Sparta Hockey Supporters - Stránky fanoušků hokejové Sparty

Novinky

Sympaticky hrající Sparta na Rangers nestačila

1. října 2011 v 23:30,  Reportáže

290.jpg

Je konec dubna. Venku se konečně schyluje k tomu, že bude hezky, avšak ve sparťanských srdcích převládá rozhořčení nad uplynulou sezónou, kdy Sparta opět nenaplnila nastolené cíle a už vůbec nepřesvědčila slíbeným atraktivním hokejem. Klubové vedení avizuje svolání tiskové konference a my již dle zákulistních informací víme, že se chystá něco velkého. Ve čtvrtek 28.4 se Sparťanská veřejnost dozvídá onu novinu. Sparta přivítá v exhibičním zápase slavné New York Rangers!

Ano, není 1. dubna, není to apríl, skutečně přijedou Rangers. První tým z Ameriky, který vyhrál Stanley Cup. Tým, jímž prošla řada legend v čele s fenomenálním Waynem Gretzkym, Markem Messierem či naším Jaromírem Jágrem. V současnosti v jeho dresu září Marián Gáborík, Henrik Lundqvist, Brad Richards a další. Samozřejmě jsem tuto zprávu přijal s povděkem. Vidět naživo tým NHL se nepodaří každý den, a tak škarohlídům, kteří tvrdí, že půjde o nudný přátelák, ve kterém Sparta dostane "rychtu" ukazuju zdvižený prostředníček a kupuji lístek.

Je čtvrtek 29.9.2011 ráno a já již cítím mírnou nervozitu před dnešním večerním kláním. Jak Sparta obstojí v boji s jedním z nejlepších týmů na světě? Nedostaneme desítku? Sezóna zatím žádné oslnivé výsledky nepřinesla. Jasně, v Brně jsme hráli dobře, v Pardubicích excelentně, ale bude to stačit na to neutrpět debakl? I tyto myšlenky se mi honily hlavou. 

Večer 29.9.2011. Nervózně vcházím do haly, která je k mému překvapená poloprázdná. Je sice tři čtvrtě hodiny do začátku klání, ale i tak jsem čekal víc. No nic, ještě je čas. Tribuny se postupně plní, následuje rozbruslení při kterém obdivuji krásné dresy bez reklam a umění borců z New Yorku a také trnu nad sestavou naší Spartičky. Husák, Kasík, Žovinec, Sobotka, Moravec, Žalčík, Luňák, Forman proti Gáboríkovi a spol.? Tuším průser. Vždyť někteří ještě loni váleli za juniorku! To, že vidím i Kučného mi rozhodně náladu nezvedne. To bylo řečí, že mu je zkouška prodloužena a ticho po pěšině a najednou ho máme v kádru. Že jsme se o tom dozvěděli z webu Ústí snad ani za zmínku nestojí, ale zpět k dnešnímu večeru. Hráči obou týmů postupně odcházejí do kabin, ukazatel počtu diváků kvapí směrem k pětimístné cifře, úvodní vhazování se blíží. Rolba upravila led, vše může začít. 
 
(video: nástup hráčů na led)

Sparta nastupuje za ohromujícího rachotu, hráči projíždí ohnivou bránou, vše doplňují gladiátoři. Chvíli po Spartě vstupuje na led i tým Rangers, který sklízí také značný aplaus. Následují hymny obou států (USA, ČR), čestné buly a zápas může být zahájen. 

Někteří diváci (záměrně píši diváci, později vysvětlím) se ještě nestačili usadit a Sparta již čelila úvodnímu tlaku hostí. Kdoví jak by se zápas vyvíjel, kdyby Pepis bravurně nezlikvidoval šanci jednoho z hostujících hráčů. Jenže na kdyby se nehraje. Sparta překvapivě nebyla horším týmem, hostující gólman Biron, který dostal přednost před jedničkou Lundqvistem se měl co ohánět. Domácí fans vytáhli transparent "We are all Spartans !" symbolizující sounáležitost s klubem. Rangers rozhodně nepůsobili dominantním dojmem, tlak si vytvořili pouze v přesilové hře. Sparta neustále zaměstnávala hostujícího gólmana a zaslouženě sklidila ovace při odchodu do šaten. V úvodním dějství přestřílela slavné Rangers poměrem 13:5 !

obrazekJAK
(foto: We are all Spartans !)

Můžeme se domnívat, co že se to dělo v šatně Rangers, ale do druhé třetiny vyjel úplně jiný tým. Hosté začali dohrávat souboje, získávali stále více puků a za svou aktivitu byli odměněni první gólem z hole Anisimova. Bohužel to z jejich strany nebylo vše a již po dvou minutách odskočili o dva góly. To když se v přesilové hře prosadil Fedotěnko. V tu chvíli to se Spartou vypadalo bledě, hosté převzali otěže zápasu a mohli ještě několikrát navýšit náskok. To se však i díky pohotovým zákrokům dobře chytajícího Pepise nepovedlo a po dvou třetinách svítilo na ukazateli skóre 0:2.

obrazekJAK
(foto: první gól Rangers)

Třetí třetina již mnoho vzruchu nenabídla, hosté si hlídali náskok, Sparta se snažila, ale s přibývajícím časem jí viditelně ubývaly síly. Fanouškům v kotli to však nevadilo a rozjeli i tradiční Pipi. V závěru zápasu vedla iniciativa bubeníků k vypuštění vlny, která několikrát oběhla ochozy Tesla Areny.Za vyzdvihnutí stojí pokus o čestný úspěch a odvolání brankáře při vlastním oslabení těsně před koncem zápasu. I tak Sparta zanechala výborný dojem a zaslouženě sklidila ovace ve stoje a závěrečnou děkovačku. 

(video: od 29. vteřiny Pipi..)

(video: závěrečné minuty zápasu včetně děkovačky)

Rád bych se vrátil k již "nakouslému" termínu diváci. Napsal jsem to proto, že na utkání dorazilo plno lidí, kteří si na Spartu za normálních okolností cestu nenajdou. I proto nebyla atmosféra tak dobrá, jak jsme očekávali a svým způsobem nás to v tomhle ohledu maličko zklamalo. Nicméně i tak si myslíme, že tento zápas byl pro všechny přítomné velký zážitek a já osobně jsem rád, že jsem zde mohl být. A nějaký článek zakomplexovaného chudáka z Práva o tom, že "není snadné fandit Spartě" na tom nic nemění. Ostatně pochvalou pro nás nechť je toto:

It was an incredible experience. The fans were great. The whole second period I had the fan club singing songs over my shoulder, it was pretty incredible. It was impressive, too, that the fans cheered a lot when we made good defensive plays. They cheered even though their team did not get the play off, but they appreciated the quality of hockey they were seeing. It was great to see.
Martin Biron

It was kind of like a soccer atmosphere out there with the crowd chants. MSG gets like that sometimes with the chants. It\'s definitely a good way to practcie and get into game shape, but there are also a lot of happy fans out there who were really happy to have us, and we\'re honored to go out there and put on a good show for them.
Brandon Prust

The atmosphere was fantastic. Singing; chanting; drum banging. They were non-stop. And the Spartan Gladiators carrying flaming torches to line the entrance to the ice for pre-game introductions was about as cool a thing as I’ve seen at a hockey game.
- John Tortorella


Věřím, že výsledek z Pardubic a výkon proti Rangers nás nakopnou k pravidelnému sbírání bodů v extralize.


Autor: Schaschek #6
Foto: isport.cz
Video: youtube.com


Pokud chcete k novince přidat komentář, odsouhlaste prosím sociální pluginy v rámci nastavení souborů cookies. Komentáře využívají plugin Facebook.com.