Sparta Hockey Supporters - Stránky fanoušků hokejové Sparty

Novinky

Sparťanský narozeninový den aneb proč Spartě koukají všichni na záda

8. prosince 2013 v 14:10,  Reportáže

561.jpg

Je 7.12, ještě jsme ani nestačili sníst mikulášskou nadílku (hlavně vydatné zásoby mandarinek) a je tu dlouho očekávaný den D, při kterém si připomínáme 110. výročí klubu.

Program začíná již v poledne mládežnickým turnajem, ale velká část fanoušků přichází na třetí hodinu, kdy začíná zápas legend Sparty proti ruskému Gazpromu. Dost možná naposledy můžeme vidět pohromadě tolik sparťanských ikon, které psaly historii Sparty ještě dlouho předtím, než mnozí z nás vůbec začali na hokej chodit. Možná dokonce ani nebyli na světě.

legendy

Asi se nemá smysl pozastavovat nad výsledkem, tak jen informativně – 1:7 v neprospěch Sparty. Zápas proti mladšímu a sehranějšímu protivníkovi nemohl skončit jinak. Jediný čestný gól Sparty dal symbolicky (dnes již druhý) nejlepší střelec Sparty Jirka Zelenka.

legendy

Na tento zápas si našlo cestu cca 2500 diváků (dokonce i někteří staří matadoři zašli opět po dlouhé době do kotle :)), což není vzhledem k exhibici málo. Na druhou stranu, kdy člověk může vidět tolik sparťanských ikon v hokejovém zápase? A podaří se vůbec ještě někdy podobný zápas zorganizovat?

kotel

Počet fanoušků mohl být dle mého názoru ještě větší. Po skončení probíhá děkovačka, kterou si snad hráči užili. Oba brankáři – Petr Bříza a Petr „Bingo“ Přikryl a následně i Jirka Zelenka jsou ochozy vyvoláni a předvádí, že skákání oslavných „rybiček“ ještě nezapomněli. Zvláště Zelí dostojí své pověsti a jako správný šoumen ještě hecuje fanoušky a přidává další a další skoky.

Po skončení zápasu jdou mnozí za zlatavým mokem, či zaplnit své útroby něčím netekutým. V hale je možno prohlédnout si výstavu sparťanských artefaktů, což ochotně využívám.

masky

Obdivuji hlavně brankářské masky, tedy spíše změť dřeva, kovu a dalších nespecifikovatelných materiálů, které masky zdánlivě připomínají. S tímto na hlavě bych se bál vůbec nastoupit, kór chytat puky.

dresy

Následuje promítání dokumentu České televize, který ve mně zanechal velký dojem. Dokument mapuje celou historii, vyzdvihuje sparťanské velikány, kterých rozhodně nebylo málo (namátkou Zábrodský, Gut, Bukač, Šíma, Richter, Hrdina, Kučera, Žemlička, Zelenka, Bříza a další…). Po jeho zhlédnutí jsem si uvědomil, že Sparta je víc než jsem si doteď dokázal uvědomit. Generace hráčů a fanoušků společně tvořily historii Sparty a stejně jako naši otcové tuto vášeň předali nám, tak i my jí budeme předávat svým dětem. Byl jsem obrovsky hrdý, že jsem (stejně jako ostatní fanoušci) součástí velkého fenoménu jménem Sparta.  

Zápas s Plzní měl být vrcholem večera. Trošku jsem se bál, aby se neopakovala situace se Znojmem, které nám oslavy před deseti lety pokazilo. Na začátek je připraven „maping“, který vypadá hezky. Vzhledem ke komedii, kterou rozjel Robert Záruba ve vysílání České televize, bych se zamyslel nad obsahem. Ten se ohradil proti některým symbolům, které byly použity. V mapingu se totiž objevuje svastika či srp a kladivo, ale vzhledem k tomu, že válka ovlivnila i historii Sparty, tak to rozhodně nevnímám negativně. Nechápu proto negativní reakce. Copak Česká televize nevysílá dokumenty mapující historii, kde svastika, či symboly komunismu vidět jsou? Česká muzea nejsou plná předmětů, kde se symbol hákového kříže, či srpu a kladiva objevuje? Proboha, jde o historické události, které logicky ovlivnili i Spartu. Po mapingu probíhá oficiální předání dresu ACS od Víti Lavičky, který je vřele přivítán. Stejně jako Luděk Bukač a hlavně Vladimír Zábrodský, který vhodí čestné buly.

My se prezentujeme celostadiónovou kartoniádou (velké díky všem, kteří pomáhali již od dopoledních hodin s roznášením a lepením papírů). V naší sestavě se objevuje David Kočí, což u mnohých fanoušků vzbuzuje nadšení. Dáváme si otázku, zda dojde na boxerskou vložku Kočí x Hollweg, nebo aspoň dostane hostující Duda za vyučenou za svůj prasácký styl hry. Každopádně je jasné, že tento zápas bude mít parametry play off, skvělou kulisu (hostů také přijelo hodně) - zkrátka, že se fanoušci nebudou nudit.

kočí

Hned to také dokazuje již zmiňovaný psychopat Duda, který napadá ve středovém kruhu Švrčka. Po zásluze je poslán na trestnou lavici. Následují hezké momenty na obou stranách, Plzeň je aktivnější. Nemám ve zvyku se vyjadřovat k rozhodčím a dělám to velmi vzácně, ale výkon pánů v pruhovaném je naprosto absurdní. Spartu posílají nesmyslně několikrát do 4. Z jedné přesilové hry Plzeň otevírá střetnutí. Sparta kontruje Tonem, který srovnává na 1:1. Takový je i stav po první třetině.

choreo

Uběhlo deset vteřin druhé třetiny, část fanoušků ještě ani nestačila dorazit zpět na svá místa a Pepis již lovil puk ze své sítě. Nenápadnou střelou ho překonal někdejší miláček sparťanských ochozů Kratěna. Vyrovnání přichází z hole Rolinka. Poté Sparta přeřadila na vyšší rychlostní stupeň a nedává hostujícím čuchnout. Atmosféra je na velmi dobré úrovni, kotli vydatně pomáhají i obě tribuny. Oproti utkání s Hradcem jako nebe a dudy. Sparta během minuty střílí dvě branky a odskakuje Plzni na rozdíl dvou gólů. Do šaten se tedy jde za stavu 4:2 pro domácí.

koci 2

Ve třetí třetině již branka nepadne, i když se dožadujeme populárního bůra. Plzeňští fanoušci si krátí dlouhou chvíli pyrotechnickou vložkou. Nejprve se z jejich sektoru valí dým, před koncem zápasu je k vidění i bengálský oheň. V druhém případě mi to nevadí, v prvním ano. Dýmovnici může v uzavřeném prostoru vhodit jen duševně chorý jedinec.

pyro

Po utkání je vyvolán Ondra Kratěna, který přijíždí k našemu kotli a tleská. Následuje děkovačka, kterou si naši borci za předvedený výkon zaslouží.

V nadpise jsem psal cosi o koukání se na záda. Rád bych to uvedl na pravou míru. Oslavy 110. výročí jasně ukázaly, kdo hraje v českém hokeji prim. Sparta předvedla úžasnou show pro své fanoušky a výročí pojala monstrózně. Předvedla show, která nemá v ČR obdoby. Stejně jako fotbalová Sparta svým vztahem k fanouškům a marketingovou silou vyčnívá nad ostatními soupeři, tak i hokejová Sparta vyčnívá nad soupeři z extraligy. Spartu můžou fanoušci ostatních extraligových týmů nenávidět, ale pokud by v budoucnu nastala situace, kdy by Sparta extraligu opustila, tak extraliga ztratí svůj klenot.

oslavy

Obrovský dík patří všem, kteří umožnili sparťanské veřejnosti prožít tento zážitek. Určitě to byla práce na mnoho měsíců dopředu a absolutorium zaslouží skutečně každý, od Petra Břízy, přes Holding (ano skutečně jej chválím..:)) až po posledního člověka, který se na této parádě podílel. Každý Sparťan by se mohl zeptat fanoušků ostatních klubů klasickou otázkou: "Kdo z vás to má?" Možná, že si to úplně neuvědomujeme a nedokážeme to ocenit, ale můžeme být právem hrdí na to, že fandíme Spartě a že jsme mohli být přítomni na této oslavě.


Autor: Schaschek

Foto: kasnarka, Schaschek

 

 

Pokud chcete k novince přidat komentář, odsouhlaste prosím sociální pluginy v rámci nastavení souborů cookies. Komentáře využívají plugin Facebook.com.