Vyhecované utkání s Mountfieldem vítězně !

3. listopadu 2012 v 23:45,  Reportáže

Po utkání z Chomutovem následoval v rychlém sledu zápas s jihočeským Mountfieldem.

Znamenalo to vidět hrát hodně hráčů, kteří Spartou prošli. Od F. Ptáčka po M. Podlešáka. Po minulém vítězném klání s Chomutovem jsem sám očekával co nám zápas nabídne. A popravdě řečeno - nakonec jsem byl překvapen. Spíše než zajímavé klání jsem totiž myslel, že zápas nabídne obligátní nudu.

Schwarz

Sparta vlétla do zápasu tak, jako by hrála ve špici extraligy. Budějovičtí nestíhali a na branku jejich trojky Kantora se valil jeden útok za druhým. Obecenstvo mohlo popustit uzdu svým gólovým emocím třikrát - po trefě T. Rachůnka a dvou trefách Tenkráta šla Sparta do šatny za stavu 3:0. Já osobně si nepamatuji, kdy naposledy Sparta měla po první třetině takovýhle náskok ba ani kdy dala první gól. A to mohou být Jihočeši ještě rádi, že neprohrávali vyšším brankovým rozdílem.

Můžeme se domnívat zda dostali Jihočeši v šatně sodu, nebo zda Sparta podlehla uspokojení z průběžného stavu - Jihočeši zlepšili hru a začali kousat. Zlobil především Kotalík s Květoněm. Hosté stříleli z každé pozice a domácí gólman Schwarz se měl co ohánět. Po faulu Pacovského následovala přesilová hra. Hosté nasřelili od modré T. Rachůnka, který se svalil s bolestivou grimasou na led, hosté však i přes mohutný pískot domácí haly pokračovali v akci a zásluhou tvrdé střely Ference snížili. I když to může vypadat unfair, tak i takovéto góly bohužel padají - 3:1! Poté se hra zklidnila, nápor hostů již nebyl tak velký jak na začátku třetiny. Následovalo vyloučení Ference, ze kterého Sparta prakticky nic nevytěžila. Poté začali úřadovat páni v pruhovaném. Nemám ve zvyku hořekovat nad výkony sudích, nicméně s ohledem na jejich počínání je nelze nezmínit. Vše začalo vymyšlenou přesilovkou 5 na 3 pro Mountfield. Vyloučení Formana bylo v pořádku, Kočí byl však vyloučen velmi sporně, neboť hostující hráč se až příliš ochotně poroučel k ledu. Hosté si vytvořili drtivý tlak - naštěstí jsme i díky vynikajícím zákrokům jistého Schwarze neinkasovali. Do kabin se tedy šlo za stavu 3:1.

Úvod třetí třetiny přinesl vyrovnaný hokej a po útočném výpadu hostů i diskutabilní branku, kterou musel potvrdit až videorozhodčí. Dlouhou dobu se nehrálo a cca po deseti minutách, kdy se oba týmy rozbruslovali na ledě, sudí Hodek branku uznal. Z opakovaných záběrů to spíše vypadá jako neregulérní gól kopnutím puku, ale budeme věřit videorozhodčímu, který má přeci jen asi lepší záběry než fanoušci. Bohužel ihned po této inkasované brance Sparta inkasovala potřetí. Hanzal ujel a sám nedal Schwarzovi šanci. Nutno říct, že tuto branku si naše obrana za rámeček rozhodně nedá. Začínalo se od znova a hra se přiostřovala. Přibývalo zákroků na hranici pravidel a diskusí s rozhodčími. Zejména hostující borci Kotalík s Hanzalem byli v tomto směru velmi aktivními. Ve 49. minutě propálil Tenkrát vše, co mu stálo v cestě a zkompletoval tak svůj hattrick - 4:3 ! Hosté srovnali nedlouho poté v přesilové hře po faulu Broše. Do konce základní části se nic důležitého již nestalo - zápas šel do prodloužení.

To začalo svižně šancemi na obou stranách. Poté přišel zákrok hostující Hanzala, který doslova sestřelil Philippa. V NHL by za tento zákrok dostal "standing ovation", zde v extralize dostal zaslouženě trest do konce utkání za útok do oblasti hlavy a krku. Nic naplat - voláme tu po tvrdé hře a vidět tento zákrok na druhé straně např. v podání Kočího, tak mu zatleskám. Bohužel pravidla hokeje mimo NHL jsou jasná. Prakticky nelze hitovat soupeře a přitom trefit hlavu tak, aby to nebyl faul. Já osobně nesouhlasím s vyjádřením Sparty o tom, že byl tento zákrok likvidační. Do jisté míry byl ovlivněn nepozorností Radka Philippa, který koukal na puk. Tak jako tak - pravidla jsou jasná a Hanzal byl zaslouženě vyloučen. Sparta přesilovku využila zásluhou Broše a vytěžila tak z tohoto klání dva body.

gol prodlouzeni

Závěrem bych se rád ještě pozastavil nad hysterií v médiích, kdy budějovičtí borci obvinili Spartu ze simulací a ubrečenosti. Především by si hosté měli zamést před vlastním prahem. První třetinu doslova prochrápali, nevyužili přesilovku 5 na 3, pan Hanzal se prohání po ledě jako kdyby před zápasem sáhl po efedrinu, Kotálík "imrvere" brečí a vzteká se u rozhodčích,..
A simulace? Od A. Ference jakožto vítěze Stanley Cupu bych čekal jiný výkon než to, že v souboji o puk skočí na led ve snaze vynutit si faul.

Tak jako tak, hokej to byl kvalitní a bylo na co se dívat. I návrat Bubna (mimochodem občas ho kritizuji) mě potěšil. Když kotel začal s chorálem, tak se nebál zastavit hudbu a tím výrazně přispěl k dobré atmosféře, která v Holešovicích panovala. I tak je však kvantita (a tím i kvalita) kotle žalostná a pokud se chceme vrátit do fanouškovské špičky, ve které jsme ještě před pár lety byli, tak nás čeká hodně tvrdé práce.

Nezbývá než věřit v lepší zítřky. Sparta!

Autor: Schaschek