Sparta Hockey Supporters - Stránky fanoušků hokejové Sparty

Novinky

Ohlédnutí za sezonou – část druhá

24. dubna 2023 v 13:22,  FanBlog

912.jpg

Sezona 2022/2023 je minulostí. Tedy, oficiálně ne, nicméně pro Spartu už téměř měsíc ano. Za ten měsíc se toho událo spoustu, nicméně trpkost z konce ve čtvrtfinále stále zůstává. Jaká byla naše cesta k předčasnému konci?

Začátek druhé části

S Hořavou k výšinám

Po odchodu původních trenérů se rozjela dlouhosáhlá telenovela „Sparta hledá trenéra“, která nakonec dopadla jmenováním Miloslava Hořavy, kterého později doplnil Hans Wallson. Asi nikoho nenapadlo, že dokáže tato dvojice trenérů nakopnout Spartu tak, jak to dokázali oni. Když vezmeme bilanci předchozích trenérů, která byla (i s CHL) 21 bodů z 23 zápasů, tak tu zvládli noví trenéři vyrovnat během prvních sedmi zápasů. Z jedenácti zápasů v extralize pak dokázali získat s týmem 30 bodů a na Spengler Cup Sparťané odjížděli s velmi dobrou náladou.

Sparta si převezla herní pohodu i do Davosu. Mezi alpskými vrcholy se utkala v základní části s výběrem Kanady a domácím Davosem. Tyto dva zápasy zvládla stoprocentně, Davos dokonce vypráskala 9:2. V semifinále si Sparťané poradili se švédským Örebro 4:3. Ve finále čekal švýcarský Ambri-Piotta s Filipem Chlapíkem v sestavě. Vyrovnanou bitvu rozsekly po výsledku 2:2 až samostatné nájezdy, které se více povedly soupeři. Nicméně stříbrné umístění na nejstarším hokejovém turnaji bylo velmi dobrou vizitkou našeho týmu a jednoznačná indikace stoupajících výkonů. A také vlila nám, fanouškům, novou víru do žil.

Po novém roce nebylo dlouhého času na rozkoukání, nicméně Sparta pokračovala v úspěšném tažení extraligou a navázala na formu před odletem do Švýcarska. Zkrátka a dobře, Sparťané pod vedením nových trenérů do konce extraligy ani jednou neměli sérii dvou a více proher v řadě. Nicméně ke konci ročníku přeci jen výkony měly do dřívějšího ideálu daleko. Zejména ztráta s Olomoucí, která hrála bez deseti hráčů základní sestavy, hodně mrzela. Až do konce základní části jsme hráli o druhé místo, které by nám i přineslo místenku v CHL, nicméně kvůli ztrátám v posledních kolech jsme nakonec skončili třetí čtyři body za druhými Vítkovicemi. Nicméně v kontextu úvodu soutěže byla přímá vstupenka do čtvrtfinále úspěch.

Konec na třineckém železobetonu

Před posledními zápasy předkola bylo jasné, že čtvrtfinále bude mít grády a zajímavou zápletku. Čekala nás buď velmi třaskavá série s úhlavním rivalem, brněnskou Kometou, nebo repríza loňského finále s třineckými Oceláři. Nakonec nás osud zavál k souboji s Třincem.

Sparťané sérii rozehráli úspěšně a v prvním utkání na domácím ledě zvítězili 3:2. Nicméně pak přišel druhý zápas série, který dle mého rozhodl. Sparta dvakrát vedla, Třinec dvakrát dorovnal. Za stavu 2:2 šel zápas do prodloužení. V něm šli Sparťané třikrát během pár chvil na trestnou lavici a Třinec trestal díky šťastnému gólu Voženílka. Do Třince jsme tak odjížděli za stavu 1:1 na zápasy.

Třetí utkání přineslo výhru Sparty 4:2, nejprve vypálil rybník třineckému mužstvu Horák, který při pětiminutovém oslabení po faulu Formana otevřel skóre. Utkání nakonec úspěšnou střelou od modré překlopil na naši stranu Kempný. Bohužel to byl poslední vyhraný zápas v této sezoně. Následovala porážka 1:3, která nejen vyrovnala sérii, ale i ukázala vývoj dalších utkání. Sparťané bušili na zamčená vrata, která podpíral Ondřej Kacetl. A Třinec dával góly. V pátém zápase přišla krutá domácí prohra 0:3 na vlastním ledě a šesté utkání rozhodlo o konci sezony po prohře 1:5.

Třinec nám názorně ukázal, jak hrát play off hokej. Je jedno, jestli jde o Chmielewského, Daňa, Růžičku či Kurovského. Každý dře na maximum, každý se neváhá položit do střely, obětovat se. Zároveň když je potřeba, puk klidně letí na zakázané uvolnění. Při střelách od modré byl vždy nějaký hráč, který blokoval. Sparťané se přes hradbu těl prakticky nedostávali k dorážkám či střelám ze slotu. Byl to pro nás dobrý výukový materiál, který doufejme využijeme pro skladbu kádru a pro nastavení hlav pro příští rok.

Jak dál?

Sezona tak skončila neúspěchem, nicméně za poklonu stojí „zmrtvýchvstání“ po výměně trenérů. Nicméně myslím si, že každý na Spartě očekával víc, včetně samotných hráčů. Uvidíme, jaké změny přinesou dny následující, hlavně pak 1. květen, kdy de facto začíná nová sezona. A jak dál? Na to musí přijít vedení společně se sportovním úsekem. Doufejme, že tentokrát budou mít šťastnou ruku. Nic jiného nám ani nezbývá.

Maximus

NÁZOR AUTORA NEMUSÍ BÝT TOTOŽNÝ S NÁZOREM ČLENŮ REDAKCE SPARTA HOCKEY SUPPORTERS!

Pokud chcete k novince přidat komentář, odsouhlaste prosím sociální pluginy v rámci nastavení souborů cookies. Komentáře využívají plugin Facebook.com.