Sparta Hockey Supporters - Stránky fanoušků hokejové Sparty

Novinky

Malá poznámka k tomu, jak rádi nás mají v Plzni

30. října 2011 v 06:00,  Komentáře

310.jpg

K napsání tohoto zamyšlení mě přiměl rozhovor s Davidem Kočím zde na webu. A taky ta hrůza, co mi je sledovati na ČT4, kde AC Sparta Praha v 84 min. prohrává s Bolkou 0:3. Lépe psát, než se dívat na tu mrzáckou nehru.

 

David Kočí v rozhovoru s Czechmatem87 odpovídá na otázku „Když už jsme u Plzně, tamní fanoušci jsou proslulí neskutečnou vulgaritou. A té jsi neunikl ani ty. Hned několikrát se ozývaly skandované nadávky na tvou hlavu“ takto: „Já těmhle fanouškům mohu vzkázat jedno. Že mě to akorát dokáže napumpovat a zlepšit můj výkon. Takže jestli to chtějí zkoušet, jenom jim děkuju.“.

Já na tom zápase v Plzni byl a zde je mé svědectví o tom, co se tam dělo mimo led a jak v tom jedou někteří (to podtrhuji) plzeňští fandové:

Prvního, čeho jsem si všiml, byla měnící se světelná reklama za brankou blíže domácímu kotli: Zřetelný nápis křičel do světa: „Fandíme slušně“.

Toť východisko. Domácí ikona Straka má pro své ovečky z místního kotle pochopení a zpravidla je omlouvá. O.K., je to jeho věc. Ale zřejmě to jediné, co vedení klubu umí udělat, je právě ona světelná reklama.

Takže při některém z prvních útoků Indiánů v úvodní třetině šel na Pepise takový lehký puk, znáte to, místo na zakázané uvolnění to šlo do brány. Místní kotel začal ihned řvát „Pusť, ………………………“. Pak nepublikovatelná slova, určitě vám nemusím říkat jaká. Tu říkačku (nejen) z Plzně známe všichni. Tak to řve kotel a ihned se přidávají ostatní na tribunách. Slovní průjem v Plzni řídí vždy kotel.

Podotýkám, že Tomáš Pöpperle v Plzni chytal v sezóně 2009/2010, kdy např. jen v základní části odchytal 35 zápasů, když měl průměr 2,2 gólu na zápas a úspěšnost 92,4%. Čili mám za to, že Plzni docela pomohl a byl pro ni platným hráčem. Hovadskost místního publika je – oproti jiným týmům ELH – zvláštní v tom, že hrubě uráží hráče každého soupeře, bez ohledu na to, že atakovaný hráč byl v minulosti jejím cenným a platným hráčem. Nedovedu si představit, že by se takto nesportovně chovali Sparťané např. k Dubovi, Schwarzovi, Přikrylovi nebo jiným hráčům, kteří odešli nebo byli odejiti do jiných týmů. Je proto naprosto nemyslitelné, že bychom v TESLA Aréně sprostě vynadali např. Krtkovi, která letos válí v dresu Plzně. To opravdu dokáží jen frustrovaný chudinky z Plzně.

„Zkurvená Sparta“. „Pražský kurvy.“. To jsou oblíbené pokřiky tuzemáků z ČEZ Arény v Plzni. O.K., v tom nejsou jediný, to nám jen nahrává na přiměřenou, nikoliv však vulgární, protireakci. Kolikrát za zápas toto slyšíme? 15x, 20x? Pan Straka to musí slyšet, hluchej není, neb řve-li to celý stadion, nemůže se vymlouvat. Jediné, co dokáže proti tomu udělat, je onen výše uvedený nápis na světelné reklamě.

Jo, ještě dokáže brečet na ledě. On a Beránek ze Slávyje si mohou podat ruce. Mám pocit a podezření, že patrně jakýkoliv střet našeho hráče s místním jede pan Straka (je-li na ledě) ihned žalovat a řešit k hlavnímu rozhodčímu. A sudí jednají. Holt, závazný pokyn je závazný pokyn. Nad tím jsem si ve středu na schodech z arény (odcházeje ven kouřit) o druhé přestávce povzdechl. A ihned jsem byl slovně napaden osobou, která na sobě měla místní dres, dlouhé mastné vlasy, prořídlý – jakoby moly prožraný – neudržovaný vous. Indyján jak vyšitej. Co se do mě vešlo, to se do mě vešlo. Asi minutu nadává. Nejslušnější s vychrlených slov bylo, že jsem zfetovanej.  Usmívám se. Pak onen muž prchá a mizí v davu. To je typické. Otočím se, za mnou stojí obrovitý Pepa Pospíšil, jehož postava nápadně připomíná Kočího. Slovní útočník neprchl přede mnou (já jsem maličký a slaboučký), ale asi před Pepou. Na „rauchenplatzu“ už nikdo z domácích neobtěžuje.

O.K. Konec utkání. Po oslavě a děkovačce na ledě jdeme k autobusu hráčů na ně počkat a „rozebrat zápas“. Autobus stojí asi tři metry od haly, před malým schodištěm. Po něm jde Sparťan v bílém dresu. Graci mu říká „Kominík“, nevím, zda se tak jmenuje, zda je to jeho přezdívka nebo prostě jen povolání. Kominík hlasitě zabéká „Spartá – Prahá“ a mizí vlevo od autobusu ve tmě. Mám za to, že jde čůrat. Náhle se zjevuje vpravo od autobusu, přímo před davem Indyjánů, kteří si to s náma přišli vyřídit. Je z nich na hony cítit frustrace a alkohol.

Do té chvíle tam Indyjáni jenom stáli a nadávali nám. Hustě. Slova opakovat nemusím. Kominík se tedy zjevil vpravo od autobusu (z pohledu od arény), když tu po něm jeden z plzeňského davu skočil a fyzicky jej napadl. Pokud si vzpomínám, Kominík mlčel, neprovokoval. Šel jakoby ke stánkům pro pivo. Indyján jej napadl a Kominík zavrávoral a upadl na pravou stranu. Pak vstal a byl napaden podruhé, padl na levou stranu. Bílý dres má špinavý od země. Dav rozdováděných „rowdies von Pilsner Urquell“ jej obklopil. Z našeho hloučku to uviděla fanynka Markéta. Zralá žena, žádná puberťačka. S jekotem se vrhla do davu řvoucích místních frustrovaných, aby Kominíka bránila. Za normální situace úsměvné – slabá žena brání chlapa. Tady to ale není normální situace. Markétu drží za tělo náš Petis a brání jí v odplatě. Ataky místních hrozí přerůst ve všeobecnou rvačku.

Kolem stojí asi 15 – 20 policistů, státních i městských. Zatím nic neřeší. Jeden z nich, patrně velitel, se obrací na mne, abychom se zklidnili. Zjevně nepochopil situaci. My jsme napadeni a máme se zklidnit!? To snad ne…. Já mu odpovídám, že především se musí uklidnit Plzeňáci, oni to přece provokují a jsou jednoznačně verbálně a fyzicky aktivní. A ať policajti něco dělají a nestojí tam jak tvrdé „y“. Musí obnovit veřejný pořádek. Mezitím  periferně levým okem vidím, jak se do davu řvoucích a agresivních Plzeňáků vrhá Graci. I jemu praskly nervy. Je brunátný. Za mnou brečí malá sparťanka, holčička, která je vyděšená k smrti. Plzeňáci neuvěřitelně řvou a nadávají. Agrese stoupá. Vpravo stále Petis uklidňuje Markétu. Vše se děje ve zlomku vteřin. Boj se však nekoná. Zatím. Dva řvoucí Plzeňáci samostatně vybíhají ze svého davu směrem k nám a vytahují pěsti. Ty nedopadnou. V tu chvíli se totiž do pohybu dávají policajti. Tvoří kordón a oddělují naši miniskupinku od asi 20 – 25 místních „fanoušků“. Ti stále řvou a nadávají. Cítí se silní. Policajti se roztahují a tvoří přehradu. Křičím na velitele (nebo spíš na někoho, kdo na to vypadá) – „zakročte!“. V tu chvíli je už i policajtům jasné, že to nejsme my, sparťané, kdo zaútočil. Aktivně jednají a zjednávají pořádek.

Od začátku incidentu – Kominíkova vymotání se z haly a jeho zjevení se před houfem rozvášněných a prohrou a alkoholem posilněných Indyjánů – uplynula možná ani ne minuta. Ale stalo se toho moc, vteřiny se vlekly. Policajti houf provokatérů a útočníků z řad místních rozehnali. Nakonec – mohlo by se říci -  lapálie. Ale kdyby tam ti policajti v tak hojném počtu nebyli, mám pochybnost, zda by z toho naše skupinka (kde byla řada žen a dětí) vyvázla se zdravou kůží. Bojovně naladěným příznivcům prohrátého týmu totiž šlo o jediné – pěstmi a nadávkami si to vyřídit s fanoušky Sparty. Když to nevyšlo na ledě (málo platné, domácí ikona Straka je bez Vlasáka marný jako ekologický boj s kůrovcem), tak to holt odnesou diváci. To je logika, že? Místní bafuňáři ostatně patrně velmi dobře vědí, proč fanoušky hostů musí hlídat policie, proč nepostačí obyčejní pořadatelé.

A víte, že v Plzni mě v tomto směru už nepřekvapí nic? Od kejklířů, kteří zuřivě nadávají a s vervou proklínají osobnosti, které ještě nedávno velebili, od zlostníků, kteří sprostotu povýšili na standard, od zbabělců, kteří jsou schopni útočit v poměru pět na jednoho, mne překvapit nemůže vůbec nic.

Je mi jenom líto toho Ondry Kratěny. To je slušný kluk, kterého nikdy nepřestanu mít rád. Byl sice vyhozen z kádru Sparty za okolností, které také jsou na štítu, ale nezaslouží si to hrát v takové atmosféře, produkované pilskotlem. Nedej Pámbů, aby si z Plzně „odskočil“  ještě do jiného klubu a do ČEZ Arény se vrátil v dresu soupeře. To by si jistě vyslechl, že je přinejmenším ču…..

Ach jo.

Autor: Martin87

Ilustrační foto: Kasnarka 

 

P.S. Já nejsem negramota a vím, jak se správně píše ono slovo, které značí původního obyvatele Ameriky. 

Pokud chcete k novince přidat komentář, odsouhlaste prosím sociální pluginy v rámci nastavení souborů cookies. Komentáře využívají plugin Facebook.com.