Sparta Hockey Supporters - Stránky fanoušků hokejové Sparty

Novinky

Fotogalerie: Po stopách hokejového šílenství - Švédsko

11. srpna 2013 v 18:30,  Ostatní

506.jpg

I když se hokej krčí spíše ve stínu produkcí fotbalových ultras a jiných uskupení aktivních fanoušků v Evropě, nebylo by férové opomenout fakt, že trend chorea a zlepšování supportu na hokeji zažívá v posledních letech drobné obrození jak u nás, tak i v dalších hokejových zemích starého kontinentu. Pojďme se společně vypravit za hranice naší země a vzpomenout na fanouškovské tábory soupeřů Sparty v letošním ročníku Evropské ligy. Uvidíme dým bengálských ohňů, uslyšíme hlasitý support hokejových fanatiků, spatříme obří choreografie, vlajky, šály, nadšení a odhodlanost. Výprava po stopách hokejového šílenství právě začíná.

Evropská hokejová integrace, pokud tak můžeme přirovnat projekt European Trophy, je jedním ze dvou současných proudů (druhým proudem můžeme nazvat KHL, jež své hranice stále posouvá na západ), které dávají možnost porovnání hokejových kultur napříč Evropou. A Sparta se jakožto tradiční účastník tour vrhne za poznáním také.

Zmapovali jsme pro Vás fanouškovské skupiny ve Švédsku, pojďme nahlédnout pod pokličku prvního severského soupeře, skupiny White Lions, která podporuje klub Linköpings HC.

White Lions, česky "Bílí lvi", je fanouškovské uskupení nezávislých příznivců klubu HC Linköpings. Skupina White Lions vznikla v roce 1987, hlavním posláním této skupiny je organizovaná podpora klubu jejich srdce jak na domácích zápasech, tak pořádání výjezdů a supportu na stadionech po celém Švédsku. Jak se můžete přesvědčit z fotografií níže, skupině není cizí pyrotechnika, tvorba chorea  a jak uvádějí i na svém webu, White Lions se nebrání ani "bordelu" v ulicích. Na vlastní kůži to pocítil i současný hráč Sparty Jaroslav Hlinka, kdy po špatných výkonech Linköpingu v roce 2012 musela rozlícené fanoušky čekající na hráče rozhánět místní policie slzným plynem a obušky.

White Lions

White Lions

White Lions

White Lions

White Lions

White Lions

White Lions

White Lions

White Lions

White Lions

White Lions

White Lions

...tak to byla skupina White Lions ze švédského Linköpingu.

 

Ve Švédsku ještě chviličku zůstaneme. Dalším fanouškovským uskupením, jenž má kořeny pevně zapuštěny ve městě Jönköping, je skupina North Bank Supporters.

Fanoušci z North Bank Supporters oslavili letos dvacáté výročí, založení skupiny se datuje do roku 1993, kdy několika fanoušků z HV71 položilo základní kámen tohoto uskupení. Fanatici z North Bank Supporters mají na povel choreo a support na domácím stadionu, stejně tak se podílí na pořádání výjezdů po celém Švédsku, jak se můžeme dočíst na jejich webu v dobrých i zlých časech. Samozřejmostí ve Švédsku je také distribuce upomínkových předmětů a oblečení s motivy skupiny. Podívejte se na zajímavé výtvory podskupiny NBS Tifo, která má pod palcem tvorbu a prezentaci chorea na domácích zápasech, myslím, že povedená produkce, co říkáte?

NBS tifo

NBS tifo

NBS tifo

NBS tifo

NBS tifo

NBS tifo

NBS tifo

NBS tifo

 

...tak to byly výtvory skupiny North Bank Supporters, NBS Tifo.

Sparta vyrazí na severskou tour v rámci losu Evropské ligy v druhé polovině srpna, nečekejme však, že by návštěvnost a atraktivita mezinárodní hokejové soutěže přilákala do ochozů tolik fanoušků, jako třeba zápasy play-off, nebo regionální derby. Můžeme si jenom přát, aby nastolený trend vzájemné evropské hokejové konfrontace vzrůstal a jednoho dne se třeba dočkáme obdoby pohárových soutěží ve fotbale.

Malá procházka po švédských hokejových stadionech a ulicích končí, v budoucnosti se můžete těšit třeba na fanouškovské skupiny z Finska.

Foto: hockeytifo.org, whitelions.se, northbanks.se

Video: youtube.com

Autor: KubaSF

Video: Jak žije Švédsko hokejem? Podívejte se na příznivce White Lions.

Pokud chcete k novince přidat komentář, odsouhlaste prosím sociální pluginy v rámci nastavení souborů cookies. Komentáře využívají plugin Facebook.com.