Sparta Hockey Supporters - Stránky fanoušků hokejové Sparty

Novinky

Vyjádření k výjezdu na Kladně (28.12.2013)

5. ledna 2014 000 13:13,  Prohlášení

572.jpg

Dlouho jsem zvažoval a radil se s ostatními, zda se mám k situaci, která se stala na výjezdu na Kladně, nějakým způsobem vyjádřit. Snad ještě nikdy jsem neměl možnost slyšet tolik různých názorů a pohledů na věc. Nakonec jsem se tedy rozhodl, že něco přeci jen napíšu.

Bohužel je to jeden z mála výjezdů, na kterém jsem chyběl, takže mám pouze zprostředkované informace a situaci jsem nemohl řešit přímo na místě.

Co se stalo

Jen připomenu, že došlo k následujícímu: několik fotbalových fans (o dělení ACS a HCS bude ještě řeč níže) se domluvilo, že navštíví zápas hokejové Sparty na Kladně, k čemuž v solidním počtu fanoušků také došlo. Co vím, tak první třetinu fandili víceméně podle svého a druhou třetinu se připojili k fandění pod taktovkou našich fanoušků. A v druhé třetině došlo i k inkriminovanému incidentu, kdy v našem kotli bylo zažehnuto pyro, po kterém následovalo vyklizení celého sektoru a následnému individuálnímu vpouštění zpět údajně na základě prokazování se, jestli jde o hokejové fanoušky.

Kotel Sparty na Kladně

Foto: www.rytirikladno.cz

Komentář

Jako předseda si dovolím mluvit za celý FanClub a postoje k této věci shrnuji do tří následujících bodů:

1) ACS vs. HCS fans

Je škoda, když po relativně dlouhé době určitého smíru dochází opět k dělení na fotbalové a hokejové fanoušky. Je jasné, že obě skupiny mají v některých věcech jiné názory a postoje, ale je potřeba se soustředit na to, co nás spojuje a tím je SPARTA - obě Sparty jsou sestry a tudíž patříme do jedné "rodiny" a průnik obou táborů je poměrně značný, co se širokého publika týče.

2) Společné fandění

S předchozím bodem souvisí i to, že i jádra obou kotlů by se měla respektovat a pomáhat společné věci, kterou je podpora dané Sparty. V tomto bodě bych chtěl proto vyzvat obě strany, aby měli určitou míru tolerance a respektu vůči domácímu fanklubu, resp. kotli. Jednoduše řečeno, aby nešli proti sobě! Jako hokejový fanklub uznáváme, že jsme menší a náš vliv na případném fotbalovém utkání nemůže být takový jako vliv fotbalových fans v naší aréně. Nicméně je potřeba se přizpůsobit "domácím" a uvědomit si, že existují určité zvyky a způsoby, které fungují a které konkrétně my dlouhodobě budujeme. Zároveň tedy vyzývám kompetentní lidi z vedení ACS fanklubu či ultras, pokud o to mají zájem, ke společné diskusi o vyjasnění si pozic.

3) Pyro

Velmi ožehavé téma. Jako hokejový fanklub působící v uzavřené hale máme poněkud přísnější podmínky k používání pyra. V zásadě nejsme proti němu, což dokládají i některé naše výjezdy, avšak jeho použití je přísně organizované a pečlivě plánované a hlavně mimo stadion. Budujeme si určitou pověst a spolupráci se Spartou, na základě které je možné použít pyro i v hale jako zpestření atmosféry (viz play-off v minulých letech). Samovolné používání pyra nám tuto spolupráci jen komplikuje a z výše popsaných důvodů nám opravdu škodí. Proto žádám všechny účastníky kotle, aby pyro nepoužívali bez spolupráce s FanClubem, resp. oficiálním choreo týmem, který se stará o atmosféru v hale (megafon, bubeníci, choreo tým samotný). Ještě zmíním, že o pyru v naší hale se vedly a stále vedou dlouhá jednání, protože největší problém naší haly je její stáří a s tím související potíže při odvětrávání.

Na závěr bych tedy chtěl vyzvat všechny, aby si z dané situace vzali ponaučení a pokud možno se nadále zdrželi planých komentářů a nezahlcovali internet primitivními vzkazy. A poslední poznámka: podobné incidenty by měly být řešeny interně, případně přímo v kotli s dotyčnými problémisty.

Přeji pěkný den a pěkné zážitky ze sportovních klání ACS i HCS - třeba podobný tomu v Brně (pátek 3.1.), který považuji za jeden z nejlepších výjezdů v prozatímní letošní sezóně.

Rikki ve spolupráci s redakcí SHS


Pokud chcete k novince přidat komentář, odsouhlaste prosím sociální pluginy v rámci nastavení souborů cookies. Komentáře využívají plugin Facebook.com.