Sparta Hockey Supporters - Stránky fanoušků hokejové Sparty

Novinky

Velká sparťanská kontrarevoluce aneb co také vyčítám panu Mgr. Petru Břízovi

18. října 2010 v 10:15,  Komentáře

218.jpg

Významné otěže drží v HC Sparta Praha pan Mgr. Petr Bříza: Jako generální manažer určuje - spolu s představenstvem – hlavní směr vývoje klubu. Kdysi chvalně slavná sparťanská ikona, která v mistrovské sezóně 2006/2007 skončila s aktivní hráčskou kariérou, měla být i v následujících letech tahounem mužstva, byť na úřednické pozici.

Informovaní sparťané doufali, že Mgr. Petr Bříza k tomu má všechny nezbytné předpoklady: například organizační schopnosti, jazykovou vybavenost, důvěru akcionářů a představenstva HC Sparta Praha, respekt mezi hráči, znalost prostředí atd., apod. I ostatní sparťané intuitivně cítili, že bývalý brankář je jako generální manažer dobrá volba.

Sezóna 2006/2007, kdy se poprvé Mgr. Bříza prezentoval ve své nové funkci, sice byla završena titulem, nastartovala však také spirálu, která (zatím) končí na 13. místě tabulky po dvanácti odehraných kolech letošní sezóny s bilancí pouhých 2 vítězných zápasů za 3 body, zato však se šesti prohrami a se skóre 31:42.

Za poslední 3 a čtvrt sezóny jsme ve Spartě zažili ledacos, ale rozhodně ne trvající radost a spokojenost z herního projevu na ledě a ze sportovních výsledků.

Výsledky tohoto dlouhého období – konečné i průběžné – nám nikdy nepřipomínaly a nepřipomínají ani pohárové hody, ani čas, kdy se soupeři klepali hrůzou, jeli-li do Holešovic nebo zajížděla-li Sparta k nim. Za tu dobu Sparta nepřipomíná antické hrdiny, kteří na nás přísně hledí  z intra na kostce v hale, ale spíš pacienty, kteří ze stavu akutní choroby přešli do stadia chronického, který se nyní blíží do kómatu.

Sparta „za Břízy“ znamená určité úpravy ve Sportovní hale – ještě lépe se mají V.I.P. hosté. Prostým návštěvníkům přibylo pár stánků, snížily se fronty na občerstvení, vyrostlo centrum zábavy a prostor pro odložení dětí, lépe se parkuje řidičům aut.

Sparta „za Břízy“ léta znamená zrušení diskusního fóra na oficiálním webu HC Sparta Praha. Mgr. Bříza to prezentoval – parafrázuji - tak, že je zde přeci Facebook, stránky nadšenců hs-sparta.cz a pak obhospodařování DF vyžaduje člověka a ten stojí peníze a ty Sparta nemá. Zvláštní argumentace…

Pokud jde o klub, pak Sparta „za Břízy“  léta znamená ústup ze slávy, ponor do bažiny a směrování do obecné bezvýznamnosti, karikatury sebe sama. Sparta „za Břízy“ totiž v tomto směru léta znamená zřetelný pokles výkonnosti, herní atraktivity, bojovnosti, odpovědnosti, nasazení, týmového ducha.

Sparta „za Břízy“ léta znamená v protikladu výše uvedeného nárůst marketingového kamuflování, budování potěmkinovských vesnic „jakobysrdcařství“ – pompézních marketingových triků na diváky (zejména viz různá chorea, která se dostávají do kontrapozice s herními výsledky), obsahově vyprázdněného fangličkářství.

Sparta „za Břízy“ nejméně od loňské sezóny znamená trpění  móresů, kdy (někteří) hráči sami určují, jak se má chovat trenér, jak má trenér konat svou práci, a jaká jsou práva a povinnosti hráčů. Tím narážím na loňskou kauzu bývalého trenéra Hynka a na informace, které v této souvislosti kolovaly na veřejnosti a které ani Mgr. Bříza účinně nedementoval.

Sparta „za Břízy“ léta znamená nevyrovnané a nepřesvědčivé výkony během základních  částí (kontrolní otázka pro znalce: Kolikrát za posledních 168 základních kol byla Sparta na prvním místě tabulky? Hádejte!).  Znamená problematická play-off, nejostudnější viz čtvrtfinále s Libercem, kdy Sparta na zápasy prohrála 0:4.

Sparta „za Břízy“ znamená i střídání trenérů: Skončila éra hlavního kouče Františka Výborného a asistenta Mariána Jelínka (posledně jmenovaný se chytil velmi dobře v Plzni). Přišel čas Pavla Hynka, jemuž asistoval Fr. Výborný – mimochodem o koexistenci těchto osobností mezi sebou a interakcích s mužstvem se šuškalo ledacos a nebylo to nic pěkného. Výsledky Sparty této šuškandě ostatně napovídaly. Čas oponou trhnul (mám podezření, že v tom měli prsty i někteří hráči) a Hynek s Výborným se poroučeli ze Sparty hlavním vchodem. Do Varů, resp. do Budějovic (František, zdá se, Mountfield nakopl k lepším výkonům, P. Hynek v novém působišti pohořel). Nastoupili Volek s Holáněm, pak Holáň s Volkem. Postavení Sparty za jejich éry máme v živé paměti  (ano, Sparta po jejich nástupu  – stáhnutím sestavy na 3 pětky – se po několika zápasech začala hrabat nahoru, ale žádný zázrak, natožpak ověnčený titulem, to nebyl). Plody i jejich práce požíváme i nyní; obávám se ale, že se to neobchází za vydatného „kuchařského“ přispění Mgr. Petra Břízy.

Sparta „za Břízy“ léta znamená ale především hráčské rošády, které působí více než dojmem nekompetentnosti, nekoncepčnosti, nahodilosti a vyřizování účtů.

Nakolik týmové chemii přispěly nebo nepřispěly příchody např. Melichárka, Vaice, bratří Nedvědů, Ručinského, Výborného, Broše, Kratěny, Chábery, Hudce apod.?

A naopak odchody např. Hlinky, Hlaváče (před sezónou 2007/2008!), Kratěny, Stehlíka, Vrbaty, Tabačka, Štrby, Cooka, Zelenky, Duby, Pilaře, Černoška apod.?

Primárním ukazatelem je, soudím, umístění Sparty v sezónách 2007 a násl., a to po základní části (6., 4., 5. ) a po play-off (6., 3., 7.). Obrázek si laskavý čtenář udělá sám.


Zvláštní pozornost ale zaslouží personální „úspěchy“ letošní sezóny:

Angažování Hlinky s Hlaváčem na rozbruslení se před sezónou ve Švédsku a pro Spartu „výhodné“ odeslání sparťanského srdcaře Martina Podlešáka na „dvouměsíční hostování“ v Českých Budějovicích, abychom se následně dozvěděli o možnosti opce do konce sezóny!  Mgr. Bříza tvrdí, že kdyby H+H neangažoval, že by mu to bylo vyčítáno. Ano, možná. Historie nezná žádné „kdyby“. Angažmá H+H pro letošní sezónu je jasná chyba a jednoznačně v mých očích je za ní zodpovědný Mgr. Bříza.  Primárně on, per secundum Holáň jako hlavní trenér.

O Martinu Ručinském se podrobněji nebudu rozepisovat, jeho „výkony“ v loňské sezóně – kdy byl sparťanskou veřejností nejkritizovanějším playerem, spolu s Davidem Výborným – jsou známy; přesto dostával v přípravě a v letošní sezóně více prostoru, než oni „mladí“, kterými se jinak Mgr. Bříza nejednou zaklínal.

Vyčítám Mgr. Břízovi, že nezavedl ve Spartě klasický farmářský systém: Spolupracujeme sice s Berounem, ale to není „farma“ ve smyslu známém z NHL. Nepodává-li v áčku výkony hráč základního kádru, je v NHL obvyklé, že se jde rozehrát na farmu a z ní je vytažena předpokládaná adekvátní náhrada. Proč ale loni neputovali do Berouna např.  Ručinský, Výborný, kteří oba tehdy měli „své dny“? Našli by se loni i jiní kandidáti na 1. ligu… Naopak se dalo z 1. ligy čerpat, a to nejen z Berouna. Proč se tedy systém farmy nevyužíval ani jednocestně, ani dvoucestně? Že by strach, co by tomu mistři světa a jiní mazáci řekli, zda by je to neurazilo? Že by klauzule ve smlouvách? Že by něco jiného? Co? Je posílání na farmu věcí trenéra nebo generálního manažera?  Ve Slávii mají jasno, tam v Havlíčkově Brodě skončily i jiné hvězdy, protože Růžička není jednak žádný  posera a druhak má dvojjedinou funkci. Ve Spartě to ale logicky dopadá na GM, zvláště má-li dlouholeté hráčské zkušenosti.      

Vyčítám Mgr. Břízovi neuspokojivé řešení otázky brankářů. Štefl, Přikryl, Duba, Valent, Chábera, Jarina,  Pöpperle, Novotný… Žádný z nich vyloženě nezářil, nebyla to hvězda první velikosti (nejlépe bych hodnotil relativně spolehlivého Přikryla), bezpečná konečná instance, jakou ve svých klecích byli svého času Sedláček, Štěpánek, Mensator, Sáblík apod. . Na brankáře v tomto období vládnutí Mgr. Břízy Sparta prostě štěstí neměla (a zdá se, že ani dnes nemá), nikdy nedosahovali v průběhu příslušné sezóny  těch čelních pozic v hodnocení úspěšnosti, v počtu vychytaných nul, apod. Je to s podivem, vždyť GM má právě k brankářům (a jejich trenérům) mít ten nejbližší vztah a „čuch“… Opakované personální rošády mezi Spartou a Plzní (Pepis a Bingo, Chábera) vidím jako odpovědnost generálního manažera. Tragický Chábera ve Spartě je asi největší omyl v akvizicích Mgr. Petra Břízy, ať už zde vliv Pavla Hynka byl nebo nebyl.

Vrcholem je ale personální harakiri s Kafkou a s Podlešákem, zvláště s posledním z nich.

Na Podlešáka jsou pohledy dva:

Pohled první:

„Díky příchodům Jardy (Hlinky) s Honzou (Hlaváčem), kteří u nás budou do 17. října, se nám rozšířil kádr, na druhou stranu České Budějovice měly zájem o příchod kvalitního útočníka. Je to tedy řešení, které uspokojí obě strany.“. Přitom Podlešák „měl problémy během letní přípravy i při srpnovém programu“, když je mu „28 let, u nás hrál třetí a čtvrtou pětku“. Autor – Mgr. Petr Bříza.

Pohled druhý:

„Martin i přes jeho momentální zdravotní indispozici zůstává pro jeho obětavost, schopnost zařadit se do týmu a pro jeho vynikající morální vlastnosti.“ Autor - Josef Zajíc, sportovní manažer Budějovic.

Sparťan, který zápasy nevnímá jen z poklidu webových kamer a komentářů v médiích, ale který fyzicky chodí do bývalé Sportovní haly (ať už se jmenuje jakkoliv) chodí po celou sezónu a ještě jako bonus absolvuje více než několik výjezdů ven,  si obrázek o tom, který z výše uvedených výroků se blíží pravdě více, udělá sám.

Obávám se, že výše uvedeným slovům pana Mgr. Břízy uvěří jen málokdo.

A o tom to je také.

Pan Mgr. Bříza pro mě ztratil důvěryhodnost. Zatímco jako aktivní brankář měl mou úctu, jako generální manažer Sparty je pro mne zklamáním.  Jako „ředitel lidských zdrojů“ u mne propadl. Vidím v něm hlavní příčinu a hlavního aktéra personálních rošád, které sparťanské veřejnosti buď vůbec nevysvětluje nebo o nich mluví zastřeně, nejednoznačně a – mám podezření, že – i lživě.

Nemohu Mgr. Břízovi upřít vyjadřovací schopnosti. Na rozdíl od celé řady vrcholových hokejistů je schopen mluvit uceleně, s bohatou slovní zásobou, je schopen hovořit i v souvětích. Ale zatímco aktivnímu hokejistovi odpustím, že mluví (kulantně řečeno) úsporným způsobem, někdy i jednoslabičně (protože tu není od mluvení, ale pro výkony na ledě), mám za to, že Mgr. Břízovi by slušelo, kdyby – mluví-li už ke sparťanské veřejnosti - mluvil méně květnatě, o to více však jednoznačně, bez zbytečných kudrlinek. Prostě po chlapsku. K věci. Bez vytáček. Pokud se tedy k věci vůbec vyjádří:  Příkladem budiž buď naprostá mlčení Mgr. Břízy k dotazům na něj výslovně směřujících v  rubrice „Dotazy na vedení“ na oficiálním webu HC Sparta Praha nebo tamtéž některé jeho odpovědi „do autu“ nebo ve stylu Rádia Jerevan. Své kouzlo mají i výstupy GM na dosavadních „Tváří v tvář“…

Mám na to svůj názor – Mgr. Bříza by měl přiznat sobě a nám, Sparťanům, že jako generální manažer HC Sparta Praha na funkci nestačí a že se při jejím výkonu dopouští osudových přehmatů. Zejména personálního charakteru. 

Nevím, jaké pravé motivy vedly Mgr. Břízu, aby přijal kandidaturu za jistou politickou stranu do Zastupitelstva hlavního města Prahy. Třeba tím chtěl – krom obecné podpory volnočasových aktivit Pražanů – pomoci i hokejové Spartě. Já sám jsem ještě před dvanácti lety působil jako asistent primátora pro právní oblast, takže vím, jaké jsou možnosti celopražského zastupitele nebo  „výkonné složky“ - člena rady zastupitelstva. V té době se formovaly i některé smluvní vztahy  mezi hl.m. Prahou a občanským sdružením HC Sparta Praha. Takže něco vím i o vlastnictví a správě Sportovní haly a o souvisejících konsekvencích.  Vím, jaké jsou kompetence zastupitelstva a jaké kompetence nepřísluší jemu, ale radě hl.m. Prahy. Vím také, že politik musí před hlasováním v zastupitelstvu nebo radě ohlásit střet zájmů v případech, které se jej osobně dotýkají.

To jest  chápu, že Mgr. Bříza může být veden i dobrými úmysly být prospěšný jako komunální politik i svému klubu – Spartě – ale zároveň si uvědomuji i možné limity a úskalí takové politické angažovanosti.

Přitom jsem nabyl dojmu, že politická kandidatura Mgr. Břízy je sparťanskou veřejností obecně nevítaná (viz např. názory na diskusním fóru, transparent na domácím utkání s Libercem, apod.) nebo přijímána velmi rezervovaně, a to i pro svou zevní formu (viz např. společná fotografie s Růžičkou).  Někteří Sparťané si asi myslí, že jejich GM by se měl primárně věnovat svému klubu, zejména pak za situace, kdy se mu nedaří, kdy výsledky nestojí za nic.  V zásadě si to myslím taky. Jak moc je použitelný příklad Gumy, tedy Jiřího Šlégra, který také utlumil své aktivity v Benzině Litvínov, když se stal poslancem?

Ale určitě bych u Mgr. Břízy uvítal větší sebereflexi. Zhodnocení jeho práce od okamžiku jeho nástupu do funkce. Jasné popsání jeho odpovědnosti především za nákupy, trejdy, posílání na hostování, prodeje hráčů.

Samozřejmě, „kontrolu“ jeho práce provádějí primárně akcionáři klubu prostřednictvím představenstva jako statutárního orgánu. Že je Mgr. Bříza stále ve funkci značí, že majitelé klubu jsou s jeho prací spokojeni. Zatím. Ale já, jako prostý fanoušek, bych rád slyšel nebo četl takovou sebereflexi, možná i sebekritiku (to slovo pro mě nemá pejorativní význam) od samotného generálního manažera.

Ryba smrdí od hlavy. Za současnou tragickou a ostudnou situaci HC Sparta Praha mohou samozřejmě primárně sami hráči jako aktéři na scéně.

Ale někdo je vede, někdo je trénuje, někdo odpovídá za dodržování taktických pokynů a za jejich vhodnost a správnost – trenéři. A trenéři se zase pohybují v prostoru, který jim zejména svými personálními úkony vytváří generální manažer (možná spolu se sportovním manažerem a manažerem pro sportovní rozvoj).

Generální manažer, je-li zároveň i členem představenstva, nese podle mne jako vrcholový článek největší odpovědnost za stav kádru, jeho výsledky a za vytváření předpokladů pro „udržitelný rozvoj“ klubu, navenek prezentovaného zejména klubovými výsledky.

Takže zde výslovně tvrdím, že považuji i Mgr. Břízu za odpovědného za nejen současný stav Sparty a jejich výsledků, ale i za stav a výsledky Sparty za celou dobu trvání jeho výkonných funkcí. Jde o spojené nádoby.

Nevyzývám Mgr. Břízu k rezignaci. Ale Sparta potřebuje impuls k obratu. Odchod H+H a Martina Ručinského takovým impulsem (zatím) není.


Pomohla by výměna na úrovni trenérů nebo generálního manažera?

Na tyto otázky si musí odpovědět primárně sám Mgr. Bříza. Nebude-li to on, budou to akcionáři klubu. Nebo sponzoři.

Ale svůj názor můžeme, bohudík, svobodně vyjadřovat i my, fanoušci. Já se za něj považuji. Možná na fanoušky a jejich názory Mgr. Bříza dá, možná mu jsou ukradení a ukradeny. Je to na něm.

Tento příspěvek určitě není korektním, vyváženým a objektivním pohledem (snad s drobnou výjimkou toho, že jsem s jeho napsáním a uveřejněním záměrně čekal až po komunálních volbách) na dosavadní činnost Mgr. Břízy jako generálního manažera hokejové Sparty.

Instalaci dlouholetého bývalého hráče Sparty do výkonné pozice ihned po skončení jeho aktivní hráčské kariéry měla být tak trochu novotou, ba revolucí.

Já mám ale obavy, že zprvu úspěšná revoluce postupně (místo aby pokračovala evoluční cestou) přešla až do stádia kontrarevoluce, kdy samotný hlavní aktér, mající hlavní slovo při skladbě kádru, neví kudy kam a je v křeči. Tomu odpovídá i stav jeho podřízených. Trenérů i mužstva.

Už by to chtělo obrat. Abychom mohli říci La Commedia è Finita!

Autor: Martin Vlk alias Martin87

Foto: archiv

Pokud chcete k novince přidat komentář, odsouhlaste prosím sociální pluginy v rámci nastavení souborů cookies. Komentáře využívají plugin Facebook.com.