Sparta Hockey Supporters - Stránky fanoušků hokejové Sparty

Novinky

Winter Classic 2020 aneb další Open Air pro Spartu!

5. ledna 2020 v 18:06,  Reportáže

829.jpg

Po několika letech byl opět náš oblíbený klub pozván na akci pod otevřeným nebem. Narozdíl od brněnské události v roce 2016, se včerejší večer odehrával mimo území České republiky. Drážďanský fotbalový stadion Rudolfa Harbiga sliboval skvělou atmosféru, a tak jsme s naší partou opět nemohli chybět. Od úspěšného tažení CHL v roce 2017 (více zde) nebyla příležitost spojit výlet za hranice společně se soutěžním utkáním Sparty (nepočítám například letošní přípravný zápas v německém Heilbronnu).

Úderem osmé sobotní hodiny ranní postupně nabíráme kamarády, aby obě auta před devátou vyrazila směr sever. V dobré náladě, za zvuku Amon Amarth, cesta utíká a zanedlouho se už projíždíme po centru Drážďan. I přesto, že je teprve po desáté hodině dopolední, potkáváme uvnitř obchodního domu, i mimo něj, řadu příznivců všech 4 klubů, které se odpoledne a večer utkají na nedalekém fotbalovém stánku Dynama Dresden. Saské hlavní město začínají čím dál tím více zaplavovat barvy příznivců hokeje. Čím více jich potkáváme, tím více sílí mrholení, jenž pomalu přechází v mírný déšť. Vše ale probíhá v naprostém klidu a přátelské atmosféře.

Drážďany - centrum

Obejdeme hlavní památky v centru, mineme autobus našeho dnešního soka, zamíříme na sever ke “zlatému koni” a usadíme se v místním útulném restauračním zařízení. Po potřebném doplnění tekutin a pochutin vyrážíme na cestu zpět k parkovišti, kde vyložíme nákupy, doplníme oblečení a vyrážíme směr stadión. 

Drážďany - SHS on Tour

Vzhledem k časnému příjezdu, kdy chceme vidět i zápas druhé nejvyšší německé soutěže, bylo zapotřebí výrazného zateplení. Zdvojené ponožky, kvalitní termoprádlo (hned v několika vrstvách), nepromokavá bunda, kvalitní obuv, rukavice, kulich, deka na sezení - to vše bylo potřeba, aby z nás nebyly na stadiónu, okolo 11. hodiny večer, rampouchy. Přesně v půl čtvrté docházíme k místu události. Prohlídky security jsou až s podivem poměrně laxní, takže se bez problému a v rychlosti dostáváme do centra dění, kde již potkáváme řadu známých sparťanských tváří. Uvelebujeme se v sektoru D3, těsně vedle sparťanských bubnů a úderem čtvrté hodiny odpolední začíná první utkání místních Drážďan proti týmu “Lišek” z Weißwasser. Ochozy už jsou slušně zaplněné a sparťanské části se také pomalu, ale jistě, plní. 

Většina okolních sparťanských příznivců, včetně nás, si vybírá k podpoře hostující tým Lišek. Je dobré říci, že hostující tým má od svých fandů skvělou podporu po všechny tři třetiny. Kvalita druhé německé soutěže je pro mnohé neznámou, avšak k vidění je, navzdory povětrnostním podmínkám, vcelku sympatický zápas. Ze slabého deště se stává prudký liják, to kvalitně střetnutí rozhodně příliš nepřispívá. Kdy se vám však poštěstí vidět několikametrovou "rýhu" po dráze puku na ledové ploše? Místním borcům s hokejkami neprospívají ani časté problémy s informační tabulí, které zápas dále prodlužují. 

Sparťanští fanoušci během klání různě poskakují, dřepují, slaví góly německých týmů (nakonec jich bylo celkem 8), občas o sobě dají vědět svými pokřiky, zkrátka dělají cokoli, aby se zahřáli. Narozdíl od domácích příznivců máme štěstí na lokaci sektoru, protože území okupované modrými dresy (některé ještě staré s logem Škodovky) skrápí déšť a trápí nárazový vítr. Nic, co byste chtěli zažít. Není tak divu, že po ukončení prvního zápasu tento sektor lehce prořídl, aby pak v druhé polovině následujícího zůstalo jen pár nadšenců tohoto zimního sportu. 

Počasí se postupem času umoudřuje a ještě před setměním ustane nepříjemný déšť, což slibuje, že večer nebude příliš ovlivněn nekvalitní “hokejovou podložkou”. Zaplněné sektory rovněž omezují průchod ledového vzduchu, takže sice s mírným opožděním, ale přece... Hurá na Litvínov! Již podruhé vidíme stejnou zahajující show, tentokrát ale lépe vyzní díky tmě, která zahalila oblohu nad stadionem. Od úvodního buly se ochozy rozléhají sparťanské chorály. Kvalitu supportu nechť zhodnotí lidé z “neutrálních sektorů”, ale z rohu pod střechou zpěvy a řev krásně rezonují. 

Samotný průběh zápasu viděl každý na místě nebo v televizi. Máme před sebou zajímavou a opět až do poslední chvíle napínavou podívanou se šťastným koncem pro naše barvy! Co víc si tento večer přát! Po Brnu v roce 2016 vyhráváme další utkání pod širým nebem a oslavy mohou započít. Efektní ohňostroje a dvě děkovačky, kdy hráči přišli až těsně před náš kotel, to vše podtrhuje a završuje dnešní vydařený hokejový večer!

Pro někoho může být i třešničkou na dortu, že celý den vidělo zápasy rekordních 32 009 příznivců ledního hokeje. Někdo se může pozastavit nad tím, že 100% počet nebyl ani na jednom utkání. Ono však záleží, jak se na to člověk dívá. Bylo prodáno tolik a tolik lístků? Bylo. Dostavili se lidé se zakoupenými vstupenkami na akci? Dostavili. Není tedy moc co řešit. Kvůli povětrnostním podmínkám se nikdo nemůže divit, že někteří němečtí příznivci postupně vyklidili svá místa. Nutno ale říci, že na první třetinu večerního střetnutí byly ochozy velmi zaplněné, a s přehledem tak předčily ty z roku 2016. Že se utkání hrálo mimo území naší republiky? Stalo se. NHL letos v Praze někomu vadila? Kdo chce psa bít, hůl si vždy najde. Závist je navíc častou a velmi smutnou vlastností člověka.

Velmi zajímavou osobou během souboje Sparty s Litvínovem byl opět náš bývalý hráč s číslem 96. Je škoda, že musí přemotivovaný Richard tuto akci dehonestovat svým prohlášení směřujícím k sudím. To, že kvalita pánů v pruhovaném je žalostná a rok od roku horší, víme tak nějak všichni. Někdy je dobré si nejprve zamést před vlastním prahem a třeba se podívat na zmíněný zápas, ideálně i na reklamovaný souboj.

Celkově ale považuji akci za velmi vydařenou a dobře zorganizovanou, včetně dopravy zpět k našim automobilům. Cesta do hlavního města, i přes brzké nedělní hodiny ranní, byla vskutku příjemná! Nezbývá, než si přát, abychom stejnou radost mohli prožívat i nadále. Hlavně pak v části sezóny, která je nejdůležitější, tedy play-off. Kvalitní výsledky by nám navíc mohly zajistit CHL, díky které bychom mohli výjezdy opět spojit se zajímavými výlety po celé Evropě. 

Díky všem zúčastněným, Sparta Praha!

Autor: Amadeus
Foto: Amadeus, SHS

Pokud chcete k novince přidat komentář, odsouhlaste prosím sociální pluginy v rámci nastavení souborů cookies. Komentáře využívají plugin Facebook.com.