Sparta Hockey Supporters - Stránky fanoušků hokejové Sparty

Novinky

Report ze setkání s vedením Sparty

30. srpna 2014 v 10:36,  Reportáže

609.jpg

V pondělí 11. 8. 2014 se uskutečnila další z velmi netradičních akcí a to přátelský futsalový zápas v podání vybraných členů FanClubu a zástupců hokejové Sparty. Toto letní zpestření pak bylo doprovozeno následnou diskusí fanoušků se zástupci Sparty a sportovního holdingu. Na této akci měl každý fanoušek jedinečnou příležitost položit téměř jakoukoliv otázku na vedení Sparty a SHP. Pro ty, kteří se z různých důvodů nemohli akce zúčastnit, přinášíme shrnutí podstatných bodů, které by mohli zajímat velkou část Sparťanských fanoušků.

Na oficiálním webu Sparty se postupně uvolňují videa z této akce. V tomto článku přinášíme shrnutí všech bodů. Pro konkrétní a úplné informace doporučuji tyto vide shlédnout.

 

1)      PETR TON

Otázka, která v posledních měsících zajímá téměř všechny sparťany, je odchod Petra Tona. Jak bylo zmíněno v oficiálním vyjádření, jedním z hlavních důvodů neprodloužení smlouvy Petru Tonovi byly finanční důvody, kdy má Sparta v tuto chvíli k dispozici pouze 60% rozpočtu na hráčský kádr v porovnání s minulým ročníkem. Tento důvod na setkání ještě dovysvětlil Pepa Jandač, který řekl, že si Toňáka váží a vidí jeho obrovský přínos, kterým pro Spartu posledních 11 let byl. Na druhou stranu dodal, že v Petrovi neviděl toho lídra, kterým by měl být a kterého od něj očekával. Při dotazu na Petra Tona byla zmíněna i pochybnost finančních důvodů ve vztahu k příchodu nových posil jako R. Staňa, M. Réway a dalších. V této souvislosti zmínil Patrik Martinec, že například Rasťa Staňa má smlouvu srovnatelnou s řadou jiných brankářských jedniček v extralize. Zároveň si posteskl, že je škoda, že se u nás nezveřejňují platy podobně jako v NHL, aby fanoušci viděli, kdo kolik bere a podle toho by na ně pak možná nahlíželi i jinak.

 

2)      Rastislav Staňa vs. Filip Novotný

Dotazu, jaký je důvod příchodu R. Stani a jestli dostane šanci perspektivní Filip Novotný, se ujal Petr Bříza, který odhalil záměr, že hledali zkušeného brankáře pro play off. Filip Novotný je perspektivní gólman a Sparta je ráda, že je její a rozhodně s ním počítá. Nicméně nároky a tlak ve Spartě jsou i na gólmany větší než jinde, proto s Filipem bude Sparta nadále počítat a časem se může posunout na pozici jedničky.

 

3)      Reálné cíle se stávajícím kádrem

Na tuto otázku zavtipkoval Patrik Martinec: „Co čekáte, že vám řeknu? Že chceme hrát o osmé místo?“ (smích). Jak často trenéři, členové nejvyššího managementu i akcionáři zmiňují, Sparta má vždycky ty nejvyšší cíle. Tak tomu bude i v nadcházející sezoně.

 

4)      Plány vedení a dlouhodobější koncepce

Na dotaz, jestli se nechystají nějaké změny ve vedení, vtipně reagoval Robert Speychal, který řekl: „Jestli Petr Bříza bude primátor, tak pak změnu ve vedení budeme muset udělat. Jinak žádné takové plány nejsou“. Na téma dlouhodobější koncepce Sparty do budoucna reagoval Petr Bříza, který detailněji informoval o nelehkém sportovním, finančním a obchodním prostředí, ve kterém se Sparta (a obecně české hokejové kluby) pohybuje a v těchto mantinelech musí rozumně fungovat. Zlepšení těchto podmínek byl, podle jeho slov, jeden z důvodů, proč se zapojil i do komunální politiky, avšak je to běh na velmi dlouhou trať. Zmínil také problematiku mládeže a výchovu vlastních hráčů, kde se bohužel setkává nižší konkurenceschopnost českého hokeje v porovnání se zahraničím (Německo, KHL, USA, …). K tématu mládeže přispěl i Pepa Jandač, který připomenul případ sparťanského odchovance Dominika Simona. Ten dostal nabídku smlouvy, podobně jako třeba Dominik Pacovský, ale dal přednost odchodu.  Na větu Patrika Martince, kterého mrzí odchod Simona, Pepa řekl: „Nechtěl hrát za Spartu, takže nám chybět nebude,“ což obecenstvo kvitovalo uznalým potleskem.

 

5)      Komunikace o hráčských výměnách

Byla vznesena námitka, proč se o hráčských výměnách dozvídáme nejdříve z médií a až poté z oficiálního webu. Na to reagoval Tomáš Zetek, který vysvětlil, že na oficiálním webu klubu se objevují jen oficiální informace. Pokud se fanoušci dozvědí o příchodu hráče na jiném místě, vždy je to jen spekulace, na které může být leccos pravdy, ale také nemusí. „Jakmile hráč podepíše smlouvu, a jeho příchod je tak definitivně potvrzen, během několika minut je tato zpráva na oficiálním webu klubu. Nejsme kaskadéři, abychom dali na vlastní web zprávu, která není oficiální, a druhý den ji pak museli v případě změny složitě dementovat,“ vysvětlil Zetek. K tomu dodal Petr Bříza: „Za mého působení ve Spartě se mi několikrát stalo, že mi večer hráč potvrdil, že k nám půjde hrát. Druhý den ráno, kdy měl podepsat smlouvu, ale zavolal, že si to rozmyslel.“

 

6)      Permanentky a ticketing

Poukázalo se na problém z loňské sezóny, kdy byly slíbené slevy a další věci v rámci permanentek, ale ve výsledku to bylo jinak. Za situaci se ještě jednou omluvil marketingový ředitel SHP Jan Kryšpín, který zároveň dodal, že došlo i ke dvěma kompenzacím této chyby, takže ve výsledku na tom dotyční dokonce vydělali. Ve vztahu k ticketingu byla vyslovena námitka, že vchod pro permanentkáře je v posledních kolech ZČ a v play-off téměř nepoužitelný a je spíše kontraproduktivní, jelikož vchod využívají i běžní diváci s lístky. Tomu kontroval i Robert Speychal, který informoval o nové bezpečnostní agentuře, která bude na následující sezónu najata. Je to jeden z dalších střípků, na kterých vedení komplexně pracuje společně se zkvalitněním občerstvení, vytvořením zatím blíže nespecifikovaných Sparta novin, a dalších včetně přípravy dlouhodobější ticketingové strategie.

 

7)      Lev a holding

Otázka na sponzoring a majitele holdingu. Robert Speychal poukazoval na výhody účasti Sparty v SHP, kde jde zejména o stabilní finanční zázemí a jednodušší správa a management pro všechny společnosti v tomto holdingu. Moje vsuvka (Rikki): Sám příliš nechápu, proč některým vadí spojitost s holdingem a chtěli by radši jakéhosi generálního sponzora. Na setkání jsem řekl: „Radši budu mít logo SHP a ČKD na ramenou dresu, než Siemens na hrudi, jehož ‚eSko‘ je pomalu větší než to sparťanské.“ Co se týče Lva a jeho „konce“, Robert Speychal zopakoval, že oficiálně má Lev „přestávku“ a určitě to nebude mít vliv na Spartu. Stejně tak připomenul hlavní důvod příchodu Lva do Prahy, kterým byl obchodní tah, kdy ČKD chtělo získat zakázky v Rusku – s tím se netajili a s tím do toho také šli. A do třetice vzpomněl i na skutečnost, že žádné plány k možné účasti Sparty v KHL neexistují.

 

8)      Hokejová liga mistrů

Na předchozí bod a slova R. Speychala navázal Petr Bříza, který vyzdvihl ambice a plány, co se týče hokejové ligy mistrů. Podle jeho slov půjde o velký projekt, který má obrovský potenciál a ambici předstihnout i samotnou KHL.

 

9)      Sparťanské legendy

Na závěr padl i nelichotivý dotaz, proč jsou sparťanské legendy opomíjeny a klub je nenechá u nás dohrát (Kratěna, Broš, Ton, Vykoukal). Odpovědi se zhostil opět Petr Bříza, který vyjádřil nepochopení tohoto dotazu a dodal, že Sparta se ke svým legendám chová s úctou jako jeden z mála klubů. Připomněl existenci Klubu legend, který nemá žádný jiný hokejový klub u nás. Vrátil se k situaci s O. Kratěnou a vysvětlil, jaké byli okolnosti jeho odchodu – relativně vysoký plat i v době, kdy dlouhou dobu nehrál a poté mu byla nabídnuta smlouva s nižším platem, kterou O. Kratěna nepřijal a odešel do Plzně. Zároveň P. Bříza zopakoval, že i O. Kratěna bude mít pocty jako ostatní legendy, stejně jako Vykoukal, Broš, Ton a další... U tématu legend se P. Bříza pozastavil ještě nad jednou věcí a to vztah nás fanoušků k legendám. Vzpomněl Den Sparťana, kdy na zápas legend přišlo pouhých cca 2000 fanoušků, což bylo pro vedení zklamáním po tom, kolik času, energie a peněz dali do celé kampaně, aby se Den Sparťana a celé oslavy 110 let co nejvíce vydařili. Vydařili se a mnoho lidí, sparťanů, ale i fanoušků z jiných klubů to ocenili, ale smutným faktem zůstává, že počet sparťanů v hledišti tomu neodpovídal. Poté se přidal i Robert Speychal, který nás přítomné a obecně FanClub a všechny aktivní fanoušky vyzval k tomu, abychom dokázali lépe a početněji hájit sparťanskou historii, tradici a srdce, kterou si Sparta i my všichni zasloužíme.

 

Komentář Tomáše Zetka k setkání:

Často slýchám nářky a čtu názory, že sparťanské vedení se nezajímá o své fanoušky, že nekomunikuje, že naši příznivci jsou nám na obtíž. Omyl je pravdou a lze to dokázat na mnoha příkladech. Jedním z nich byla tato akce, která byla dle mého i názoru Rikkiho velice povedená. Měla jen jedinou kaňku, a to účast fanoušků. Zatímco ze strany Sparty byla již dlouho před akcí jasně patrná otevřenost a ochota debatovat o jakémkoliv tématu, z druhé strany se jednalo o přítomnost hrstky věrných. Sparta je tradice a fenomén. A hrdost pro zaměstnance, že mohou pro tento klub pracovat, hráče, že mohou pro Spartu hrát, a fanoušky, že jí fandí a přispívají svým vystupováním k dobrému jménu tohoto klubu nejen v Praze či v Čechách, ale i v Evropě a celém světě. Pokud by se podobná akce konala v zahraničí, budou se fanoušci předhánět v tom, kdo zaujme při diskuzi lepší místo, kdo bude mít možnost zeptat se osobně zástupců klubu na to, co ho zajímá. Ovšem na Podvinném mlýně zely židle prázdnotou a třicítka přišedších spíše dala znamení, že se jedná o povinnou schůzku výkonného výboru fotbalového klubu z B-třídy krajského přeboru. Ano, je čas dovolených a každý nemá vzhledem k zaměstnání a dalším povinnostem šanci se podobné akce zúčastnit, ale… Na oficiálním facebookovém profilu je skoro 70 tisíc fanoušků, na utkání jich chodí v průměru kolem sedmi tisíc, FanClub má cca 150 členů a na tuto akci dorazilo přibližně čtyřicet věrných. Právě jim patří o to větší dík za to, jakým způsobem Spartě pomáhají a zato že přišli a využili šanci setkat se a osobně se zeptat na cokoliv z toho, co je zajímá. I přes vpravdě mizernou účast, co se týče počtu fanoušků, bychom chtěli v podobných akcích pokračovat. Navíc v Tipsport areně jsou dveře otevřené každému fanouškovi, který bude mít slušné vystupování a věcné dotazy, na něž bude možno odpovědět.

 

Můj komentář k setkání:

Jsem velmi rád, že se podařilo tuto akci uspořádat. Původní návrh byl zorganizovat nějaké sezení, kde by se trochu neformálněji prodiskutovali nejžhavější témata, které se v poslední době nejvíce řeší. Touto cestou chci poděkovat vedení, že k tomu přidalo i neobvyklou věc a přišlo s nápadem společného fotbálku. V tuto chvíli si nejsem vědom, že by se něco podobného dělo i v jiných klubech, proto jsem za tyto možnosti upřímně vděčný.

Je vidět, že Sparta s námi chce komunikovat a já můžu jen ocenit, že spolupráce mezi FanClubem a vedením Sparty je na velmi dobré úrovni a má potenciál dalšího rozvoje do budoucna. Bohužel se někdy setkávám s námitkami, že jsme příliš mírumilovní, že nejdeme důrazněji proti vedení, když se nám něco nelíbí anebo, že si nás dokonce kupují, abychom byli „loajální“. Za sebe musím říct, že já radši vyjednávám a volím seriózní cestu domluvy, než ukvapené akce typu demonstrace, bojkoty apod. To je moje filosofie a strategie, se kterou se snažím řídit náš FanClub, jak nejlépe dovedu a tak, aby byl naplněn náš hlavní cíl – podporovat naší Spartu a za tímto účelem sjednocovat a rozšiřovat řady sparťanských fanoušků. O FanClubu, jeho směřování a vizi se rozepíšu v některém z dalších článků před sezónou.

Na závěr chci ještě upozornit na jednu věc. Většina z nás jsme hrdí sparťani. Na Facebooku „nás“ je už 70.000 (kteří mají HCS v oblíbených). Na stadionu nás je kolem 6.000 každý zápas, v kotli tak 200-400 a na toto setkání přišlo 40-50 fanoušků. Ovšem negativních zpráv samotných sparťanů vůči Spartě, zejména na internetu, je víc, než je podle mě zdrávo, a když se pak naskytne tato příležitost vyříkat si některé věci přímo, přijde jen hrstka. Absolutně rozumím tomu, že je léto, čas prázdnin a dovolených, ale vsadím se, že udělat to v půlce září, nedopadne to o moc lépe. Tím chci říct, že i mě osobně trochu mrzel počet zúčastněných z naší strany – i mě to stálo dost úsilí a to vše z mé dobré vůle a obětováním volného času.

Ale abych nekončil tak smutně, tak na konec trochu optimismu a motivace J Sezóna za chvíli začne, všichni se na ni už nedočkavě těšíme a chceme opět bojovat! Oni na ledě, my v hledišti! Zápas od zápasu! Žádná zoufalá Kometka nám tomu nezabrání, i když má „našeho“ Toňáka! MY jsme Sparta, ne jeden hráč, ne jeden člověk ve vedení nebo FanClubu, MY všichni společně a hlavně MY fanoušci – MY SPARŤANI!

 

Přeji hezký zbytek léta a sejdeme se u ledu B-)

 

Igor Němec alias Rikki

Předseda FanClubu

Pokud chcete k novince přidat komentář, odsouhlaste prosím sociální pluginy v rámci nastavení souborů cookies. Komentáře využívají plugin Facebook.com.