráčů Brna, kteří naprosto neunesli fakt, že mají hodně velkou marodku. Zejména pan "růžová kšiltovka" Holec a jeho nádhera by zasloužili velký políček - ať už za brečení v novinách o tom, že Kočí nic kromě likvidování hráčů neumí, či za provokace pod kotlem Sparty v Brně. Pan Holec by se raději měl lépe fyzicky připravit, aby z každého souboje neodlítával jak hadrová panenka. Zranění k hokeji patří a neustálý brekot hráčů Brna byl až směšný.

Fanoušci:

Fanoušci - asi je nad mé chápání, že za stavu 4:1 při jistotě postupu ti jejich negramoti řvou, že Sparta zajebaná je (od mnoha Brňáků se mi dostalo vysvětlení, že to není pravda - že řvali, že Sparta vyřazená je. A proto, že jsem chtěl zjistit, zda kritizují můj článek oprávněně, tak jsem se podíval na záznam zde: http://online.hokej.cz/?video=69931&date=2012-03-19 . Je zde jasně vidět (slyšet), že mám pravdu - od stavu 4:1 pro Kometu zaznělo "pražské kurví" a 2x "sparta zajebaná je" - čas záznamu 2:20:20 - 2:20:40 a od 2:34:00..až pár minut před koncem - přesně 1:46 - čas záznamu - 2:37:45 zazní "Sparta vyřazená jé". Čili si oddaní fans Brna stěžovali neoprávněně a zde je důkaz..) Každý normální člověk by v tu chvíli podporoval svůj tým, oni si zkrátka musí léčit svůj mindráček a řvát nadávky na hosty. Nicméně nelze si nevšimnout, že i přes časté vulgarismy směrem k soupeři umí fanoušci Brna povzbuzovat svůj tým asi jako nejlepší fanouškovský tábor v republice. Nikdy by mě nenapadlo, že tohle budu psát a kdo mě zná, tak ví jaké "sympatie" k Brnu chovám, ale myslím, že v bilancování sezóny je potřeba nalít si čistého vína. Máme se ještě hodně co učit k tomu, abychom se jim vyrovnali.

Nebojím se trefit do vlastních řad, ale pokud vezmu sezónu z globálního hlediska, tak nám bylo až stydno, v jak malém počtu se scházíme v kotli při domácích zápasech. Můžu mluvit za kluky od megafonu - v takovémhle počtu prakticky není motivace něco s tím dělat a atmosféra v utkání je pak hodně špatná. Je hezké, že na oficiální webu Sparty na facebooku máme přes 40000 fanoušků, když jich do haly přijde s bídou 6000. O kotli ani nemluvě. Co mě osobně velmi mrzí je fakt, když vidím v kotli lidi, kteří za celý zápas neotevřou pusu a pak jedu po zápase domů a v metru, nebo venku před halou najednou tito "fanoušci" řvou jak o život a zvyšují si tím sebevědomí. Vždyť přeci můžou oslnit nějakou 13ti letou fanynku..hnus! Další samostatnou kapitolou je trapná účast na výjezdech. Sparta hraje celý rok na špici tabulky a my máme problém najít 40 lidí, kteří by zaplnili autobus. Vím, že vše závisí na škole, práci, penězích, ale myslím si, že tým Sparty si letos zasloužil větší podporu na venkovních zápasech. Abych jen nehanil - jsme samozřejmě rádi za všechny, kteří nám v našem úsilí pomáhají. Jako velké plus vidím vznik choreofondu. Konečně se tvorba chorea na Spartě opět rozjela a věřím, že se budeme už jen zlepšovat. Jako velice pozitivní vidím i zveřejnění komunikace mezi námi, klubem a sekuritkou. Nezainteresovaní fanoušci konečně vidí do problémů, které my denodenně řešíme a já osobně jsem rád, že i tyto věci se daly do pohybu (otázkou je, jak by to vypadalo, kdybychom to nezveřejnili). Naším úkolem je dotáhnout určité fanouškovské představy do konce a naši čtenáři budou pochopitelně o všem informováni. Věřím, že touto sezónou si po těch letech zmaru Sparta získala další fanoušky. Na nás je zlepšit atmosféru. Musíme si sednout, dát hlavy dohromady a vrátit se ke starým chorálům, melodiím, případně vymyslet další, nové. Z mého pohledu může být tato sezóna zlomová a tou příští se opět můžeme odrazit k lepším zítřkům. Je na nás všech, jak s tím naložíme a jak k tomu přispějeme.


Bohužel - sezóna končí. I přes to musí soudný člověk uznat, že se Sparta někam posunula a že rozdíl oproti té minulé byl značný. Trošku se bojím výprodeje hráčů, zejména odchod Kočího a Sersena by mě mrzel. Ještě jednou podotýkám - tým se musí stavět od obrany ! Další přání je setrvání Josefa Jandače u týmu. Tak jako tak. Neúspěchy jsou cestou k úspěchům. Věřím, že letos se Sparta konečně vydala tím správným směrem a že příští sezóny budou jen a jen lepší, protože Sparta byla, je a vždycky bude náš nejlepší klub!

JSME SPARTA !


Autor: Schaschek #6

Foto: kasnarka

Pokud chcete k novince přidat komentář, odsouhlaste prosím sociální pluginy v rámci nastavení souborů cookies. Komentáře využívají plugin Facebook.com.