Sparťanské obrození? Domácí výhra nad Litvínovem

14. listopadu 2009 v 14:45,  Reportáže

Po delší odmlce zaviněné reprezentační pauzou, se v Holešovicích opět rozproudila krev. „Svěží“ pražský vzduch tentokrát zamořila černožlutá lavina z Litvínova. Sparta v novém kabátu táhne! Duel tradičních účastníků extraligy si nenechalo ujít sedm a půl tisícovek fanoušků, většina těch s rudým „S“ na prsou se mohla po závěrečném hvizdu radovat z vítězství, na které jsme čekali na domácím ledě skoro měsíc.

Očekávání bylo obrovské. Začátek ostrý, pro litvínovského gólmana trochu s příchutí chilli. Já na „bráchu“, „brácha“ na mě. Michal Broš dostal pod tlak obránce hostujícího Litvínova, který puk mazácky přihrál do míst, ze kterých Ondra Kratěna málokdy zamíří vedle. Po třiceti vteřinách zatopil Krtek pod kotlem – 1:0.

Gól nakopl fanoušky Sparty k mohutnému povzbuzování, i těch černo-žlutých se na protější straně sešlo hodně. A za chvíli měli důvod k radosti. Lukeš projel obranou Sparty jako nůž máslem, střelou zápěstím udělal z Chábery sněhuláka a Litvínov se radoval z vyrovnání. Ale ne na dlouho. Démon Kratěna opět vystrčil růžky a po krásném sólovém úniku a blafáku nedal Hüblovi šanci. Takový zápas se musí líbit. Po pěti minutách hry se fandí jako o život. Velmi mile mě překvapily tribuny, jako už několik zápasů zpět - bravo bravo bravo!

Cháberovi se první třetina prostě nevydařila, stejně jako obráncům, kteří ho nechali několikrát na holičkách. Viktor Hübl po kombinaci mířil opět přesně, na cigaretový dým se šlo za stavu - 2:2.

Megafon po delší době opět ladil, tak jak má (v zápase proti Brnu došlo k menší kolizi megafonu, s betonovým schodem v kotli), překvapením pro místní fandy Sparty byla početná skupinka anglických fanoušků, kteří po pivní smršti bouřlivě fandili a byli slyšet i na chodbách potemnělé haly. Thank you do Anglie. Rozhodčí se zase předvedli, hlavně ve druhé třetině, ale to je stará písnička podobná hitům Karla Gotta. Faul na obránce Sparty, nic se neděje. Útok, přečíslení, Kubinčák prostřelil Cháberu a strhnul vedení na stranu Chezy – 2:3.

Pátek třináctého bývá označován jako smolný den. Ale tentokrát nám přinesl spíše štěstí. Po přestávce mezi druhou a třetí třetinou vládlo velké napětí, všichni jsme byli v očekávání, fandilo se, hnali jsme hráče kupředu, za vyrovnáním. A oni nás vyslyšeli. Sváteční střelec Jan Hanzlík tečoval v přesilové hře střelu Ondřeje Kratěny, která poté putovala rovnou do sítě litvínovského Hübla – vyrovnáno 3:3.

Pan střelec, to je vizitka Petra Tona

Sparta byla při chuti. Výborný vybojoval puk u mantinelu a chytrou přihrávkou našel kanonýra Tona, který nekompromisně mířil za záda gólmana Litvínova. Hala byla najednou na nohou a to nebyl konec. Nájezdy nebyly doménou Sparty v zápasech, kde nerozhodlo o vítězi prodloužení. Petr Ton je ale mazák největšího kalibru. Ve vlastním oslabení, po přihrávce, která měla oči, překonal bezmocného Hübla a dal utkání vítěznou tečku s příchutí tří bodů, na kterou Sparta čekala na domácím ledě od vítězství nad komickou Kometou Brno (16.10. 2009).

Trenérské duo Volek – Holáň zatím drží vítěznou šňůru, která se datuje od výhry v Karlových Varech. Na Spartě šlapou, jako švýcarské hodinky, hlavně Kratěna a Ton. Chábera zatím nenašel jistotu, i tak se zápas podařil. Sparťanská bojovnost předčila litvínovská tvrdý kontaktní hokej s přesným zakončením.

Závěr duelu ozdobila děkovačka hráčům, která byl tentokrát provedena trochu jinak, k překvapení některých. Kotel předříkával, tribuny odpovídaly. Krásný zážitek, pohledný hokej, od každého trošku se snad dočkáme v úterý proti Plzni, netradičně již od 17:00. Tímto tempem snad doplujeme do poklidnějších vod vyrovnané extraligové tabulky. SPARTA !