Sparta Hockey Supporters - Stránky fanoušků hokejové Sparty

Novinky

Abeceda sparťanského neúspěchu

3. března 2011 v 16:40,  Ostatní

264.jpg

V době, kdy na řece Vltavě v Českých Budějovicích vrcholí poslední přípravy před branami letošního čtvrtfinále, na levém břehu v pražských Holešovicích je až nezvyklý hokejový klid. Pusto, prázdno. Nečekejte fronty na lístky, žádné napětí před vypjatým zápasem, jen maringotky a party postávajících kolotočářů za plotem připravujících se na tradiční pouť. Devět z deseti čtenářů navštívilo letošní utkání Sparty, jeden z devíti fanoušků odešel z domácího střetnutí naprosto spokojen. Kde hledat příčiny historického propadáku hokejistů v rudém?

Hokejové jaro bývá spojováno s vrcholem, mnohdy nejzábavnější částí sezony. Vyřazovací boje, kdy ten nejlepší pozvedne před vyprodaným hledištěm pohár pro vítěze. Tradiční program, jenž provázel i publikum pražské Sparty. V současnosti se situace diametrálně otočila. Řekněme upřímně, po právu. Sparta zažila hrůznou sezonu, dvanácté místo na konci soutěže jest důkazem.

Na oficiální hodnocení si musíme počkat, dno tabulky má totiž o zábavu postaráno. Sparta se křečovitě rve v barážové skupině o udržení, s jistotou, možná až ledovým klidem jednoduše spočítatelného bodového náskoku. Podívejte se společně se mnou na abecedu příčin a možných důsledků letošního sparťanského kabaretu.

Absolutní jistota. Sparťanské umění nepřipouštět si závažnost situace. Sledovat tabulku? To se u hráčů moc nenosilo. Nic se neděje, máme vše pevně pod kontrolou. Přišel konec ledna a z absolutní jistoty vyvstala naprostá odevzdanost.

Bříza v roli bafuňáře. Generální manažer hokejové Sparty toho mnoho v klidu nenaspal. Kritika se valila ze všech stran. Médii počínaje, vlastními fanoušky konče. Částečná a neodmyslitelná vina za propadák se bude velmi těžce napravovat. Bývalý vynikající brankář bude osobou, která bude stát u zrodu nové sezony. Uspěje?

Cíl. Od Sparty se letos čekalo mnohé. Alespoň média pěla ódy na zlaté tažení. Sparta, jeden ze spolufavoritů, svou roli neustála, ba naopak. Po nadějné přípravě se cílům zdaleka nepřiblížila.

Duo H+H. Dvakrát do jedné řeky nevstoupíš, říká se. Místo nasazení nadějných mladíků, trávilo na ledě duo Hlinka s Hlaváčem až příliš mnoho času. Opět nepřesvědčili. Do Švédska odcestovali předčasně a bez famfár.

Evropa a Sparta. Holešovický klub absolvoval v rámci letošního ročníku několik měření sil s evropským klubovým hokejem. Nebyl pro Spartu velmi náročný program spíše kontraproduktivní?

Fanoušci. Trpělivost pravidelných návštěvníků arény přetekla. Sparta se může pochlubit nelichotivou bilancí, respektive odlivem fanoušků. V porovnání s minulou sezonou si cestu do Holešovic nechalo ujít skoro dva tisíce diváků na zápas.

Góly. Zřejmě hlavní kámen úrazu letošního vystoupení Sparty.  Ofenziva, hra dopředu, byla v podání papírově velmi silného výběru tristní. V počtu vstřelených branek bylo horší pouze Kladno. Nikdo z elitních útočníků se nedostal do první dvacítky kanadského bodování extraligy.

Hořava za Holaně. Výměna bez špetky užitku. Trenérská rošáda nepřinesla nic pozitivního, styl ani herní projev nedoznal změn. Staré pořádky, nasazování veteránů, až takřka jistý a trpký konec bez hry o titul donutil trenéra k zapracování „mladých“ pušek. Kouč Hořava svým laxním postojem nepřesvědčil. Kdo vyléčí nemocnou Spartu?

Charouz, obhájce a vlivný hokejový mecenáš. Hokej je byznys, stejně tak jako ostatní odvětví sportu. O tom není sporu. „Majitel“ Sparty ale dobré jméno hokejovému klubu rozhodně neudělal. Televizní vystoupení a mediální tahanice v tisku jsou tomu důkazem. Emoce vřely.

Image. Jeden z nejpopulárnějších tuzemských hokejových klubů dostal v letošní sezoně pořádně přes prsty. V očích hokejové veřejnosti byla Sparta pro smích, určitou nejistotou je i možná prchlivost sponzorů do budoucnosti. Je co napravovat.

Juniorka. Výsledky hovoří za vše. Sparta má z čeho vybírat. Junioři a sparťanský starší dorost si nevedou v letošní sezoně špatně, někteří hráči dostali v průběhu sezony prostor i v A týmu. Ice time na ledě byl však podprůměrný, na druhou stranu jsou právě „mladí“ jistým příslibem do budoucnosti.

Koktejl se nepovedl. Národnostní mix ve Spartě příliš neoslnil. Bartánus zůstal za očekáváním nemilosrdného střelce, Salcido se pakoval s předstihem, Yorick Treille se v závěru zranil. Největší letní posila? Osud zavedl extraligového kočovníka Kůrku do nedalekých Pardubic. Sparťanský mix nechutnal, nudil.

Leden. Po nadějném prosincovém vystoupení Sparty přišel rozhodující měsíc. Nový rok sparťanům nevyšel, dá se říci, že v tu chvíli bylo rozhodnuto. V nabitém měsíci lednu Sparta vyhrála pouze čtyřikrát, osm zápasů nezvládla.

Motivace. Sparta naskočila do rozjetého vlaku Extraliga s řadou ostřílených borců. Nechyběli mistři světa, olympijský vítěz, několikanásobní držitelé titulu v nejvyšší soutěži. Časový prostor na ledě a důvěra ve zkušenost se příliš nevyplatila. Na ledě chyběla motivace.

Nuda. Bylo to nemastné, neslané. Důrazné pojetí hry vymizelo prakticky se startem extraligy. Hokejové kráse na Spartě často odpovídala i návštěvnost.

Odpočty. Znehodnocení krásného sportu jménem hokej proběhlo jak jinak než za zavřenými dveřmi. Šulcova odpočtová kauza vrhla na hokej v Česku podivný oblak prachu a špíny. Sparta měla papírově vše v pořádku, ani bodový náskok kýžené play-off nepřinesl.

Play out. Boj o záchranu. Do této situace se v novodobé historii české extraligy dostala Sparta poprvé. Holešovický tým je nyní mimo zájem. Podobný scénář čekal před sezonou málokdo. Hra o přežití je zaslouženou fackou. Teď jde o to probrat se a postavit se znovu na nohy. Půjde to?

Queen. Notoricky známá píseň britské rockové skupiny We are the champions se na Spartě hrála jen sporadicky. Do budoucnosti je zapotřebí zapracovat na všech aspektech hry, Sparta se ocitá na křižovatce.

Rošády. Přestupová politika se Spartě příliš nevyvedla. Náhrada za hráče typu Netíka nepřišla, podivný odchod Podlešáka do Českých Budějovic byl dalším „skvělým“ tahem sparťanského managementu. Transfer Koreise a Vykoukala měl co dočinění s aktuální formou.

Střelec. Výběrové řízení na pozici hlavního ostřelovače nevyšlo. Individualita s jiskrou a přesností v zakončení jaksi chyběla. Když selhaly zkušenosti, často je nahradilo mládí. Osobnost v týmu, pravého tahouna, bychom však hledali těžko.

Trénink. Přesilovky, střelba, hrubé chyby ve vlastním brankovišti vedoucí k laciným gólům. Sparťanský hokejový trénink je velkou neznámou, opravdu se pracovalo tak, jak si situace žádala?

Únava. Nabitý program, turnaj v Davosu, příprava v rámci evropské tour. Sparta nebyla na podobnou nálož dostatečně fyzicky připravena. Široký kádr a následná nesehranost ovoce nepřinesla.

Veteráni. Sparta vsadila na začátku sezony na jasně viditelnou kartu. Zkušenost a stáří mělo Spartu vynést znovu na vrchol, avšak v průběhu letošního ročníku se ukázalo, jak stroj času pracuje. Starší hráči dostávali pravidelně nejvíce prostoru na ledě. Se vší úctou k minulosti, práci pro Spartu, rychlostně už nestačí.  

World of Sparta. Všechno se netočí kolem hokejového klubu z Holešovic. Soupeři to vědí, umí se na Spartu připravit, vyhecovat a sportovně jí porazit. Sparta již soupeřům strach nenahání.

X Factor na Spartě. Holešovický klub hledá talent. Osobnost, která vyvede klub ze současné krize. Najde se takový člověk?

Yorick a Sascha. Po delší době se v kádru Holešovického klubu sejde bratrská dvojice. Francouzský rodinný klan bude jedním ze stavebních kamenů, doufejme, nového kádru, jenž bude mít za úkol dostat Spartu opět do popředí české hokejové scény.

Závěrem. Jak hodnotíte letošní sezony Vy?

Autor: KubaSF

Foto: Kasnarka

Pokud chcete k novince přidat komentář, odsouhlaste prosím sociální pluginy v rámci nastavení souborů cookies. Komentáře využívají plugin Facebook.com.