Sparta Hockey Supporters - Stránky fanoušků hokejové Sparty

Novinky

Do Sparty se musí řezat rezavým a tupým nožem! Včera bylo pozdě.

25. října 2010 v 09:55,  Komentáře

223.jpg

HC Sparta Praha je pacient ve stadiu klinické smrti. Zubatá chodí kolem jejího lůžka a mocně seká kosou kolem dokola. Spartu žere rakovina, která rozkládá její podstatu na prvočinitele. 

Zázračný lék neexistuje. Ani čaroděj třetí kategorie Rumburak  by nedokázal  uzdravit Spartu, aniž by sáhl do jejích ústrojenství.

Rakovinu je třeba vyříznout, aby nemetastázovala dál a nezahubila pacienta docela.

Řezat ale nelze chirurgickým a sterilním skalpelem. To už známe – a nezabralo to. Řeč je o vyhazovu Hlaváče, Hlinky a Ručinského.  Nezabralo to mj. asi pro to, že vedení Sparty – reprezentované zejména Mgr. Petrem Břízou – nám nedokáže nalít čistého vína a slovo „vyhazov“ ani jeho synonymum prostě nepoužívá.  Jsme sice v řiti, ale my nevyhazujeme, my se přátelsky rozcházíme a děkujeme za doposavad odvedenou práci, i když stála za starou bačkoru. Je to lhaní sobě sama do kapsy. 

Řezat se musí tupým a hodně rezavým nožem. Do živého masa. Aby to strašně bolelo, aby pacient řval bolestí. Protože jenom to ho dokáže probudit ze stadia klinické smrti.

Řezat se musí do hlavy. Tou je generální manažer Mgr. Petr Bříza. Je to on, kdo nese odpovědnost  za personální stav mužstva. Jeho vidím jako organizátora a realizátora chaotických příchodů, odchodů, zápůjček hráčů, z různých „bonusů“ jako je opce na Podlešáka apod. On vyjednává smlouvy s hráči (jejich agenty), on je odpovědný za pracovní podmínky hráčů a za jejich odměňování. On má hráče motivovat v případech, kdy toho nejsou schopni sami (jak o tom mluví dr. Bukač) nebo kdy toho nejsou schopni trenéři. On je první i poslední instancí na úrovni personálního složení a materiálního zabezpečení mužstva a trenérů. Mgr. Petr Bříza mě v tomto směru zklamal a jsem si na 100% jist, že i celou řadu jiných Sparťanů. Jistě se najdou i ti, kteří budou i dnes  připomínat jeho hráčskou minulost a jeho význam pro Spartu. Na to já říkám: Hovno! Je třeba oddělit brankáře Břízu a generálního manažera Mgr. Břízu. Kdo mě dokáže přesvědčit, jak je Mgr. Petr Bříza skvělý generální manažer, který má klub pozitivně pevně v rukou, který má jasnou dlouhodobou koncepci jeho rozvoje, kterou cíleně naplňuje? Sem s argumenty! Ozvěte se kdokoliv, snášejte argumenty. Rád si je vyslechnu. 

Řezat se musí do srdce. Tím je trenérská dvojice Holaň s Volkem. Letos – až do dnes -  jsem nevyslovil jedinou myšlenku, že by toto duo mělo „áčko“ opustit. Dokonce jsem považoval za kravinu, aby odcházeli trenéři. A psal jsem to i na diskusním fóru, kde hlasy o odvolání trenérů znějí již poměrně dlouho.  Dnes, po ostudě v Kladně, jsem naopak přesvědčen, že Holaň s Volkem musí bezpodmínečně odejít. Co očekávat od trenérů, kterým se mužstvo zjevně rozložilo? Kteří si s ním nevědí rady? Co nám je platná práce trenérů na tréningu, kde vše je podle nich O.K., když rozhodující jsou ostré zápasy, kde je to naopak K.O.? Je po 15. kole a na kontě máme „krásných“ 16 bodů a jsme stále předposlední v tabulce. O Volkovi nevíme vůbec nic, jeho názory neznáme. Že ve Spartě je, poznáme jenom podle lesknoucí se pleši na střídačce. Holaň bez dvou za dvacet. Holaň sice říká, že se o situaci v klubu zajímá, ale řešení krize, deprese, útlumu prostě nemá. To máme čekat dalších iks  zápasů, než ho něco napadne? Platí i pro Volka. Vzpomínáte si na loňský podzim? Sparta hrála kulový, trenéři Hynek a Výborný také říkali něco v tom smyslu, že neznají řešení, jak ze situace ven. Tak vyletěli oni. Ne, spravedlnost v tom proboha nehledejte! Máte Holáně s Volkem rádi? Já taky, ale je mi to na pytel. Lásky a úcty se jako fanoušek nenajím – sytím se výsledky zápasů. Výsledky. A ty prostě nejsou. Pořád vidím tu hroznou hru, pořád vidím to 14. místo v tabulce. Já jako fanoušek kašlu  na minulé zásluhy, Sparta teď potřebuje řešení. Čekat jsem mohl tři, čtyři, sedm kol. Ale je před námi – proboha – šestnáctý zápas a my se už kolik kol nepohli v tabulce ani o místo výš! Fakt to není o spravedlnosti, je to o impulsu. Udělal bych cokoliv, co by Spartu zvedlo ze sraček. Může-li být takovým impulsem vyhazov Holáně s Volkem,  tak ať už jsou pryč. Opakuju – o spravedlnosti to není. Pořád platí rovnice 15 zápasů = 16 bodů.  A to se musí změnit.

Řezat se musí do těla. A tím jsou hráči. Opět i zde platí princip zapomenutých zásluh. Hrál jsi dobře v minulosti na Spartě nebo jinde – no a co? Jak hraješ teď, po 15 kolech? Blbě, nejde ti to? No tak budeš holt sedět a hrát budou jiní. Nepomůže to? Tak si půjdeš zahrát do Berouna nebo tě půjčíme na pár zápasů jinam do 1. ligy. Nechceš tam jít? Tak vypadni, když na to nemáš, nemáš ve Spartě co dělat! A je mi srdečně jedno, zda se jmenuješ Výborný, Ton, Broš, Kůrka, Vykoukal, Hanzlík, Philipp nebo jinak. Je mi to prostě jedno. Mě na jménech nezáleží, já vidím 5 hráčů na ledě a brankáře k tomu – tým. Tým, rozumíš? Víš, co to slovo znamená? Je mi šumák, zda jsi v minulosti pro Spartu vydřel titul nebo jsi jen tak jezdil po ledě. Je mi to jedno. Protože jestli tobě je jedno, že TEĎ hraješ tužku  i když tě královsky platí, tak mě jako fanouškovi to jedno není. Já se na tebe musím koukat. A kdybych já v práci podával takové „výkony“, jako podáváš ty, tak už se dávno pasu na louce, víš? Neumíš se motivovat? Tak jdi prostě od toho! Je to na tobě a jenom na tobě, zda v sobě najdeš sílu se zvednout. Jestli to nedokážeš, nemáš v áčku co dělat. Áčko není zaopatřovací ústav, tady musíš plivat krev a jezdit po prdeli! To je tvou prací, za to dostáváš peníze, to tě živí. Nedokážeš to? Nechce se ti? Nestojí ti to za to? Tak vypadni! Nejsi pro Spartu přínosem!

Řezat se musí do rukou – a to je herní systém. Léta se chodíme dívat na nudný, neútočný, líný, bezmyšlenkovitý, nekombinační a nesilový hokej. Léta trpíme tím, co vidíme na ledě: Na šmrdlání po rozích, na nechození do brány, na ztráty puků, na nebruslení. Léta si říkáme – bude nový trenér, noví hráči, máme posily, ty hrály v zahraničí, ti hráči mají hokej v krvi. Pak vidíme zapadnutí „posily“ do průměru, vidíme ztrátu agresivních a útočných návyků, vidíme parodii na hokej. Nemůžeme si říkat: „my hrajeme hezký hokej“. Sparta není stabilní, pravidelnou zásobárnou reprezentace, a to ani pro přátelská utkání nebo sérii EHT (s výjimkou kusých a nepravidelných startů např. Netíka nebo Langhammera apod.). Máme nekvalitní hráče? Třeba ne, ale reprezentační trenéři si myslí, že jinde hrají lepší a přínosnější hráči, než ve Spartě. Takže teda nakonec ty nekvalitní hráče máme. Protože staří na repre kašlou a mladí na něj nemají. Stěžujete si, že TESLA Aréna není plná? A kdo by chodil masově na takový hokej? Pardubice mají plný dům téměř stále, Plzeň jakbysmet. I když i tyto dva týmy střídají při hře světlo a den, ale rozhodně nehrají takový průměr nebo podprůměr, jako my poslední 3 sezóny a letošek. U nich je srdce, klubismus, touha, nasazení, bojovnost. Proto budou mít plný baráky, i když se budou plácat na chvostě. Jak to říká dr. Bukač? Prohrát se může, ale musí být vidět nasazení a bojovnost. Vidíte toto na Spartě? Je to na Spartě pravidlem? Standardem? Požadavkem?


Řezat se musí do nohou, na kterých vše stojí. A to jsou peníze. Peníze pro celý výkonný tým. Peníze od sponzorů, resp. obchodních partnerů Sparty. Nebo akcionářů. Nebo diváků. To je konečně jedno. Kdo bude Spartě a jejím hráčům, trenérům a vrcholovému managementu dávat peníze, když se na ledě nebude hrát a budou se tam jenom ploužit zakomplexované mátohy, bojící se sebe sama? Hokej je v první řadě byznys a šou. Na tu šou musejí chodit lidi, aby byznys běžel. Nebudou-li lidi chodit, byznys nebude a nebudou tak ani prachy. Pro nikoho. Proto je třeba říznout do peněz, do výdajů. Nepodáváš výkony a není patrná snaha o zlepšení? Je tým v prdeli? Tak dostaneš míň peněz. Nebo o dost míň. Nebo taky nic. A je jedno, jsi-li hráč nebo trenér nebo generální manažer. Jsi-li „hvězda“ nebo cucák, co právě přišel.

Prostě se musí řezat a bolavě řezat. Jenom radikální řez dokáže Spartu zachránit. Že přitom bude krvácet nebo že může dojít i ke stavu blízkému vykrvácení? Ano, jistě, může. Ale, proboha, co může být horšího, než žumpa, ve které je Sparta teď? Po 15 kolech ELH? Po těch třech sezónách po posledním titulu?

Klidně bych i odepsal tuto sezónu, kdyby se řízlo tak důkladně, že by to znamenalo  znovuzrození Sparty. Kdyby to znamenalo zbavení se všeho plevele, který Spartu dusí.

Opakuji, že řezání musí být důkladné a musí bolet. Chybou by bylo, kdyby místo radikální chirurgie přišlo jenom léčení heřmánkem – např. v podobě vyhazovu trenérů a pak dost, ticho po pěšině, ono to nějak dopadne.

Sparta je dole více jak tři sezóny. Koncepční změny nepřišly. Tuto sezónu jsme úplně v žumpě. 

Vyzývám proto akcionáře HC Sparta Praha a „sponzory“, aby donutily realizační tým vzít do ruky onen tupej a rezavej dranžírák a říznout. Teď a hned. Do všech výše uvedených údů.

Důvěru fanoušků si Sparta ztrácí dlouhodobě. Budete čekat, až do TESLA Arény bude chodit 1500 lidí a ven nepojede nikdo? Budete čekat, až se naštveme do mrtě a budeme hokej na Spartě prostě bojkotovat? Aby sponzoři viděli, že jejich investice jdou do kelu? Myslíte, že to nedokážeme? Že si necháme jako fanoušci Sparty srát na hlavu donekonečna?

Jednejte a – řezejte! 


Martin Vlk alias Martin87

Pokud chcete k novince přidat komentář, odsouhlaste prosím sociální pluginy v rámci nastavení souborů cookies. Komentáře využívají plugin Facebook.com.