Jak fair play zaplakalo aneb šlágr kola pro Třinec

19. ledna 2015 v 21:29,  Reportáže

Vstávačka v 6:30 není mým denním chlebem - kór v neděli. Úvodní buly v dalekém Třinci se vhazuje již v 15:00, takže není zbytí. V polospánku dorážím na nádraží, kde již čeká několik podobně ospalých kamarádů.

Po zaplacení výjezdu se odebírám do nejbližšího krámu nakoupit zásoby pitiva a nějaké to jídlo. Cesta je neuvěřitelně dlouhá, ale na to jsme již při cestování do Třince zvyklí. Nestíhám ani spočítat počet lahví, které mi prošly rukama. Konečně vystupujeme v Třinci na nádraží, kde ještě vyřizujeme místenky na cestu zpět, což se za pár hodin ukáže jako nápad hodný mistrů. Poslední chvíle před zápasem trávíme jako již tradičně v místní putyce.

Příchod ke stadionu se nese (aspoň pro mě) ve znamení okoukávání nové haly, do které jdu poprvé. Stejná sterilita jako O2 Arena, avšak tak třikrát menší. Zlatá původní plechárna! Po důkladné osobní prohlídce procházím turnikety a uvelebuju se v sektoru hostů.

Třinečtí přicházejí s tím, že umřel jejich fanoušek a abychom uctili i my minutou ticha jeho památku. Vůbec nechápu, proč s tím za námi šli. Hulákat do minuty ticha může snad jen naprostý idiot. Sparta je od začátku utkání lepší, což potvrzujeme prvním gólem z hole Rewaie. Domácí prakticky k ničemu nepouštíme. Vítr z plachet je touto brankou zřejmě sebrán i domácímu kotli, který i v několika desítkách lidí spolehlivě přehlušujeme.

Po již avizované minutě ticha je fanoušek domácími vyvoláván. Posléze je vyvolán i námi a poprvé (a naposled) je Spartě tleskáno. Následuje poměrně vyrovnaná partie, kdy dochází i k několika menším potyčkám. Ti stejní fanoušci, kteří za námi šli s prosíkem o uctění památky jejich kamaráda, nás na konci první třetiny častují "pražské kurviii" či odrhovačkou o "buzerantů partě". Nic to ale nemění na faktu, že jdeme na pivo za stavu 1:0 pro Spartu.

Průběh druhé třetiny by se dal charakterizovat jako vyrovnaná partie. To platí do 30. minuty, kdy se dvakrát prosazujeme. Nejprve se štěstím skóruje Procházka a pár vteřin po něm přidává druhý dnešní zásah výborně hrající Reway. Pochopitelně je v našem sektoru eufórie a ze strany domácích fanoušků přibývá provokací. Brzy nám ale zamrzá úsměv na tváři. Domácí fanoušci při sebemenším souboji piští jako puberťačky a začíná velká partie hlavních rozhodčích. Kdo někdy četl nějaký můj report, tak ví, že rád hledám chyby především v našich hráčích či trenérovi. Jsou ale situace (a zápas v Třinci k nim patří), kdy udělám výjimku.

Domácím je darována téměř dvouminutová přesilovka 5:3 za zákroky, které rozhodčí dosud přehlíželi. Čekal bych, že tam náš trenér rozhodčí za tuto příkoř sežere a ne, že bude stát se založenýma rukama! EMOCE SAKRA!

Domácí přesilovku využívají - 1:3! V čase  zásahu jsme opět posláni do tří za faul Saboliče, tady však zcela po zásluze. Konec třetiny je znovu ve znamení darované přesilovky 5:3. Zvlášť druhý faul Barinky, kdy domácí hráč padal jak podťatý, vzbuzuje trpký úsměv. Třetina končí za příznivého stavu 1:3 z pohledu domácích. I přes několik vyloučení do tří nám o přestávce domácí předhazují, že nám rozhodčí připískávají - no comment.

Třetí část začíná logicky tlakem Třince, který pokračuje v přesilovce 5:3. Krátce po návratu Mikuše snižuje Kreps. To konečně vyhání domácí fanoušky z letargie a rázem je to v hale jak v úlu. Aby toho nebylo málo, tak inkasujeme za několik sekund znovu - Adamský parádně vymetá pavučinky - 3:3. Vedení si můžeme vzít zpět, ale Sabolič selhává v stoprocentní šanci - škoda! Přichází další vyloučení - tentokrát z kategorie stupidních - hra v šesti. Po pár vteřinách už prohráváme - Orsava tečoval nechytatelně - 4:3.

Hra nepostrádá emoce, po zcela evidentním sekání do Novotného jede protestovat Polanský, ale rozhodnutí pánů v pruhovaném to již nezmění. Pokřik domácích "když Sparta nemůže, rozhodčí jí pomůže" je v kontextu předešlých minut naprosto absurdní a soudný člověk si akorát tak zaklepe na čelo. Ani se nenadějeme a přichází další vyloučení domácích. Kardiaci v domácích řadách omdlévají, tátům od rodin vylétávají sliny vzteky z pusy, Dravecký jde na trestnou - podražení. Ač celý brunátný v obličeji, tak protestuje marně. K podražení Novotného skutečně došlo.

Přesilovku využíváme - 4:4. Následuje další brekot z hlediště: "ostuda ligy, rozhodčí ostuda ligy" (že to domácí neřvali, když nás posílali do tří...). Atmosféra je v tuto chvíli velmi bouřlivá - mezi námi a domácími dochází k několika hecovačkám, kdy není daleko k ruční výměně názorů. Hra plyne dál, Třinec stupňuje aktivitu - je vidět, že hrají v naprosté pohodě. Po chybě v obraně domácí skórují - 5:4. O tomto gólu se bude jistě ještě dlouho mluvit. Dravecký trefil krásně, ale naprosto ostudným unfair způsobem se společně s "vždy charakterním" Polanským jeli vysmát Novotnému. Tohle se prostě nedělá. Na to, že Hrubec posouvá branku při nájezdech či na to, že Polanský (narozdíl třeba od Pecha) nepřizná, že o faul nešlo jsme si již zvykli. Ale aby někdo takovýmto způsobem reagoval po vstřelení branky - to jsem ještě neviděl. Rolasovi všechna čest za to, jak se k tomuhle postavil a můžeme jen litovat, že ve Spartě nemáme nějakého bouchače, který by z tohohle nýmanda vytřískal duši. Myslím, že je to i věc k zamyšlení pro pány Speychala, Břízu, Martince a Jandače takového hráče pro play off pořídit. Tyhle provokace se totiž zcela určitě objeví. Aby se vlk nažral a koza zůstala celá vypadá i toto vyloučení - ve výsledku hraje Třinec dvě minuty přesilovku, a tak zápas bohužel již zvrátit nedokážeme - 5:4 pro domácí.

Po skončení klání se ti stejní, kteří nás celý zápas provokovali, přichází se smíchem družit. Odezva z naší strany je rychlá a vyletí i nějaká ta pěst, ale k ničemu většímu nedochází. Když už celý zápas provokujete, tak si pak po skončení neserte do huby a nelezte nám do zadku.

Cesta domů je dlouhá jak týden před výplatou. V úvodu jsem psal cosi o místenkách. Bez nich bychom trávili cestu na chodbě, tuplák chmeleného moku tomu, kdo měl tento nápad! Těsně před půlnocí se každý odebíráme z nádraží do svých domovů.

Myslím, že tento zápas ukázal hodně. Ukázal, že Sparta je jeden z mála týmů, které dokáží hrát s Třincem vyrovnanou partii. Ukázal, že Třinec je v obrovském laufu a zaslouženě vede extraligu. Ukázalo se také to, že bude velmi silný v zákulisí ;) (další téma do play off pro pana Speychala :)). Potvrdilo se, že domácím výrazně neprospěl přesun z plechárny do nové haly - atmosféra tam byla o 100% jinde, než tady. Stejně tak se potvrdilo, že Polanský je pan hokejista a zároveň falešnej unfair zmetek. Velmi se těším na poslední domácí zápas základní části, kdy přivítáme právě Třinec. Myslím, že pánové Dravecký s Polanským si zaslouží speciální přivítání.

Závěrem nezbývá než poděkovat všem výjezdníkům, kteří Spartu podpořili 400 km od domova.