Sparta Hockey Supporters - Stránky fanoušků hokejové Sparty

Novinky

Co je to rivalita?

29. července 2010 v 21:00,  Komentáře

185.jpg

Je léto, pro hokejového fanouška okurková sezona. Hospodské dýchánky vzývají k řešení nepodstatných, banálních skutečností a záležitostí. Právě při jedné takové seanci jsme se s přáteli dostali k tématu tolik skloňovaného s naším klubem. RIVALITA.

 

Ať se v sezoně podíváme na jakýkoliv extraligový web, ve většině případů nalezneme v předzápasovém preview či pozápasovém shrnutí pojem "pražský, odvěký, nenáviděný ... doplňte si sami ... rival". Moje otázka je nasnadě: může zakomplexovanost, maloměstskost či prostě nasranost na nejslavnější klub v zemi přerůst v rivalitu? Vždyť ta podle mého musí být oboustranná!

 

Postupem času jsem si na hokeji "vyvinul" vlastní zábavu. Hokej totiž často není ke koukání, a tak se prostý fanoušek snaží zabavit po svém i jinou formou. Mojí zábavou je pozorování soupeřových (občas i vlastních fanoušků). Buranské projevy, záchvaty zlosti a zuřivosti, amok vyvolaný rudým dresem. Ano, i tohle mě na hokeji baví. Ano, i proto fandím Spartě.

 

Ano, pro tyto lidi jsme nenáviděným soupeřem, v některých případech doslova červeným hadrem. Je zde ovšem opomenut jeden prostý fakt - nám je jich klub ve velké většině případů absolutně volný, nevyvolává u nás emoce. Nejedná se proto o rivalitu, ale pouze o jednostrannou nenávist.

 

V mém životě existuje jediný rival a to je Slavie. Ač v extralize nepůsobí dlouho, její jméno bude vždy v ostrém kontrastu se Spartou, ať už se jedná o fotbal, hokej či plážový volejbal. S historickým kontextem bych hodnotil jako odvěkého soupeře Pardubice, Kladno, Brno, Plzeň... Nejsou však pro mě rivaly a nikdy nebudou. Jejich existence je mi volná, nevyvolává ve mě emoce, v utkáních s jinými soupeři jim nepřeji prohru. Od Slavie se liší.

 

Ať se to ti důstojnější z nás nesnaží dávat najevo, úspěchy Slavie nám leží v žaludku víc než úspěchy ostatních klubů. Kolegové v práci, spolužáci ve škole, nepovedení příbuzní - od těch všech máme prohru Sparty vždy na talíři. A samozřejmě i naopak. Vzájemné štvaní k tomu totiž patří. Je to totiž rival.

 

Dále je tu v poslední době ještě jeden klub - Zlín. To, co s chutí pozoruji na stadionech soupeřů (tedy bezmeznou nenávist, agresivní amoky apod.), je k vidění v případě Zlína i u nás na Spartě. Žlutomodrý hadr v kombinaci s Leškou, Balaštíkem a spol. dráždí Sparťany víc než představa obézního souseda kopulujího v jejich posteli s dlouholetým partnerem. Tato nenávist však časem pomine, nenávidění hráči časem ukončí kariéru.

 

Je mi jasné, že tato zbytečná snaha o přesvědčení sportovní veřejnosti o lhostejnosti Sparťanů nad ostatními mimopražskými kluby nikam nepovede. Přesto doufám, že alespoň fanoušci hostí prozřou a pochopí, že jejich nenávist vůči našemu klubu je nám maximálně u zadnice, ba co víc, v některých případech i příjemná.

 

A jaký je váš názor?

 

Hezké léto.

=s69=

Pokud chcete k novince přidat komentář, odsouhlaste prosím sociální pluginy v rámci nastavení souborů cookies. Komentáře využívají plugin Facebook.com.