Sparta Hockey Supporters - Stránky fanoušků hokejové Sparty

Novinky

KOMENTÁŘ: Nejistá sezona vzdoru

9. února 2011 v 14:16,  Komentáře

260.jpg

To, co se už delší dobu na Spartě děje, mě nehorázně štve. Rozhodl jsem se vám ve svém komentáři přiblížit, proč, přes časté výzvy k projevu nesouhlasu s chodem klubu, jeho výsledky a výkony, se objevilo jen pár nesmělých náznaků veřejné kritiky. Můžete mi věřit, nemusíte. Své zdroje prozrazovat nebudu, nepřejí si zveřejnění.

Petr Bříza několikrát zástupce FanClubu na schůzce s nimi ujišťoval, že pokud se jim něco nelíbí, mají to dát najevo. Herní projev, výsledky, výkony, chod klubu. To ostatně tvrdil i v rozhovoru pro tento web. Cituji: “Tehdy jsem říkal, že bych chtěl na Spartě zažít takovou atmosféru jako v Německu, kdy jsou lidé hrdí, že mají ty klubové barvy na sobě, celý zápas prozpívají a vědí, že mančaft maká, i když se občas nedaří. Samozřejmě jsou hodně sebevědomí, takže když někdo nehraje dlouhodobě dobře, nebo to fláká, tak jsou schopní se zorganizovat a zatlačit na vedení klubu.“

Jenže tento princip na Spartě v praxi nefunguje. Jakmile se vzhledem k dlouhodobější frustraci nezanedbatelné části fanoušků, objevily transparenty, vyjadřující nesouhlas s kroky Petra Břízy, už byl oheň na střeše. První, kdo to musel řešit byl předseda představenstva, dále předseda FC a následně se k tomu museli vyjadřovat a obhajovat tvůrci.

Zkrátka bylo dusno. Některé členy už tento opakující se koloběh totálně otrávil. Už se i stalo, že byl transparent zakázán. Nebudu jmenovat konkrétní osobu. Členové Fanclubu vědí o koho se jedná.

Proč? Hlavním důvodem je fanklubárna. Místo, které je pro hodně fanklubáků, podstatným nebo rovnou hlavním důvodem, proč chodí na Spartu. Hospoda přímo na stadionu s přátelskou sparťanskou atmosférou. FanClub si její nájem poctivě platí, za poslední roky prošla podstatnou renovací, zkrátka funguje skvěle.

Jenže někteří členové mají strach. „Dáme najevo nesouhlas a seberou nám ji,“ říkají si. Je to strach opodstatněný? Těžko říct. Každopádně tu je. Proto to naprvní pohled vypadá, že FanClub nemá s tím, kam se klub ubírá problém. Jenže pod povrchem je situace jiná. Lidé napříč fanklubáckým spektrem – řadoví členové, bubeníci, transparentáři, megafonisté a tak dále s mnoha věcmi nejsou spokojeni. Ale jsou radši zticha. Fanklubárna má pro ně vyšší cenu.

Netvrdím, že pokud budou transparentáři pokračovat v nápisech, které se vyjadřují k situaci Sparty, tak klub Fanclubu klubovnu vezme a zruší mu nájemní smlouvu. Ale rozhodně toto stojí za zmínku. Pokud by tady tato obava neexistovala, troufám si říci, že by projev nesouhlasu byl výraznější.

Pro úplnou informovanost dodávám, že papír na tvorbu nápisů zajišťuje a financuje Sparta. Zde je však třeba odkázat na začátek mého komentáře a slova Petra Břízy. Vzhledem k nim, argument, že klub přispívá na transparenty proti sobě, ztrácí smysl.

Také je pravdou, že ne všichni členové FanClubu tvoří transparenty a ztotožňují se s nimi. Transparenty tvoří skupina lidí na pomezí FC a řadových fanoušků, zatímco nástroje a barvy na tvorbu zajišťuje finančně výhradně FC. Je tedy pochopitelné, že té části, která s nimi nesouhlasí se to nelíbí. Zároveň je však třeba podotknout, že podstatná část z ní nechodí do sektoru, kde se transparenty objevují. Tato část z většiny sedí na Východní tribuně.

V titulku mého komentáře jsem citoval název filmu o Divadle Járy Cimrmana. S komentářem se rozloučím jiným citátem Svěráka a spol. “Jistě vás nyní zajímá, jak celý příběh, který jste se mnou tak pečlivě sledovali, končí... Nějaké resumé neexistuje. Ale možná čtenářům tohoto webu vysvětlí některé nejasnosti ohledně tichého nesouhlasu fanoušků. Mlčení má bohužel svou příčinu.

Jarek51


Komentář dorazil na e-mailovou adresu redakce, autor si přeje být zveřejněn pouze pod přezdívkou. Názory v komentáři nemusí vyjadřovat postoj redakce.

Pokud chcete k novince přidat komentář, odsouhlaste prosím sociální pluginy v rámci nastavení souborů cookies. Komentáře využívají plugin Facebook.com.