Sparta Hockey Supporters - Stránky fanoušků hokejové Sparty

Novinky

Pohledem fanouška aneb Výjezd do Bratislavy a Vídně

16. srpna 2013 v 17:00,  Reportáže,  Lipos

507.jpg

V úterý 13. srpna se Sparťanští fanoušci vydali na dlouho očekávaný výlet za hranice České republiky, konkrétně do Bratislavi a Vídně, aby shlédli svůj oblíbený tým v utkáních v rámci ET. Výjezd byl unikátní hned z několika důvodů.

Den první:

Odjezd byl naplánován již na cca půl 8 ráno, především aby se přiznivci stihli ubytovat a užít si alespoň některá lákadla Slovenské metropole. Kolem poledního po pohodové cestě všichni již vesele vystupovali z vlaku a těšili se na první den výjezdu. Po ubytování v okrajové části města se původní počet asi 20 fanoušků rozdělil na menší skupinky a každý dle svého využil čas před zápasem. Nechyběla ochutnávka tradiční slovenské speciality - halušek, nákup suvenýrů, prohlídka centra a mnoho dalšího. Poté byl již čas na hlavní program - tedy zápas samotný. Naneštěstí se objevil problém, jelikož hrozilo že se někteří nedostanou na utkání, protože nám bylo řečeno že utkání je vyprodané (fakt, že na stadionu byly následně minimálně desítky volných míst raději nechávám bez komentáře). Nakonec však díky P. Břízovi, který zajistil lístky, dokonce do VIP prostor se všichni z vlaku na zápas dostali. Před stadionem se připojili další Sparťané, kteří přicestovali po vlastní ose, nicméně osazenstvo jednoho auta doplatilo na pseudovyprodanost utkání a utkání tedy shlédnout nemohli. Po zápase následoval opět "volný program", který většina z nás trávila již na ubytovně, někteří nedobrovolně ve společnosti rozveselených fanoušků slovanu :-)

Bohužel má pobyt na Slovensku jednu velkou černou kaňku, během cesty tramvají byl odcizen památeční dres Obelixovi velmi zbabělým způsobem (údajně měli jít tito rádoby fanoušci po naší výjezdové vlajce).

 

K zápasu v Blavě lze říci, že se Sparta více než statečně prala s nabitým kádrem účastníka KHL. Dostala se do vedení, dlouho byla nebezpečnějším týmem, přesto si prodloužení zajistila až během hry bez brankáře v závěru 3. třetiny. Po infarktovém prodloužení kde hrál Slovan přesilovku 5 na 3, nicméně k naší radosti se naši bojovníci ubránili a došlo na samostatné nájezdy, kde Pepis nedal domácím šanci a Sparta přesně po 364 dnech slavila znovu sladké vítězství na horkém ledu Slovanu. Pohled pro nás, fanoušky Sparty, na kyselé obličeje místních primitivů (paktujících se s kokoťáky) byl skutečně k nezaplacení :-)

K atmosféře lze říci, že domácí kotel se zrovna nepředvedl, avšak spolupráce podélných tribun vytvořila chvílemi elektrizující atmosféru, ačkoliv si místní tradičně neodpustili zamindrákované pokřiky na naší adresu. Ze strany Sparťanů šlo o solidní support odpovídající skupince 30-35 fanoušků, kteří byli přítomni. K našemu překvapení nás slyšel i Pepis ve chvíli kdy byl ve vzdálenější brance.

Den druhý:

Ve středu se všichni museli opět brzy ráno probrat, aby byli včas v přístavu připraveni nalodit se na "kocábku", jež nás měla dopravit do Vídně. Jednalo se tímto o historicky první výjezd lodí! :-) Netradiční dopravu si užili všichni dosyta, byla pořízena spousta fotek, mimo jiné opět byla vyvěšena výjezdová vlajka, nebo se nám povedlo také do Sparťanského dresu obléci kapitána lodi. Vše samozřejmě zdokumentováno a brzy se zde nebo na facebooku objeví. Kolem 11. hodiny dopoledne jsme již úspěšně vyloděni vyrazili dobývat rakouské velkoměsto.

Po ubytování kdesi na červené lince metra jsme se rozutekli poznávat krásy historické metropole. Skupina, ve které jsem byl i já, se v doprovodu místního Sparťana vydala přes zastávku v místním minipivovaru do Schoenbrunnu, kde bylo opět pořízeno nemálo fotek, ve kterých rozhodně nechyběly dresy nebo šály :-) Stejně jako po celou dobu výjezdu nechyběl ani trénink některých pokřiků, které na kolemjdoucích turistech či místních vyvolávali zvědavost i pobavení. Vše ale probíhalo v naprostém klidu.

Po procházce v tomto krásném parku následoval přesun do dalšího podniku, kde fungoval pro změnu minipivovar vlastněný slováky. Pivo upřímně nic extra nebylo, jídlo bylo fantastické, avšak pro některé z nás (nebudu raději jmenovat) mělo i jisté nepříjemné důsledky :-) Aneb snad to někdo vyčistil z toho chodníku... Poté jsme se šli dočasně zcivilizovat na hotel, abychom o půlhodiny později v pár jedincích šli opět na pivo, fakt že jsme hledali vhodný podnik, abychom ho následně dokonce s nejlevnějším (a českým!!!) pivem v okolí nalezli přímo naproti hotelu. K našemu překvapení tam obsluhovala velmi sympatická slečna z Polska.

Den třetí:

Po probuzení v poslední den výletu následovala hotelová snídaně a pomalu se schylovalo k vystěhování. Ovšem vlivem neznámých ďábelských sil se někteří z nás bez ponětí jak se to stalo ocitli opět na zahrádce podniku naproti hotelu. Následovalo etapované uložení věcí na nádraží a cesta do vyhlášeného Prateru. Když jsme se po jídle a návštěvě prvních atrakcí sešli v plném počtu kousek od vchodu do zábavního parku, následovat mohlo jediné. A to návštěva slavného obřího ruského kola. Tam se nakonec dostali úplně všichni, dokonce do jedné kabinky a všichni si mohli užívat krásného výhledu na celé město. Někteří však raději zůstali sedět na lavičce uprostřed kabinky :-) Pochopitelně nemohlo chybět vyvěšení vlajky a následné hromadné focení. Následně byl opět "rozchod" na více než dvě hodiny a každý si dle svého uvážení užil Vídeňské centrum zábavy. Nemohla chybět nejedna horská dráha, vypečená centrifuga, řetízkový kolotoč vysoký 117 metrů a další. Mnozí z nás si také nemohli odpustit ochutnávku místního vyhlášeného řízku. Po srazu na kraji parku následovalo další hromadné focení před parkem, kde vznikla velmi povedená fotografie.

Následoval přesun na zápas samotný. Po vyzvednutí lístků, další fotce a dobrovolné výměně několika šál, začal vrchol výjezdu. Zápas nabídl několik odlišných pasáží, v první třetině měli domácí optickou převahu, nicméně nebezpečnější byli naprosto jednoznačně hráči z Holešovic. V té druhé se hra srovnala a z vedoucího gólu se radovali domácí. Třetí třetina začala tlakem Pražanů, který velmi rychle vyústil ve srovnávací branku. I po ní byli domácí spíše v defenzivně, z které zhruba do 50. minuty občas vyrazili k velmi nebezpečným brejkům. Avšak po zmíněné minutě domácí fyzicky i takticky zcela odpadli, nevěděli kde jim hlava stojí, od Sparťanů gólovka následovala gólovku, padla minimálně jedna tyč, přesto domácí brankář fantasticky udržel vyrovnaný stav až do prodloužení. Tam tento scénář pokračoval, a tak došlo na nájezdy, v který byly domácí stoprocentní a výhra tedy zůstala ve Vídni.

Atmosféra a publikem od domácích lze považovat za velmi specifické - vedle oficiálního kotle fungoval i náznak kotle přesně naproti a podélné tribuny si dělaly doslova co chtěly, což pro domácí byla určitě škoda. Od Sparťanských fanoušků bylo fandění poměrně náladové, přesto často hlasitější než kotel domácích.

Po zápase následovalo rychlé přesunutí na západní vídeňské nádraží a cesta zpět do srdce evropy, kam vlak dojel těsně před čtvrtou hodinou ranní.

A na závěr malé shrnutí.

Výjezd jako celek naprosto fantastický, atmosféra mezi účastníky výborná, troufám si říci že se všichni dobře bavili. Zážitků byla na tak krátkou dobu celá řada a cesta lodí velmi příjemné zpestření turistických aktivit.

Zápasy a fandělí lze shodně shrnout jako velmi solidní.

Co se měst jako takových týče, Bratislava mimo historické centrum neměla co nabídnout a čistotou se rozhodně chlubit nemůže. Praze může z dálky jen tiše závidět prakticky vše.

Vídeň byla pochopitelně zcela jiný příběh, nádherné město, čisté bylo (ačkoliv ne tolik jak se říká) a doprava zde navzdory velikosti velmi přehledná. Z trošku xenofobního hlediska, když nepočítám turisty ale stálé obyvatele, byla zde velmi velká koncentrace "Aladinů a chodících poštovních schránek" (zúčastnění vědí o jakou metaforu jde :-) ) Naproti tomu je potřeba říci že všichni místní bez výjimky byli příjemní lidé a nebyl jediný problém.

VŠEM, KTEŘÍ SE ZÚČASTNILI VELMI DĚKUJU ZA LUXUSNĚ STRÁVENÝ ČAS A TĚŠÍM SE NA DALŠÍ PODOBNÝ VÝLET!!!

Na úplný konec chci poděkovat managemantu Sparty, kteří zajistili nemalý příspěvek na ubytování pro všechny kteří byli na obou zápasech a zůstávali v oblasti.

A poděkování také patří Obelixovi, Hubeňourovi, Slávkovi a Lence, za pomoc při zajištění lístků, vlaku, místenek nebo pomoc při orientaci především ve Vídni.
Děkujeme také Petru Břízovi za zajištění náhradních lístků v Bratislavě.

Děkuji!

P.S. - pokud Sparta udrží hokejovou kvalitu, kterou zde předvedla, máme se v sezóně sakra na co těšit, proto určitě bude stát za to chodit či jezdit na utkání Sparty nejen v Praze!

 

Autor: Lipos

Pokud chcete k novince přidat komentář, odsouhlaste prosím sociální pluginy v rámci nastavení souborů cookies. Komentáře využívají plugin Facebook.com.