Další rok bez titulu aneb v souboji Titánů lepší Třinec

8. dubna 2015 v 21:35,  Reportáže

Po bolavém vyřazení od Brna v 7. semifinále uplynulého ročníku nastala ve Spartě smršť odchodů a příchodů. Spartu opustilo 12 hráčů, v kolonce příchodů se počet zastavil na stejném čísle. Vůdce střídačky svoje místo (i přes velkou kritiku z řad fanoušků) uhájil. Asi největší kontroverzí se stal odchod Petra Tona do Brna, který vzbudil hodně vášní. Z nových posil zaujali nejvíce zřejmě Staňa, Reway a Barinka. Sparta nemůže mít jiné cíle, než ty úplně nejvyšší, a tak byla předsezónní očekávání opět velká.

Hodnocení sezóny má dva úhly pohledu – a sice z hlediska hokejového a hlediska fanouškovského. Nebudu se sáhodlouze rozepisovat o jednotlivých utkáních základní části (ani v play off)– tedy jen informativně. Bojovali jsme do posledních zápasů o třetí místo v tabulce, nakonec jsme skončili čtvrtí. V „lize mistrů“ jsme došli do čtvrtfinále, kdy jsme po velkém boji podlehli Linköpingu. K postupu nechybělo mnoho. Velkou kaňkou na představení Sparty v CHL je návštěvnost, která byla skutečně prachbídná. Další kaňkou je nemoc Rasti Staňi, který předčasně ukončil sezónu kvůli problémům se srdcem. Sparta narychlo sehnala náhradu v osobě Jaroslava Januse. Poslední velkou změnou v kádru byl příchod M. Vondrky.

Ve čtvrtfinále čekal Spartu Hradec. Tým, který nám doposud vůbec neseděl. Pro připomenutí – ve 41. kole nás zloději z Mountfieldu přejeli na domácí půdě v poměru 0:5. Že je ale play off jiná soutěž zde platilo stoprocentně. Největším překvapením byl herní projev. Sparta dokázala konečně zapomenout na svůj tradiční technický hokej, šmrdlání v rozích, prohrávání osobních soubojů a Hradec přehrála rozdílem třídy. Hráči si nenechali nic líbit, když bylo potřeba, tak přitvrdili, nebáli se postavit jeden za druhého. Velkou výhodou byla hra v přesilových hrách, kdy jsme byli hodně nebezpeční. Výhra 4:0 na zápasy a postup v nejkratším možném čase do semifinále navozoval v našich hlavách eufórii.

Ta nás provázela i přes to, že nám do semifinále vyšel Třinec – papírově nejsilnější tým ligy. První zápas byl z naší strany hrůzostrašný. Ve druhém jsme tahali za delší konec. Bohužel jsme nedokázali udržet vedení a těsně před koncem jsme inkasovali. Zápas šel do prodloužení, kde nás Třinec k ničemu nepustil a zaslouženě skóroval. Série se přesouvala do Prahy za stavu 0:2 v náš neprospěch. Třetí zápas přinesl kromě vítězství Sparty i několik boxerských vložek. Ve většině jsme se radovali my. Čtvrté utkání se rozhodovalo v prodloužení, kdy využil Hlinka obrovský zmatek před gólmanem hostí. Zase bylo veseleji – stav série 2:2. Pátý zápas vidím zpětně jako stěžejní. Sparta vstoupila do utkání vlažně. První třetinu nepochopitelně odflákla a pustila Třinec do dvoubrankového vedení. Od druhé třetiny jsme měli viditelnou převahu. Dokázali jsme vyrovnat. V prodloužení jsme mleli soupeře jak mouku, nastřelili tyč, ale vsítit gól nedokázali. Zápas, ve kterém jsme od druhé třetiny dominovali, tak dospěl do dovednostní soutěže, ve které se radovali domácí i díky navrátilci Irglovi. Pro Spartu každopádně hodně hořké.

Šestý zápas o vše jsme začali aktivněji. Neustále jsme doráželi na gólmana hostů. Třinec se v tu chvíli zmohl akorát na bránění vlastní modré čáry v pěti lidech. Pak dvakrát ujel a bylo z toho vedení 2:0. Od druhé třetiny jsme přebrali aktivitu a brankou Saboliče snížili na 1:2. Vyrovnání zařídil v třetině třetí Jan Buchtele – 2:2. Sparta byla jasně lepší, mačkala hosty jak citrón, bohužel však školácky faulovala a hosté zvýšili tři minuty před koncem na 2:3. To byla také poslední branka toho večera. Ač jsme byli v posledních dvou zápasech lepší než Třinec, tak jsme museli spolknout hořkou pilulku v podobě vypadnutí v semifinále.

Co se týče mého názoru, tak oproti předchozí sezóně (vypadnutí s Brnem) byla vidět daleko lepší hra. Hráči stáli jeden za druhým, hráli jako tým. Jako hlavní faktor vypadnutí vidím ztrátu vedení dvě minuty před koncem ve 2. zápase a odfláknutou 1. třetinu v pátém zápase. Pokud bychom k tomu přistoupili aktivně a hráli na 100%, tak ten zápas vyhrajeme a doma bychom to již urvali. Ač je (na papíře) Třinec jasně nejsilnějším týmem ligy, tak byl k poražení a nechybělo mnoho. Dalším faktorem výpadku je příšerná hra v přesilových hrách. Připadalo mi také, že každý další zápas se odkláníme od toho, co nám zaručilo úspěch – od tvrdé hry a důrazu v brankovišti. Po zápase trenér Jandač řekl něco o tom, že ho to mrzí méně než vloni při výpadku s Kometou. A já s ním v tomto souhlasím. Ač ještě pořád převládá zklamání, tak musím uznat, že letos jsme rozhodně (herním projevem) ostudu neudělali a mě osobně bolí toto vyřazení o něco méně, než to loňské s Kometou.

Rád bych se vrátil také ke komedii, kterou rozjel na oficiálním webu Třince tiskový mluvčí klubu Tomáš Želazko po 4. odehraném zápase v Praze. V článku obvinil předsedu disciplinární komise, že přehlíží zákroky Sparty a že je zaujatý proti Třinci. Dle mého názoru šlo o jasný nátlak na rozhodčí a znevážení dobrého jména extraligy. Myslím, že tým jako Třinec nemá toto absolutně zapotřebí a já doufám, že bude platit rčení o té svini, na kterou se vaří voda. I proto mě strašně mrzí, že jsme je nevyřadili.

Nebylo by spravedlivé vyzdvihovat, či hanit jednotlivé hráče. Na to jsou tam kompetentnější lidé. Nicméně neztotožňuji se s názorem, že je vypadnutí v semifinále úspěch. Myslím, že pro Spartu to rozhodně úspěch není a v žádném případě by to úspěch být neměl! Není dobré přivírat oči nad faktem, že jsme od sezóny 2006/2007 nevyhráli titul a vyhráli tři série v play off. To je na Spartu žalostně málo. Odpovědní lidé ve vedení by měli vyvodit patřičné závěry. A do kategorie těch patřičných opravdu neřadím nesmyslné zdražení permanentních vstupenek na příští sezónu (o načasování, kdy to běží na kostce v zápase o všechno za nerozhodnutého stavu ani nemluvě). Jako dlouholetého fanouška Sparty mě tento přístup zvedá ze židle, nerozumím mu a beru ho trochu jako nůž do zad všem fanouškům, kteří stojí za Spartou v dobrém i zlém. Jako sci-fi pak působí rozhovor Petra Břízy, který v Deníku Sport vyjadřuje přání, aby na Spartu chodilo na základní část 12 tisíc lidí.

Hodnocení fanouškovských aktivit začnu pochvalou choreotýmu. I přes ne vždy doceněnou práci, kdy tráví dotyční celé dny lepením, barvením a dalšími s tím souvisejícími aktivitami se několikrát v sezóně povedlo udělat velmi zdařilý počin. Myslím, že kdo někdy s výrobou chorea pomáhal, tak si umí představit kolik volného času a úsilí to někdy stojí. Za mě obrovský palec nahoru. Velký dík také přispěvatelům, kteří nám svými finančními dary umožnili některé choreografie uskutečnit.

Další pochvala směřuje předsedovi Rikkimu za entuziasmus se kterým zajišťoval většinu fanouškovských aktivit – např. výjezdy, ubytování, komunikaci s vedením atp.

Pochopitelně nelze opomenout ani kolegy od megafonu. Za sebe mohu říct, že byly zápasy lepší i horší. Byly zápasy, kdy jsem s tím chtěl praštit a za kotel se styděl (prodloužení 2. zápasu PO v Třinci), byly zápasy, kdy jsem byl na náš kotel neskutečně hrdý (derby v Šaškárně, 1. zápas PO v Hradci). Dovolím si ale tvrdit, že jsme se opět někam posunuli a to i navzdory neustálým technickým problémům s megafonem. Příští rok bude velmi pravděpodobně megafon nový, otazníkem je však to, v jakém složení tým megafonistů bude.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem aktivním fanouškům, kteří podporovali po celou sezónu Spartu na domácích i venkovních kluzištích a také novému uskupení Young fanatics, ve kterých vidím určitý potenciál. Z kotle mám až na menší výjimky pozitivní dojem. Samozřejmě, že ne každý zápas vše fungovalo tak jak má, ale opět jsme udělali značný pokrok. Jak kvalitou, tak i kvantitou. Rozhodně však nesmíme usínat na vavřínech, protože v některých věcech máme stále velké rezervy.

Úplným závěrem bych rád podotknul, že si (stejně jako loni touto dobou) přeji úspěšnější příští sezónu zakončenou titulem a stále více aktivních fanoušků ženoucích Spartu.

Po prohře se nevzdáme, Sparta věčná zůstane! Tak na letní přípravě ahoj!

Autor: Schaschek #6