Sparta Hockey Supporters - Stránky fanoušků hokejové Sparty

Novinky

Auf wiedersehen, auf wiedersehen, Deutschland Deutschland, auf wiedersehen!

10. října 2014 v 00:21,  Reportáže

Zápas o všechno - buď výhra za tři body a postup nebo nic. Takový scénář si připravilo poslední kolo základní skupiny hokejové Champions League.

Sparta hostila aktuálně vedoucí tým německé ligy Mannheim. Ten již postoupit nemohl, ale i tak se čekal vyrovnaný zápas plný osobních střetů.

Zprávy z kuloárů napovídají tomu, že opět liga mistrů neláká. Bojím se fiaska. S ohledem na předpokládanou nízkou návštěvu přemýšlíme nad absencí megafonu. Nakonec ho však bereme.
Dnešní zápas je speciální i pro Lipose a Bumbiho, kteří si odbudou premiéru před domácím kotlem.

Pohled na ukazatel počtu diváků skutečně moc optimismu nepřináší. Cca 2500 diváků není to, co bychom si dali za rámeček. První třetina nabízí hned zkraje přesilovou hru. Marek Hrbas propagační střelou překonává hostujícího gólmana - 1:0. Sparta pokračuje v náporu, na ledě dominuje, šance střídá šanci a hosté si musí připadat jak u Verdunu. Bohužel přichází 17. minuta a radují se hosté. Metropolit, kterého si mnozí pamatují z doby, kdy pařili NHL na počítači, doráží vyražený puk - 1:1. Sparta měla v první třetině drtivou převahu, ale prosadila se bohužel pouze jednou. Za stavu 1:1 se jde do kabin.

Borci s velkým "es" na hrudi se myšlenkami zapomněli zřejmě v šatně. Jak jinak si totiž vysvětlit gól v domácí síti po dvaceti vteřinách? Novotný nedokázal zkrotit nahození Plachty a dorážející Tardif měl již lehkou práci - 1:2. Hosté se však neradují dlouho. Po krásné akci Ďalogy, Buchteleho a Formana, srovnává posledně jmenovaný skóre - 2:2. Přibývá střetů, švédský rozhodčí napomíná pouze domácí borce. Hosté se díky tomu dostávají do mnoha šancí a několikrát nás skvěle podrží Novotný. Jako blesk z čistého nebe přichází třetí gól Sparty. Po přihrávce Rewaie se krásnou střelou prosazuje Klimek - 3:2. Tento stav svítí na ukazateli po 40. minutách.

Třetí třetina se odehrává pod taktovkou novice Bumbiho. Je na něm vidět nervozita, ale se svou úlohou se pere statečně. Využíváme příležitost, že jsme se s Kubou, CZM a Zdendou sešli nahoře a dáváme tomu maximum. To strhává i ostatní a projev kotle je výborný. Mannheim rozhodně nic nezvdává a místy nám hodně zatápí. Platí ale klasické rčení nedáš - dostaneš. V největším tlaku ujíždí dvojice Rolinek - Kumstát, prvně jmenovaný je faulován, avšak v pádu krásně nachází Kumstáta, který nedává hostujícímu gólmanovi šanci - 4:2. Kotel bouří, přidávají se tribuny, vyhlížíme konec zápasu. Několikrát zkoušíme (staro)nový chorál "Sparta Praha od pradávna". Hostující trenér odvolává gólmana. Bohužel po jedné z akcí inkasujeme - 4:3. Naštěstí do konce zápasu zbývají poslední dvě minuty a navíc se dvakrát prosazujeme do prázdné branky zásluhou Buchteleho a Rolinka.

Po skončení zápasu následuje tradiční děkovačka, kterou si všichni užíváme. Jak se již stalo zvykem, vyvoláván je jak brankář, tak hlavně náš kapitán. Ten předvádí naprosto neuvěřitelné věci, když v bruslích nakráčí před kotel, který odměňuje několika tričky. Hosty pak ještě vyprovázíme dnes již legendárním popěvkem "auf wiedersehen, auf wiedersehen, Deutschland Deutschland auf wiedersehen. Sparta zaslouženě poráží hostující Mannheim a postoupuje do další fáze ligy mistrů. Soupeře se dozvíme již v pátek.

Rád bych touto cestou vyzdvihnul kotel, který šlapal jako hodinky. I přes nízkou návštěvu byl support nadprůměrný a odpovídal spíše dvojnásobnému počtu lidí. Každý z účastníků se mohl přesvědčit o tom, že pokud tomu všichni dáváme maximum, tak je projev špičkový. Velkou kaňkou je ale návtěvnost. Sparta hrála o postup a přesto zápas nalákal 2500 lidí. To je ostuda! Chápu relevantní důvody. Ne vždycky každý může, ale tak jako tak si tento zápas zasloužil daleko vyšší návštěvu.

Možná je na zamyšlenou, proč tomu tak je. Neatraktivní soutěž? Sotva! Hrál se daleko lepší hokej, než v extralize! Začátek utkání pozdě? Možná, ale fotbalová liga mistrů začíná ještě později a lidé si tam cestu najdou. Výše vstupného? U rodiny, která má několik členů se to dá pochopit. Přeci jen vstupenky, občerstvení, parkovné něco stojí. Ovšem lístek do kotle stojí cca 100 Kč - to nejsou ani tři piva na stadionu. Návštěva je jedinou kaňkou na dnešním zápase.

Ještě cennější než výsledek jsou určité prvky vyskytující se v naší hře. Viděli jste takového hráče, jako je Jarda Hlinka, skákat do střely po hlavě? Viděli jste momenty, ve kterých hráči hrají jako tým a chrání jeden druhého? Já ano. Následná show Tomáše Rolinka byla jen třešnička na dortu za báječným večerem. Kdo nebyl, může si to vyčítat, kdo byl - neprohloupil.

Liga však pokračuje už v pátek, kdy nás čeká tradiční soupeř z města Perníku. Domácí již jsou pouhým stínem nejlepšího fanouškovského tábora u nás, ale v poslední době vyvíjejí velkou aktivitu ke zlepšení, což je pro nás výzva. Pojeďme společně podpořit Spartu a přenést výborný support do dalšího utkání! Již teď je jasné, že to bude zase jeden z nejpočetnějších výjezdů základní části. Buď u toho i TY!

Autor: Schaschek #6