Sparta Hockey Supporters - Stránky fanoušků hokejové Sparty

Novinky

Z Brna s jedním zářezem aneb mentální níže nad Brnem

8. dubna 2014 v 20:05,  Reportáže

599.jpg

Mentální níže.

Jak jinak by se dal nazvat výlet do moravské metropole? Ale pěkně popořádku.

Vzhledem k tomu, že semifinále v Brně vychází na neděli a pondělí, tak se dá očekávat (hlavně v neděli) větší účast než obvykle. Většina vyráží společně busem již v poledne s ohledem na stav D1. Cesta ubíhá rychleji, než čekáme, a tak nezbývá než před Brnem udělat delší přestávku. Na odpočívadle se k nám připojují četníci a pod jejich dohledem směřujeme vstříc Rondu.

Tam jsme již očekáváni místními domorodci. Většina z nich se na nás těší, mává nás, zdraví, provolává hlasité "hejj už jsou tady" a "bravo!" a chtějí se družit. Někdo z místních dostává spásný nápad rozvinout červený koberec, ale po zběsilém gestikulování směrem k útrobám haly přichází s odpovědí, že ho má v kanceláři Zábranský a že ať se nezlobíme.

Teď vážně - kdo byl někdy v Brně, ten si to umí představit. Z každé světové strany zaznívá "pražské kurví", "pepíci", "peníze" atp. Nás to nechává (až na výjimky) chladnými. Holt jiný kraj, jiný mrav a v Brně se každý tábor z Čech nemůže divit ničemu.

Začátek zápasu patří místní produkci. Domácí si připravili choreo kombinující celofány a plachtu. Ač jsem z dálky nerozeznal, co mělo být na plachtě, tak nutno sportovně přiznat, že to jako celek vypadá velmi dobře. Sektor se nám zaplnil již i posledními opozdilci jedoucími po vlastní ose. Snad poprvé je sparťany zcela zaplněn. Od začátku fandíme na maximum. V 5. minutě nás poprvé rozjásá Honza Buchtele - 0:1. První třetina nabízí spousty šancí na obou stranách, ale skóre se do jejího konce již nemění.

Ta druhá ale začíná ještě lépe. Kováčik je sporně vyloučen, hrajeme přesilovku a Piskáček prostřeluje vše, co mu stálo v cestě - 0:2. Místní brunátní, zajíkají se, pěstičky míří vzhůru, pískot by mohl vymlacovat skla - domácím se druhý gólový zářez pochopitelně nelíbí. Opět se ozývají "pražské kurví" (zřejmě vzkaz pro ošklivé pepíky, kteří si to všechno zaplatili - základní část, rozhodčí, konstalaci hvězd atd..). Bohužel Sparta posazuje soupeře na koně sama. V oslabení nedokážeme vyhodit puk, když R. Philipp přihrává přímo na hůl domácím - 1:2! Místní publikum rázem ožívá. A aby toho nebylo málo, tak přichází další obrovská chyba. Sičák přihrává na hůl Svobodovi - 2:2! Ztracené vedení během necelých dvou minut se odráží i na výkonu v následujících minutách. Brno je aktivnější a můžeme být rádi za nerozhodný stav při odchodu na přestávkové občerstvení.

Třetí perioda již branku nepřináší, šancí na obou stranách je však dost. A je tam i pár situací, při kterých se musíme smát. Například to, když dostaneme k dispozici malý sektor o 120 místech (sami na Spartě nabízíme hostům několikanásobně víc), který celý zaplníme a od domácího speakera přichází "co vás tak málo". Zápas jde do prodloužení.

V úvodu nám málem přivodí infarkt Hruška, kterého však vychytává Pepis. Postupem času přebírá otěže Sparta, která je v této periodě lepší. Bohužel ve 200% šanci nedokáže Buchtele uklidit puk za záda ležícího Čiliaka. Hokej nemá logiku, mohli bychom si říct - paradoxně po našem tlaku přichází rozhodující moment zápasu - špatně střídáme, Kometa naší chyby využívá - 3:2! Konec zápasu. Sbohem a šáteček. Do smíchu nám není. Kdo by čekal, že modrobílí budou vehementně oslavovat domácího střelce, případně domácí tým, ten by se asi spletl.
Namísto toho si vyslechneme cosi o "zajebanosti". Laik žasne, odborník se diví, my jsme si již zvykli :)

Při čekání na autobus si ještě leccos vyslechneme. Člověk by řekl, že budou mít radost z vítěztví, ale oni si řekli ne! Co by to bylo přeci za život, kdyby si svoji frustraci nemohli vykompenzovat na všem pražském, co jim tak ubližuje. Paradoxně bych jim chtěl poděkovat, protože po zápase jsme byli hodně naštvaní a tyto reakce nám zvedly náladu. Cesta na ubytovnu trvá cca půl hodiny a po rychlém vybalení již sedíme v místním výčepu.
Vypadá to tu útulně, sličná paní v nejlepším věku čepuje pivo tak dobře, jako brněnský kapitán Čermák brečí u rozhodčích. Bohužel místní kuchyně oplývá pouze brambůrky, a tak jsme nuceni objednat si jídlo jinde. Na doporučení místního znalce volím s přítelkyní firmu La-patas a dělám dobře. Přesvědčuji se o tom, že pikantní znamená opravdu pikantní (nejen dnes, ale i druhý den, ale to už je jiná kapitola). Nicméně jídlo je velmi dobré. Ostatní volí firmu jinou a doplácejí na to. Můj žaludek je již plně nasycen, když ostatní ještě ani nemají jídlo na stole.

O zábavu se stará jeden z místních, který neodhaduje svoji výdrž v počtu vypitých piv a nedá si vysvětlit, že jsme uzavřená společnost. Paní výčepní ho vykazuje, ale on to nechápe a několikrát se vrací. Při poslední návštěvě napadne jedno z našich děvčat, a to samozřejmě nemůže zůstat bez odezvy. Paní výčepní mezitím volá četníky a ti si ho potlučeného odváží neznámo kam. Zábava pokračuje do pozdní noci.

"jungle" - pohled z okna ubytovny

Nezmaři, kteří šli spát první, dělají od časných ranních hodin bordel, a tak jsem nucen také vstávat. Plesový ráno - mátožně si pobrukuju píseň od Tří sester a s pocitem polepšovny v mé puse se odebírám vstříc ranní hygieně. Házíme věci do autobusu a jdeme před místní hostinec, kde si na zahrádce vychutnávám ranní čaj. Někteří z nás vypadají ráno stejně jako včera, když jsme se loučili a mizeli ve svých příbytcích :). Zlatým hřebem je dárek k dvacetinám jedné naší oslavenkyni v podobě dvaceti panáků zelený. Tuto výzvu se jí daří splnit s grácií.

Po "snídani" se odebíráme do autobusu, který nás vyhazuje kdesi v divočině na brzký oběd. Všichni si pochutnáváme, někdo bouří, jiný je naštvaný, že ten druhý bouří - zkrátka dopadá to tak, že se rozdělujeme na menší hloučky a každý jde až do začátku zápasou svou cestou.

Já ve společnosti přítelkyně a Destroye volím směr tramvaj -> katedrála sv. Petra -> Špilberk -> hospoda -> Rondo. Jízda místní tramvají mi připomíná pobyt na horské dráze na Matějské pouti. Na té to totiž také tak rachtá. Asi za půl hodiny již stojíme před místní katedrálou. Po nahlédnutí dovnitř nás čeká překvapení. V jedné z lavic sedí D. Kočí. Po spěšné prohlídce pokračujeme nahoru na "Špilas". Vzhledem k tomu, že je pondělí, tak nemá žádná brněnská památka otevřeno. Tudíž trávíme volnou chvíli siestou na nádvoří Špilberku. Poté již míříme do centra a do hospody. Dáváme jednu rychlou tankovou Plzeň a spěcháme k Rondu, kde se scházíme s dalšími. Někteří z nás jsou již patřičně upravení. To se jednomu stává osudným a není vpuštěn. I přes naší snahu, se ho nedaří dostat dovnitř.

Začátek zápasu se nese ve znamení tlaku Sparty. Stejně jako v tom předešlém se dostáváme do vedení. Po výborné Pechově přihrávce se prosazuje Rolinek - 0:1! Jsme nadále aktivnější, bohužel se radují domácí. Náš oblíbenec Koreis je trestuhodně osamocen před Pepisem a bránící Divíšek ho pouze stínuje - 1:1! Nadále hrajeme svoji hru. Po výborné akci Formana skóruje Polášek - 2:1! Následuje potyčka Kumstáta s Vondráčkem, po kterém rozhodčí neví, zda se má hrát 4:4, či 5:5. V prodlevě, kdy se domlouvají, místní fans křičí "když Sparta nemůže, rozhodčí jí pomůže"... :-) Hra se přiostřuje, domácí mají více ze hry. Těsně před koncem třetiny
dochází ke strkanici mezi Koreisem a Poláškem. Náš borec dostává dvě minuty navíc. Tato výhoda se přesune domácím do druhé třetiny.

Bohužel hned na začátku přichází další z obrovských chyb. Sičák při vyhazování puku namazal Kempnému, který trefil přesně - 2:2! Ve 29. minutě přichází zcela evidentní krosček do hlavy Lukáše Pecha. Autorem je odchovanec Sparty J. Hanzlík. Ať si šáhne do svědomí, zda to bylo úmyslné, či ne. Korunu tomu nasazuje vzteklou etýdou u mantinelu. Osobně mě velmi zklamal. Máme k dispozici pětiminutovou přesilovku. Nakládáme s ní však prachbídně. Na ledě se přiostřuje. V šarvátce se objevuje Rolinek, který je atakován zezadu Svobodou. Následně Rachůnek dohrává Němce a jde stejně jako Hanzlík předčasně pod sprchy. Zajímavé je podívat se na televizní záběry. Ze záznamu je totiž vidět, že rozhodčí tento zákrok viděl a ruku nezvedl. Udělal to až dodatečně po nátlaku domácích hráčů a publika. Nicméně dle mého názoru je trest do konce zápasu správný. Přijel do souboje jako třetí. Nebyl tam loket, jak to rozhodčí vyhodnotil - bylo to rameno, ale vyskočil si. Myslím také, že přijde disciplinární trest. Zpět k zápasu - domácí hrají dlouho přesilovku. Ve vlastním oslabení však vyrábí minelu Kempný, který nahrává Hlinkovi. Ten přenechává puk Buchtelemu, který nemilosrdně propaluje Čiliaka - 2:3!

Třetí třetina začíná pokračujícím oslabením. Ihned po návratu z trestné lavice dostává puk Přibyl, skvěle si obhodí obránce a zavěsí - 2:4! Euforie v našem sektoru je neskutečná. A právě s růstem euforie roste i averze místní sekurity, která se nezdráhá nadávat našim holkám a chová se tak, jakoby čekala na sebemenší náznak ke konfliktu. Brno neví kudy kam, Sparta kontroluje hru. V 57. minutě vykřesává pro domácí jiskřičku naděje Zohorna - 3:4! Domácí odvolávají gólmana a naší výhru pečetí do prázdné Pech - 3:5!

Po zápase jsme 20 minut drženi v sektoru. Venku se na nás chystá cca 200 místních frustrátů, kteří neschopnost svého týmu nemohou skousnout, a tak si to chtějí vyřídit s námi. Po výlezu ven jsme obklopeni četníky, kterých tu může být cca 60. Probíhají slovní konfrontace, ale jsme policií ihned tlačeni do autobusu a s policejním doprovodem odjíždíme. Cestou potkáváme autobus s hráči, probíhá hromadné focení, skandování a hodinu po půlnici jsme již v dosahu svých domovů.

dfd

Výjezd hodnotím kladně. Sparta měla na to vyhrát oba zápasy. První jsme ztratili po neodpustitelných individuálních chybách. Druhý jsme byli lepší. Vzhledem k tomu, že jsem v Rondu se Spartou byl již (tuším) popáté, tak mohu srovnávat. Přijde mi, že ač je atmosféra v Rondu asi nejlepší v extralize, tak to tam šlo dolů v porovnání s tím, co předváděli dva roky zpět. Náš support hodnotím na naše možnosti (120 lidí oproti 7080) jako velice dobrý. Série je 2:2 a teď je na nás, abychom se ve čtvrtek dostavili v co možná nejvyšším počtu!

Sparta!

Autor: Schaschek
Foto: Schaschek, Martin Januška

Pokud chcete k novince přidat komentář, odsouhlaste prosím sociální pluginy v rámci nastavení souborů cookies. Komentáře využívají plugin Facebook.com.