KOMENTÁŘ: Derby Slavia Sparta aneb tento způsob fandění se mi zdá poněkud nešťastným

7. ledna 2013 v 22:00,  Komentáře,  Obelix

Tak a je to tady. Oblékám dres, beru šálu a hurá na derby Pražských ,,S,,. Po domluvě jsem se ještě stavil ve Fanklubárně pro buben a již mi nic nebránilo vyrazit směr Vysočany. Přišel jsem do našeho známého sektoru 118, kde jsem již od schodů poznával známé tváře. Hala byla slušně zaplněná, něco přes 10 000 diváků, takže jsem podle toho i očekával skvělou atmosféru. Pohodlně jsem se usadil vedle přátel na schodech a jen pár sekund nás dělilo od začátku utkání...

1.třetina

Jelikož jsem na hokeji dobrého půl roku nebyl, nemohl jsem objektivně hodnotit, zda je styl hry horší nebo lepší oproti dřívějším zápasům. Podle mého názoru byla hra vyrovnaná, žádné velké šance ani na jedné straně se neuskutečnily. Kromě tvrdé rány sešívky Jakuba Sklenáře a úniku Petra Tona se nestalo nic, co by stálo za slovo. Na můj vkus bylo v první třetině až moc vyloučení, která nebyla využita. První dvacetiminutovka je za námi a většina z nás odchází okusit místní cirkusové pivo, jiní jsou zkusit výdrž svých plic do prostor pro kuřáky.

2.třetina

Druhá třetina začala. Z mého úhlu pohledu se hra oproti první třetině zrychlila a pomalu se začalo schylovat i k větším šancím. Ve 26.minutě padl úvodní gól zápasu. Střela Karla Pilaře se odrazila od bruslí Michala Broše až za Furchova záda. Následné video vyvrátilo úmyslné kopnutí a šli jsme do vedení. Uběhlo jen devět vteřin a domácí brankář lovil puk ze své sítě podruhé. Petr Gregořek se po zmatku slávistické obrany uvolnil a ranou z voleje zvýšil vedení na 0:2. O chvíli později přišel zlom celého zápasu. Sičák se snažil zastavit unikajícího Sobotku a to tím způsobem, že celá situace smrděla trestním střílením. To se naštěstí nekonalo, ale přišla jiná pohroma. Přišlo odstoupení Michala Neuvirtha, kterému praskl řemínek u brusle a jelikož neměl náhradní, do brány se postavil Schwarz.
Netrvalo dlouho a Slávie vstřelila první gól po početní výhodě 5:3. Autorem gólu byl Petr Kuboš.
Netrvalo dlouho a po mohutném skandování ,,Vyrovnat,, vypálil zpoza kruhů Petr Ton a zvýšil na příjemných 1:3. Do konce druhé třetiny se pak již nic zvláštního nestalo.

3.třetina

Podle historek a podle vlastních zkušeností z dřívějších zápasů vím, že třetí třetina bývá u našeho týmu nejslabší. Bohužel, ani tentokrát tomu nebylo jinak. Chvíli po začátku utkání ujel Bednář, prosmýkl se kolem sparťanských obránců a přehozením Schwarze snížil na 2:3. Neštěstí bylo dokonáno, když o minutu později získal odražený puk Krenželok a střelou mezi betony vyrovnal na 3:3. To bylo v Šaškárně radosti. Do konce třetí třetiny se již žádné velké šance nevytvářeli. Možná ze strachu obou týmů, aby v závěrečných minutách neinkasovaly rozhodující gól.

Prodloužení a nájezdy

Šance na ukončení zápasu již v prodloužení si vytvořily oba týmy, ale i přesto dospěl zápas k samostatným nájezdům. V nich dokázal prosadit pouze Růžička mladší a díky tomu Slávia získala 2 body.

To by bylo k zápasu, ale teďka z jiného soudku

Jak jsem již psal, na hokeji jsem nebyl dobrého půl roku. Proto mě pár věcí překvapilo a zarazilo, zejména jedna věc:

To, že v našem kotli a sektoru byli cizinci, kteří většinu zápasu trávili tím, že pochodovali sem a tam to je sice špatné, ale i přes to mě velice udivil způsob fandění sparťanských fanoušků, kterých tam byla samozřejmě většina. Bylo nás tam něco okolo 500 (z mého pohledu) i s přilehlými sektory. Takovou nudu, nezájem a ticho snad na zápase Sparty nepamatuju ! Pochopím, že někteří ,,gaučáci,, nefandí, když se prohrává, najdou se tací. Ale aby se při derby se Slávií, u nich v Šaškárně za stavu 0:2 pro Spartu ,,fandilo,, takovým stylem, jako se fandilo ???!!! ... To bych blil, velebnosti !!!! To už byli všichni natěšení, že si o den později vylijí držky a byly myšlenkami jinde ? Ano, to mohou, ale nejdřív hodinu po zápase. Nebýt pár jednotlivců ze SF, megafonisty bez megafonu a bubeníků, bylo by tam ticho jako na kostele !!! Skoro při každém pokřiku či chorálu se zpívalo takových 10 až 15 vteřin (a to jsem ještě přidal). Připadalo mi, že jsem si tam pak s bubeníkama bubnoval sám pro sebe.

1

Ano, na hokej nechodím tak často, jak bych chtěl a dost mě to mrzí. Lidé, co mě znají, vědí, že studuji mimo Prahu. Na jednu stranu nejsem ten pravý, kdo by mohl dělat komentáře na toto téma, když mám takovou absenci. Na druhou stranu to však beru, že jsem na hokeji přes půl roku nebyl a jsem naprosto udiven změnami, které u supportu proběhly.

2

Pokud to takhle půjde dál, můžeme se přiřadit (co se týká fandění) někam ke Kladnu a Boleslavi ! Takový hokejový velikán a takováhle podpora fanoušků při zápase ? Jednoduše ostuda !
Takže, pokud hodláte pokračovat v tiché hodince a hodláte i nadále ,,ignorovat,, megafonistu nebo člověka, který najde odvahu před vás předstoupit a snaží se udělat vše proto, aby nebylo trapné ticho … Pokud opravdu tohle chcete, radši zůstaňte doma u počítače a pařte zadky u FB a internetového fandění …

3

Toto, co jsem napsal, je jen můj osobní názor a názor člověka, který na hokeji nějakou dobu nebyl. Když jsem ještě chodil na hokej pravidelně, bylo to úplně o něčem jiném. Pamatuju, jak jsme jeli do samého konce utkání, jak byla cítit snaha podporovat hráče a jak nám to panečku šlo. Ve středu, 9.1., se chystám na ,,inspekci,, také domácího prostředí. Doufám jen, že to, co jsem zažil v Šaškárně, byl jen zlý sen, který se ve středu promění jen v mlhu, kterou roztříští zvuky bubnů a stovky hlasů ve snaze podpořit nás milovaný klub!!!

Autor: Obelix