Sparta Hockey Supporters - Stránky fanoušků hokejové Sparty

Novinky

Tak jsme první, no a co?

25. listopadu 2013 v 18:00,  Reportáže

554.jpg

Probouzím se z krásného sparťanského snu s konfetou ve vlasech. Můj výraz ve tváři připomíná tasmánského čerta, nemluvím, ztratil jsem hlas. Pátrám, co se vlastně přihodilo. Nacházím permanentní vstupenku pověšenou na klice od dveří, šálu Sparta Hockey Supporters pohozenou v umyvadle. Zapínám počítač a startuji vševědoucí internet. Novin(k)y přeci nelžou! Nebyl to jenom příjemný sen, ale realita hokejového derby pražských "S".  To s pořadovým číslem 99 je naše, sparťanské. HC Sparta Praha - HC Slavia Praha 3:0.

Derby je svátek. Ke svátečnímu dni patří pořádná příprava a proto si dopřávám domácí bramborový knedlík, špenát a trochu toho přeštického prasátka. Těším se na bitvu o Prahu, na kamarády z mokré čtvrti, na atmosféru, která podtrhuje každoročně derby pražský "S". Jelikož nechci nic podcenit, vyrážím vstříc nevšedním hokejovým zážitkům o něco dříve, Holešovice v té době ještě hokejem nežijí. Pusto, prázdno, policie. Až na strážce pořádku nic nenasvědčuje sportovnímu veselí, které během několika hodin vypukne.

Nejsem osamocen na předzápasovém tréninku v hostinci. Je zde také spousta dalších imaginárních trenérů, dopřávajících si za stolem jedno pivo za druhým. Debatuje se, spekuluje se, panuje výborná nálada, zdravá rivalita, atmosféru podtrhuje optimistické smýšlení o vývoji blížícího se derby.

S přípravou nelení ani příznivci malování, lepení a stříhání, ano, řeč je o sparťanském choreotýmu, jenž v minulých dnech a týdnech rozhodně nelenil a na slávistickou sebranku se náležitě přichystal. Dle fotografií, které unikly z výroby víme, co se na derby chystá. Kromě obří plachty s motivem mnicha a textem "Je jen jedno přikázání - ve Spartu budeš věřit" je přichystána na start zápasu i taková malá "Argentina". Výzvu o pomoc s trháním papírků vyslyšelo i nemálo dobrovolníků, kterým paří za přinešení velký dík. Tašek přibývá, je nač se těšit.

Avizovaná vysoká návštěva se půl hodiny před začátkem televizního utkání naplňuje, fronty jako na banány, fronty prostě všude. Kotel vypadá na první pohled sympaticky zaplněný, nutno podotknout po dlouhé době. Protějšek, tedy slávistický kotel, mi nepřijde na první pohled opticky tak početný, avšak dá se předpokládat tuhý boj i v hledišti. Rozdávají se natrhané papíry, čeká se na pokyn pana Košťála, jenž dá znamení ke startu. Na ledě už jsou hráči, na slávistické lavičce nechybí ani Láďa Žvejkal Růžička, utkání může začít. Sparta vstupuje do boje o Prahu z pozice lídra extraligy, rival z Vršovic hraje také ve vrchních patrech tabulky.

Úvodní vhazování je za námi, hala zdá se býti zaplněna až po střechu a sparťanský kotel namísto tradičního pokřiku Sparta odpočítává...pět, čtyři, tři, dva jedna. Z VIP sektoru letí konfety, narvaný kotel vyhazuje do vzduchu desetitisíce papírových útržků. Krásná podívaná. V mnoha sparťanských rodinách přišla babička o svůj oblíbený časopis Květy, tatínek o nové vydání Maximu. Papírky mám všude, efekt velmi hezký a začíná se fandit.

Sparta - Slavia

Z hlediska pestrosti repertoáru se sparťanská nabídka rozrostla o dva nové chorály a jeden pokřik s využitím stovek rukou. Je vidět, že hodně sparťanských fans dorazilo letos do Holešovic poprvé, fandí se celkem obstojně, potencionál není rozhodně naplněn na 100%, rezervy máme. Mezitím se Sparta ujímá vedení,  hlad po gólech v podobě sparťanského hokejového mládí, to je Sparta posledních dní. Po parádním gólu Miroslava Formana propukne v aréně to pravé peklo (1:0). Je to slušný řev, jako v pavilonu opic. Samotná hra na ledě v první třetině nijak neoslňuje. Utkání chybí prototyp hajzlíka, pana Dudy, nebo podobně degenerovaných jedinců. Hra i fandění je po dlouhou dobu výrazně bez emocí, nadávek a vulgarit. 

Po kratičké přestávce se davy fanoušků opět schází na druhé dějství. Méně je někdy více a proto nás pro tentokrát nečeká práce s přípravou dalšího chorea. Snažení speakrů přináší ovoce, za parádní považuji pokřik Hej, hej, Sparta Praha, jenž má své kořeny zřejmě v Polsku, možná jinde v Evropě, nebo Jižní Americe. Zvednuté ruce nad hlavou, synchronizované zrychlující se tleskání je nápadité, prostě parádní. Tématem číslo jedna českých fanouškovských diskusních fór a sociálních sítí je tzv. "Copyright po Česku". Dle mínění některých internetových fanoušků mají některé melodie potažmo vlastníky, zřejmě se jedná o jistý druh patentu. Zkoumat, co řvou v Horní dolní na druhém konci republiky není v lidských sílách, tábory jednotlivých klubů by se měly starat hlavně o sebe. Inspirace většinou přichází ze zahraničí.

Tribuny se zapojují méně, než bývá zvykem, jasný fakt toho, že mnoho diváků je na hokeji letos poprvé. Skóre se nemění ani na jedné straně, slávisté nemohou najít recept na výborného Pepise. V zákulisí se šušká. Vstřelí Slavie v letošním ročníku hokejové extraligy Spartě gól? Odpovědět nedokáže ani žvejkal Růžička. Sparťanské šance končí v lapačce všudypřítomného "Durcha". Zápas se chýlí ke konci, stav stále jedna ku nule na straně slávistické. Začíná to pořádně vřít, čeká se slávistický nápor. Hokejových dramat zažil Petr Ton dost, stejně tak jeho dvorní nahrávači Hlinka s Rolinkem. Po hezké kombinaci v útočném pásmu pálí nejproduktivnější hráč ELH přímo do šibenice. Ton, Ton, Petr Ton, nese se sborově halou. (2:0) Utkání sleduje 13082 diváků, je vyprodáno, zní z úst moderátora zápasu (i přes poloprázdnou VIPku, prázdná místa v rozích za sloupy).

Sparta - Slavia

Několik minut před koncem utkání zdá se býti rozhodnuto. Slávistický kotel už asi nevěří v obrat. Ten sparťanský oslavuje další blížící se vítězství. Ještě se vrátím ke slávistickému kotli. Podle mého názoru podali o hodně slabší výkon, než který býval jejich standardem u nás v Holešovicích. Úsměvné momenty přicházejí ve chvíli, kdy náctileté dámy v sešívaných dresech řvou s grimasou masového vraha "Smrt Spartě". Začínám se bát o svou peněženku. :)

Hlasatel oznamuje poslední dvě minuty základní hrací doby. Sparta hraje aktivně, nenechává se zatlačit do vlastního obranného pásma. Sparťanský kotel oslavuje trenéra Josefa Jandače vyvoláváním jeho jména, probíha i mexická vlna, která mi nikdy nepřirostla k srdci. Sparťanská elitní formace opět v útočném pásmu, Furch stále v brance, je hotovo. A přece se ještě mění ukazatel skóre. Petr Ton po milimetrovém pasu Rolinka zvyšuje z těsné blízkosti na 3:0. Sparťanský kotel rozvinuje druhý transparent, tentokrát s pravdivým tvrzením, tak jsme první, no a co, s krásným "vykřičníkem" pro slávistické příznivce a hokejisty (obrázek viz níže). Hala bouří, derby pražských "S" je letos podruhé naše.


Oba kotle se loučí s hráči po svém, probíhají děkovačky. Ta sparťanská je přeci jenom lépe slyšet. Hala se začíná vyprazdňovat, kotel zdobí koberec s natrhaných papírů a balónku v barvách sparťanské trikolory. Jdeme zhodnotit, jak už bývá zvykem, utkání do útulného hostince, křepčí se, imaginární trenéři se plácají po ramenou, jak se jim sestava vydařila. Tetelím se blahem nad získanými body do fantasy ligy, "kapitán" Petr Ton, "asistent" Jaroslav Hlinka, Tomáš Pöperle jsou mými dnešními hrdiny.

V rámci derby pražských "S" s číslem 99 probíhala také sbírka na choreo. V hale jste mohli zahlédnout dvě sličné slečny, Lucku a Moniku s kasičkami na krku. Dle sčítání vybraných příspěvku se na derby vybralo skoro šest a půl tisíce korun, mnohokrát děkujeme všem, kteří na choreo přispěli.

Blíží se pozdní večer a tak se vydávám také ke svému domovu. Šálu hodím do umyvadla, klíčenku s permanentkou pověsím na kliku dveří a jdu si nechat zdát o povedeném večeru, o vládcích Prahy.

NEZAPOMEŇTE, DALŠÍ DOMÁCÍ UTKÁNÍ, DOHRÁVKA S KOMETOU BRNO JIŽ V ÚTERÝ OD 18:30 HOD. 

Autor: KubaSF

Foto: Kasnarka, Václav Kohelka

Pokud chcete k novince přidat komentář, odsouhlaste prosím sociální pluginy v rámci nastavení souborů cookies. Komentáře využívají plugin Facebook.com.