Sparta Hockey Supporters - Stránky fanoušků hokejové Sparty

Novinky

Když se u nás chlapi poperou...

23. ledna 2012 v 21:30,  Komentáře

351.jpg

Bilancování uplynulého hokejového víkendu na Spartě není tak jednoznačnou záležitostí, jak si můj ctěný a nejjasnější brk, po přestřelce plné tygřích chloupků a škrábanců, nad sklenkou vychlazeného piva myslil. Sparta může po libereckém "bůru" a nejnudnější letošní výhře, proti Kladnu, směle vyhlásit útok na prvenství v základní části ELH. A to bez debat. Jsou však titulky referátů "Parádní podívaná s Libercem" nebo "Reklama na hokej" na místě? Nejsem o tom ani ze dvou třetin přesvědčen. Hokejová oslava pod názvem Sparta vzdává hold byla potemnělá, blyštivou a zářivou podobu dostala až zásluhou souboje "Davida s Goliášem" a výborných přesilovek Sparty.

Zbývá minuta do konce nedělního utkání Sparta vs. Liberec. Tribuny ve stoje vyprovázejí aktéry hokejového podvečera na pražském Výstavišti mohutným skandovaným potleskem. Sleduji po očku a s napětím poslední vteřiny, ne, dnes se Třinec opakovat nebude (Sparta dokázala v závěru třetího dějství ztratit jasné vedení nad soupeřem z Česko-Slovensko-Polského pohraničí), mám  úsměv ve tváři a blaženost mou podtrhuje údaj o počtu přihlížejících diváků - 11 500 a nějaké drobné, největší návštěva extraligy. O adrenalinovou zábavu se v posledních okamžicích zápasu starají, již podruhé večer, kdo jiní než nezkrotní Davidové (David Kočí (SPA) - David Štich (LIB) ). A máme tu druhé "nej".

Gentlemanské vyzvání, odhození rukavic, krouživé pohyby se zatnutými pěstmi, ječící ženy a dívky držící se za ňadra, pánové s rukama nad hlavou a krvavým pohledem upřeným na ledovou plochu. Českému divákovi je nabídnut boxerský souboj, jenž alespoň trochu připomíná pěstní výzvy v podání borců v kanadsko-amerických soutěžích. Vítězí zkušenost a síla Davida Kočího, jenž usměrňuje několika údery Davida Šticha na zem, jenž vyslouží si můj hluboký obdiv za odvahu a zarputilost. Hala bouří a ještě dlouho po závěrečném hvizdu nese se halou nejčastější jmenovatel hokejového zážitku, David Kočí.

K lahodné chuti dobře uvařené polévky však chybělo Spartě v rámci akce Sparta vzdává hold několik zásadních ingrediencí:

Hokejový díl skládačky, aneb kladenské uspávání hadů

Byl to jednoznačný propadák víkendu. Sparta na Kladno letos neumí a soupeře z kladenských hutí bych nechtěl ve čtvrtfinále ani za kousek ovarového kolena. Hra vycházející z důsledné obrany, defenzivní styl s občasnými kontry a přehuštěný střed kluziště zapříčinil hokejovou nudu. Sparta sice přestřílela soupeře, nepřesnost v zakončení a muška notně scházela stejně jako štěstíčko. Sparta byla ospalá, bez šťávy a bez nápadu, takovou, jakou ji letos neznáme příliš často. Dominovali tak jasně gólmani a páni rozhodčí, na které se však nemůžeme donekonečna vymlouvat. Spartu zdobí hra v oslabení, a po nedělní kanonádě i kýžený úspěch a sbírání bodů v početní výhodě. Elitní komanda si sedla, hra dostává ten správný říz.

Když se nedaří, ohraná to písnička na Spartě

Návštěva převyšující derby s pražskou Slavií. Plná hala, trochu jako probuzení z krásného snu. Má prvotní a trochu bláhová představa o burácející aréně po "celých" šedesát minut zápasu vzala za své vždy po úvodním buly. Hluchá místa a čekání diváka na moment, kdy hokejisté svým zápalem a nasazením uvedou návštěvníky do varu. Není to trochu sobecké? Fanoušek jako nedílná součást celé mozaiky by měl hráče naopak nažhavit, nakopnout, jedná se o jakousi neviditelnou spolupráci na dálku. Vzpomeňme na opravdovou bitvu, utkání s Plzní. Vyhecovaný duel měl jiskru a zasloužili se o ní fanoušci a hráči zároveň. Výsledkem byl brilantní zápas se vším všudy. Naivní představa o tom, že poloprázdný kotel nastartuje mužstvo za nepříznivého stavu k obratu je nesmysl, protože i tady se spí a po většinu zápasu, kdy Sparta prohrává, přeřadí se nižší rychlostní stupeň. Podobný přístup by ve vyřazovacích bojích nemusel stačit. Vyzdvihnout musím naopak všechny fanoušky, kteří se ochotně a s chutí zapojovali a hnali Spartu kupředu i za nepříznivého vývoje na zteč. Velký dík a palec nahoru. Stejně jako na ledě bylo i v hledišti k vidění řada nádherných momentů, obzvláště v neděli, bouře hlasů při pěstním souboji a Kočího hecování směrem k fanouškům, nebo fanatický jásot tribun při otočení stavu proti Liberci v početní výhodě. ono to šlo a ne že ne. Spolupráce mezi kotlem a tribunami se daří, stejně jako provázanost a návyky spoluhráčů z obrany a útoku.

Ale není to málo?

Představy o hokejovém víkendu jako celku nenaplnily má očekávání, parádní kulisa a z toho plynoucí herní výkon se nedostavil. Máme co zlepšovat a nejen na ledě.

David Kočí nejlepší v Praze!

Autor: KubaSF

Foto: Kasnarka

Pokud chcete k novince přidat komentář, odsouhlaste prosím sociální pluginy v rámci nastavení souborů cookies. Komentáře využívají plugin Facebook.com.