Sparta Hockey Supporters - Stránky fanoušků hokejové Sparty

Novinky

FOTOREPORTÁŽ: Jak se tvořil největší transparent v dějinách extraligy

5. března 2012 v 20:05,  Reportáže

375.jpg

Vzhledem k tomu, že neustále vyzýváme k příspěvku do choreofondu, rozhodli jsme se i přiblížit, jak vlastně příprava takového chorea probíhá. Předně je třeba říci, že je nás stále méně než více. Několik párů rukou navíc by se hodilo. Proto jsme u obřího chorea od počátku váhali a pochybovali, jestli vše stihneme připravit. Celý choreotým je tvořen buďto studenty nebo pracujícími. A tak není vůbec snadné najít volné termíny, kdy může větší počet pracovníků.

Už dva týdny před derby se Slávií se začala chystat graficky nejnáročnější část transparentu – “xichtík“ fanouška. Přes e-maily se vedla diskuse, například předsedovi FC se zdál zamračený obličej zakrytý šálou až moc radikální. Druhou variantou bylo použít logo SHS. Nakonec se zůstalo u fanouška a rozhodně to nebylo na škodu.

Vzhledem k tomu, že byly dopředu určeny rozměry 40x20 metrů, bylo třeba vše pečlivě vypočítat. Tak velká plocha (obzvlášť v zimě) jde těžko najít. Samotný obličej měl nakonec rozměry 10x8 metrů, takže by se například vůbec nevešel do kotle. Zkrátka cvalík :-)

V další části příprav přišly na řadu písmena. U těch nebyl ani takový problém je nakreslit a vybarvit, jako následně vystřihávat. Zkrátka pižlat nůžkami desítky metrů není žádná slast. Obzvlášť když jsou venku mrazy, že by se jeden po… :-)

Čas ubíhal a derby bylo za dveřmi. Nakonec se dělaly finální práce noc před derby. Jindy tělocvična, ve které se vše dávalo dohromady, volná na tak dlouho nebyla. A přestože měla téměř třicet metrů na šířku a patnáct na délku, pořád se do ní vešla vždy jen část transparentu.

Všechen materiál se okolo osmé natahal dovnitř a začalo se s lepením a stříháním. Nejprve bylo třeba poslepovat černé plachty na podklad. Celkem přes šest set metrů čtverečních padlo jen na spodní část. A vzhledem k tomu, že se lepila z plachet o velikosti 4x4 metry, byla to fuška.

Mezitím druhá část týmu dostřihávala zbylá písmena a podlepovala případné “šrámy“ na papírech z manipulace.

Jakmile byl základ hotov, začalo lepení písmen. To znamenalo další desítky a stovky metrů izolep. V celkovém součtu padlo odhadem téměř kilometr a půl izolep.

Dále bylo třeba uprostřed transparentu obličej fanouška, což vyžadovalo mravenčí práci oblepení každého záhybu.

Jakmile byla dolní polovina hotova, oblepila se dokola a shrnula na stranu, aby se mohlo začít připravovat panoráma pro horní třetinu. Tady byly do té doby hotovy jen barevné plachty, ze kterých se výsledný obrys Pražského hradu vystřihával až na místě.

Aby bylo možné vše postupně spojit, pracovalo se na třetiny. Nejprve přišla na řadu modrá, na které byla hlavní část Svatovítské katedrály. Jakmile byla vystřižená, vsunula se pod ni černá plachta a lepičky začaly rychle oblepovat. V tu chvíli už se čas chýlil značně k jedné hodině ranní.

Žlutá část pak obsahovala především střechy hradních paláců.

Červená sekce zase obsahovala už jen podhradí a tak se černého podkladu použilo nejméně.

Poté bylo potřeba všechny tři třetiny posunout na kraj tělocvičny a začalo se s kompletováním obrazce. Jakmile byla jedna část nalepena, byla otočena vzhůru nohama a pečlivě podlepena. Přeci jen papír je k poškození náchylnější, než igelit.

Postupně se přilepily všechny horní díly a mohlo se konstatovat, že okolo třetí, byly práce na samotném transparentu jakž takž hotové. Někteří už padali vyčerpáním, či rovnou spali ve stoje. :-)

Následně se transparent po polovinách roloval - jak na šířku, tak na výšku byl příliš velký. Poté se ještě složil tak, aby zabral opravdu co nejméně místa- nakonec z něj byl kvádr o rozměrech 2x1,5x1,5 metru čtverečních.

Zbývalo už jediné, přenést transparent z tělocvičny na strategické místo tak, aby ho příští den šlo připravit. To se ve čtyři hodiny ráno povedlo. Tři hodiny před zápasem se pak transparent připravil pod západní tribunu, oblepily se poslední natržená místa a pak se už šlo okolo sedmé hodiny večerní na věc. Celkem muselo s realizací na tribuně pomáhat přes dvacet lidí tak, aby se vše zdařilo.

A to se také stalo… Přestože až do finálního vytažení nikdo neviděl celý transparent v kompletní podobě, výsledek předčil očekávání.

Autor: Cze87

Foto: Cze87, Malá Téra, Anet Blažková

PS: Spartu čekají vyřazovací boje a každá ruka navíc bude vítána. Proto se prosím zájemci ozvěte na e-mail: redakce@hs-sparta.cz. Přidejte se k choreotýmu.

Pokud chcete k novince přidat komentář, odsouhlaste prosím sociální pluginy v rámci nastavení souborů cookies. Komentáře využívají plugin Facebook.com.