Kloboučku, hop!

17. října 2011 v 21:25,  Reportáže

Znáte legendární společenskou hru pro malé hráče z dob bývalého Československa? Sparťanský klobouček se od začátku sezony učí létat. A jaké byly jeho začátky? Snadné nikoliv, běduji. Ach ta přesnost! S postupem času a ostrými starty získává klobouček potřebnou mrštnost a stabilitu, stejně tak sparťanská hra zařazuje na vyšší rychlostní stupeň. Sparta není tancujícím souborem z přelomu tisíciletí, i tak mohu objektivně konstatovat. Hokej na Spartě mě dokázal znovu bavit. Hop!

Časomíra ukazuje několik desítek vteřin do konce druhé třetiny. Jsem nervózní. Spartě závěry nejdou a já jsem pln negativních myšlenek. Jaká hrubka přijde tentokrát? Litvínov je při chuti a já také. Mám hlad po vítězství a žaludek začíná vyžadovat nějakou tu pozornost. Dvacet sekund do konce. To udržíme! Čaroděj Pepis přebírá kotouč, rozhlíží se. Parádní a přesnou přihrávkou nachází rozjetý sparťanský express s číslem 20. Ton řadí rychlostní stupeň čtyři. „Střílej“, nabádá soused v čepici a dresu. Vteřiny letí a Pacovský s ním v tandemu jako stíhačka. Dva na jednoho. „Na co čekáš“, zazní z hlediště. Petr Ton překvapuje všechny přihlížející fanoušky a za pět minut dvanáct, takřka před brankovou čárou, posouvá puk na Pacovského. Ten s milimetrovou přesností dává do prázdné branky. Gól! Šikovná Pöpperleho výzva tak rozhoduje o osudu utkání.

Byl to právě strážce sparťanského brankoviště, jenž se na startu utkání pekelně zapotil. Jedna, dvě, možná tři gólové šance. Pepis podržel tým a vytěsnil možnosti Litvínova snad i s přispěním hokejového božstva. Litvínov byl aktivnějším hráčem na jevišti. Když zradila muška sparťany Tenkráta s Rachůnkem, odcházely obě mužstva do šaten za nerozhodného stavu. Hrálo se svižně, v útoky Sparty zatím vlažně.

Akce se Spartou na Spartu, možná i nová akvizice ve sparťanských barvách David Kočí. Bez sáhodlouhých debat atributy, které po delší době opticky znovu navýšily návštěvu sportovní haly na Výstavišti. A těch necelých šest tisíc návštěvníků fandilo o sto šest.

Sparťanská převaha se začala formovat v průběhu druhé třetiny, škoda jen, že přesilovky jsou stále naší slabinou. Vylučovalo se dost. Některá rozhodnutí sudích vyvolávají na mé tváři úsměv široký, ironický, třeba po čistém zákroku Kočího a následného vyloučení obra ve sparťanském dresu číslo 2. David Kočí byl i ústředním aktérem transparentů kotelníků, kteří robustního mazáka z NHL patřičně přivítali, stejně jako hlas tribun. Skóre přeci jen otevřela Sparta, po brance Tenkráta přidal po pohledné akci branku i mladíček Pacovský. Přestávková cigareta tak chutnala o něco příjemněji.

Sparta se v závěrečném dějství do soupeře zakousla z kraje třetiny. Nic nenasvědčovalo tomu, že holešovičtí dopustí podobné drama jako proti Třinci, nebo Vítkovicím. Na 3:0 zvyšoval sváteční střelec Sersen a bylo prakticky rozhodnuto. Litvínov se pral, hrálo se stále velmi útočně. Nahoru a dolů. Herci na jevišti bavili lid a vysloužili si obdiv a potlesk tribun. Za stavu 5:1 pro Spartu letos poprvé a doufejme ne naposledy, obletěla útroby haly mexická vlna. Hezky dokola.

Sparta si vítězstvím nad Litvínovem polepšila. Pomyslný sparťanský klobouček dohopsal v tabulce na druhé místo, bodově lepší týmem základní části je pouze Liberec. Byl to trochu nezvyk, nahlédnout do ranního tisku a pohledět na postavení Sparty na špici prozatímního žebříčku extraligy. Pokud Sparta nepoleví, neusne na vavřínech, a udrží si výkonnost z první čtvrtiny soutěže, nemám strach o možnost zabojovat si v play-off.

Zkouška o to těžší přichází hned v následujících kolech.

Sparta se představí v prvním pražském derby ve Vysočanech, poté do Holešovic přijede letos velmi ambiciózní tým Plzně a tradiční soupeř z Kladna. Inu, sparťanský fanoušek se má na co těšit.

Poznatky a domněnky

Sparta si musí lépe a s pečlivostí poradit s možností početní výhody. V konkurenci silné šestky by nás mohly neproměněné přesilovky mrzet. Tady zabrat, jednoznačně!

Sehranost. Útoky si pomalu sedly a to je dobrá zpráva. Přechod do útoku již není křečí, chce to ještě vypilovat pár drobností.

Vládce brankoviště Pepis. Nejvýraznější postava nedělního utkání. Bez jeho jistých zákroků by současná Sparta neuspěla. Jen aby se nám Tomáš neutavil.

Na výkonu proti Litvínovu by se mělo stavět. Pokud hráči vynaloží maximální úsilí s naší podporou za zády i v týdnu novém, mohli bychom se současný pojetím hry atakovat prvenství v tabulce základní části extraligy. Jen nepolevit a řídit se heslem: Musí je to bolet!

Autor: KubaSF