Sparta Hockey Supporters - Stránky fanoušků hokejové Sparty

Novinky

Tříbodový večer na (ne)horkém plzeňském ledě

24. listopadu 2015 v 19:46,  Reportáže

no-picture.jpg

Nedělní odpoledne se dá trávit všelijak. Někdo preferuje venčení věrného psíka, jiný zase poflakování po krámech. Každý si zkrátka najde svou kratochvíli. Pro mě osobně je neděle den hokejový a nejinak tomu je i dnes.

Sparta vyráží na led Plzně a tam se zkrátka nedá chybět.

Souboje Sparty s Plzní byli vždy tím lepším, co bylo v extralize k vidění. Od doby, kdy šla nahoru Plzeň fotbalová se však nevraživost mezi Spartou a Plzní přenesla hlavně na zelený pažit.

Nezvykle brzy, již v půl jedné se scházíme na tradičním místě. Po chvilce čekání na ostatní, nákupu lístků a pitiva se již tísníme ve vlaku směr Mnichov. Tísníme je myslím vcelku výstižný popis s ohledem na množství německy mluvících cestujících (škoda, že nejel Lipos), kteří jedou velmi pravděpodobně až do Mnichova. S trochou štěstí se po chvilce usazujeme na místech.
Cesta do Plzně je krátká, leč o to víc zákeřná. S přibývajícími kilometry přibývá i počet společensky unavených spoluvýjezdníků. V Plzni jsem byl snad osmkrát a pokaždé je tento průběh stejný. Ti nejrychlejší odpadají kousek za Berounem :-) Ani se nenadějeme a stojíme na nádraží v Plzni. Odtud pokračujeme pěšky. Cestu si ještě zpestřujeme rozkejváním lávky přes řeku a za chvíli už stojíme před stadionem. Venku je zima jak ve Varech. Bohužel zbývá cca čtvrt hodiny do otevření vstupů, a tak se snažíme jakkoliv zahřát.

Osobní prohlídka prakticky neprobíhá, což je v Plzni již zvykem. S ohledem na poslední události ve světě jsem čekal, že budeme důkladně prošacování. Opak je pravdou. Kdybych chtěl pronést bombu, tak jí pronesu a místní pořadatelé by mě ještě poplácali po zádech.

V sektoru se nás schází cca 100, což není nijak světoborný počet, nicméně i takhle máme problém se do toho sektoru vměstnat. Kdo byl někdy v Plzni, ten ví, že sektor stojí s prominutím za starou belu. Musíme si holt zvyknout, že k nám si jezdí hosté jak se jim zlíbí. O2 Arena je bohužel v tomto velmi nešťastná.

V bráně již po několikáté začíná dvojka Lukáš. Je několik fám, které se šíří jako lavina mezi sparťanskými fanoušky o tom, proč nechytá Pepis. Ať už se jedná o nechuť chodit na tréninky či zranění kolene a naplánovanou operaci. Jaká je pravda ví pouze on sám.

Od první minuty fandíme dle Zdendova diktátu. Výkon v hledišti rozhodně převyšuje výkon na ledě. Úvodní dějství nepřináší příliš vzruchu ani hezkých hokejových momentů.

Druhá část má již větší spád. Hra se přelévá ze strany na stranu. Ve 36. minutě otevírá skóre Kumstát - 0:1! Do konce třetiny se již nic důležitého nestane.

Poslední (aspoň v to doufáme) část pokračuje v duchu částí předešlých do 48. minuty. Lev (k tomuhle slovu snad ani nebudu nic psát :D) vyrovnává na 1:1. Nutno říct, že u této rány by neměl šanci ani Hašek v nejlepších letech. Začíná se tedy odznova. Zdenda (dnes v repre formě) nás hecuje do maxima. Později se k výkonu kotle ještě vrátím. Přichází přesilovka Sparty a gól Michala Čajkovského 1:2! Ještě však nestihneme ani dopět oslavný chorál a už je zase srovnáno. Po tvrdé ráně Lva prochází puk mezi betony našeho gólmana a ten nemůže mít rozhodně čisté svědomí. Jak byly první dvě třetiny chudé na góly, tak ta třetí je bohatší. Plzeň se neraduje z vyrovnání dlouho a po dvou minutách si opět bereme vedení na svou stranu. Po exkluzivní přihrávce do kuchyně skóruje Tomáš Netík - 2:3! Eufórie v sektoru Sparty je obrovská. A je ještě daleko větší o chvilku později. V samostatném úniku oblafne Machovského Hamilton a stylem "pojď sem, kam jdeš" a rázem vedeme o dva góly - 2:4! Domácí jsou opaření a halou se nesou pouze naše oslavné chorály. Do konce třetiny se již nic podstatného nestane. Utkání tak zvládáme v poměru 4:2. Je mi jasné, že se budou opět mluvit o tom, že nám to vyhráli rozhodčí - jak také jinak. Pražské kurvy si to vždycky přece zaplatí :D (ostatně stačí se podívat na fórum Plzně, kde se to jen hemží odborníky na slovo vzaté ;))

Po skončení jsme ještě drženi v sektoru, což využíváme k nácviku chorálu "Sparta Praha navždy" a oprášování "Od pradávna". Oba zní velice solidně. Venku před halou přichází konfrontace. Zejména jeden místní výjezďák (stehno jsem mu neviděl) si chce vyřizovat účty ručně. Jak jsem byl překvapen nekontrolou u vstupu, tak nyní je z Plzně policejní město. Počet policajtů v okolí stadionu tudíž žádnou konfrontaci nedovoluje, což je vzhledem k naší sestavě možná škoda (nikoliv Plzeň).

Za zvuku všech možných chorálů jsme doprovázeni k nádraží, kde nakoupíme zásoby do vlaku. Cesta zpět do Praga mater urbium je pro hodně z nás pěkně na stojáka. Náplavy z celých západních Čech se totiž stahují na pracovní (studijní) týden opět do Prahy. Zjišťujeme také, že Hlavák je evakuován, a tak nezbývá než vystoupit na Smíchově. Tam se všichni rozjíždíme vstříc domovům.

Výjezd se dle mého názoru vydařil. Výhra na ledě, solidní výkon v hledišti. Chyběl tomu snad jen trošku vyšší počet.

Rád bych se trochu víc rozepsal nad výkonem našeho kotle. Předně musím zmínit Zdendu, který dnes měl opravdu famózní formu. Je evidentní, že s počtem vypitých piv jeho forma strmě stoupá! Kotel hecoval, často ho vybízel k zvedání rukou, nadával, burcoval - takhle to má být. 

Možná se někomu jeho výkon nepozdává, nicméně připojím i svůj pohled na věc. Pokud Vám jako megafonisté někdy nadáváme, je to pouze proto, že chceme odvést 100% výkon kotle. Žádné z nadávek, které občas přilétnou nejsou osobní. Pokud by měl někdo tendenci vztahovat něco na sebe, tak ať se předtím rozmyslí, jestli jede opravdu na 100% a jestli ta kritika třeba nepřísluší i jemu. Pokud ví, že jede na 100%, tak logicky nemusí být naštvaný.

Další věc se týká zvedání rukou - chtěl bych, aby lidé pochopili, že tím, že je nezvednou, tak kazí celkový dojem a hlavně zdržují všechny ostatní, protože my čekáme až je zvednou všichni. A pro ty, kteří je zvedají - svou zlobu, že to trvá dlouho si pak vybíjejte na těch, kteří je nezvednou, ne na megafonistech.

Nikdo z megafonistů nestojí 60 minut zády k ledu proto, že by si zvedal ego, ale proto aby pomohl k co možná nejlepší podpoře Sparty. Musíme si všichni uvědomit, že od lidí v kotli se žádá 100% podpora týmu. To, že jsem byl na pivu, že jsem koupil tchýni dárek k Vánocům, nebo že mi dělali nový nehty můžu přece řešit i o přestávce.

Trošku jsem odbočil, neboť výkon kotle v Plzni rozhodně snesl přísnější měřítka. Snad jen to zvedání rukou mohlo být důslednější. Osobně jsem spokojen s novým chorálem. Napoprvé to docela šlo. Tak jako tak kotli dávám palec nahoru.

Co se týče celkové atmosféry. Říkal jsem to loni, říkám to znovu. Pamatuji časy, kdy byla Plzeň nejlepší hokejový tábor extraligy. Nevím zda je to odlivem jejich fans ke klubu ze Štruncových sadů, ale poslední sezóny to tam šlo dolů. Čekal bych prostě daleko větší bordel od jejich daleko početnějšího kotle a nenapadlo by mě, že si tam budeme ve třetí třetině v počtu 100 lidí dělat co chceme.

V pátek nás čeká Třinec (tam nečekám mnoho výjezdníků - úspěch bude pokud vůbec vycestujeme) a nedělní klání s Pardubicemi. Pokud jsem psal o fans Plzně jako o zklamání, tak o Pardubicích to platí umocněno na třetí. Obrovská kvantina, žádná kvalita. I tak ale budeme potřebovat každé hrdlo.

Sparta Praha navždy!

Autor: Schaschek #6

Foto: Kocour

Pokud chcete k novince přidat komentář, odsouhlaste prosím sociální pluginy v rámci nastavení souborů cookies. Komentáře využívají plugin Facebook.com.