Ohlédnutí za sezonou – část první

20. dubna 2023 v 12:44,  FanBlog

Sezona 2022/2023 je minulostí. Tedy, oficiálně ne, nicméně pro Spartu už téměř měsíc ano. Za ten měsíc se toho událo spoustu, nicméně trpkost z konce ve čtvrtfinále stále zůstává. Jaká byla naše cesta k předčasnému konci?

Příprava a CHL

Sparťané pod novými trenéry Paterou a Martincem vstoupili do přípravy jako obhájci extraligového stříbra. Měli naplánované pouze dva samostatné přípravné zápasy. Nejprve v tradičním derby, hraném v Holešovicích, porazili Slavii 3:2, o dva dny později pak na Kladně přišla výhra 4:2.

Následovala cesta na Slovensko, kde Sparťané skončili druzí na Danube Cupu v Bratislavě. V prvních dvou zápasech zvítězili 3:2 nad domácím Slovanem a 3:2 po nájezdech nad Lukko Rauma, kdy Petr Ton mladší dal vzpomenout na svého otce výstavním vítězným nájezdem. V zápase, který neplánovaně vyšel jako zápas o první místo, Sparťané podlehli Davosu 1:6, jednalo se o první prohru v přípravě. Nutno dodat, že na tomto turnaji dostali šanci mladí hráči, a tak vše nadále vypadalo optimisticky.

Začátek září pak přinesl i začátek hokejové Ligy mistrů neboli CHL. Sparta si ve skupině s dánským Aalborgem, švédskou Luleou a finským Jukuritem připsala jedinou výhru, v Aalborgu zvítězila 6:2. Jinak ovšem tyto první ostřejší zápasy předznamenaly následující období v extralize. Sparťané hodně inkasovali, navíc porážka s dánským týmem byla téměř ostudnou. Sparta si tedy připsala pouhopouhé tři body s výsledným skóre 15:22 a dále nepostoupila. Konec skupiny pak ovlivnily i problémy s letadlem, kvůli kterým Sparta nemohla odletět na utkání do Finska a zápas tak byl kontumován ve prospěch Jukuritu, čímž zhasla i poslední naděje na postup ze skupiny.

Sešup a Paterovo sbohem

Sparťané vstoupili do extraligy příšernou prohrou v Mladé Boleslavi 2:4, kdy vyprodukovali pouhých 13 střel. Ze začátku sezony jsme celkem body sbírali, ale hra nebyla vůbec dobrá. Sparta měla problém dostávat se do šancí, naopak spoustu zápasů vyhrála jen díky skvělému výkonu brankáře. To vystihuje například druhý zápas sezony s Litvínovem, který sice skončil vítězstvím 3:0, nicméně Sparta byla lepší pouze posledních deset minut.

To asi nejvíce vystihuje herní tvář pod tandemem Patera – Martinec. I přes proklamace, jak Sparta má dominovat a hrát útočně, tak hra vázla, Sparťané byli schopni být lepší jen v krátkých úsecích zápasů. Už tehdy jsem psal, že hrát jen dvacet minut v zápase nestačí. Když pak Sparta devětkrát v řadě nedokázala vyhrát za tři body a v tomto časovém úseku získala pouze čtyři body za dvě výhry v prodloužení, přišla očekáváná reakce. Konec Pavla Patery a Patrika Martince na lavičce Sparty. Na zápasy s Pardubicemi a Třincem převzalo vedení týmu trio Ton – Hlinka – Ptáček. Mezitím proběhlo i v rámci reprepauzy hledání nového trenéra. V tu dobu se Sparta nacházela v suterénu ligové tabulky.

Celková bilance původního trenérského štábu v kombinaci extraliga + CHL, tedy v „ostrých“ zápasech, byla 23 zápasů, 8 výher (z toho pouze čtyři po 60 minutách) a 14 porážek (z toho jedna v prodloužení). Z toho plynulo 21 bodů ze 69 možných, což je úspěšnost 30,5 %. Záměrně jsem vynechal kontumovaný zápas ve Finsku. Je tedy jasně zřejmé, že toto angažování trenérů bylo velkým šlápnutím mimo. Shodou okolností byl Patrik Martinec den po svém vyhazovu uveden do Klubu legend HCS. Život má občas zvláštní smysl pro humor.