Z divokého západu na Štěpána bez bodu

27. prosince 2012 v 22:00,  Reportáže,  Lipos

Na druhý svátek vánoční se naše Sparta představila na ledě aktuálního lídra tabulky, Plzně. Tento zápas se vzhledem k volnu rozhodla podpořit i početná skupina fanoušků klubu z Holešovic.

Sraz byl tradičně pod cedulí na Hlavním nádraží a ve čtvrt na tři se již cca 25 příznivců valilo vlakem směrem do města piva. Během cesty přistupovali další a další sparťané, především "Berounská" skupina, ale i další. Cesta proběhla klidně, ačkoliv s jedním přestupem (z náhradní dopravy na rychlík), humorné bylo také 20-ti minutové čekání na přestup na hlavním nádraží v Plzni, abychom následně jeli asi minutu a půl na vlakovou zastávku přímo u haly Strakaklubu.

Po příjezdu, který byl kolem půl 5, jsme měli hodinu na občerstvení a přesun do sektoru fanoušků hostí. Velmi příjemným překvapením z mého pohledu byla grilovaná krkovička před stadionem za 50 korun, ale dojem kazilo pivo nevalné kvality se značkou "G" - předpokládám že si každý domyslí o které pseudopivo jde :-) Myslím, že kdyby se točila Plzeňská dvanáctka, nebo Kozel 11, jen by to prospělo.

Nyní k zápasu.

První třetina nabízí různá hlediska hry. Začnu tím lepším, vstupem hráčů s "S" na prsou do zápasu - vysoké nasazení do bruslení a optický tlak v prvních 5 minutách hry. Bohužel však chyběl důraz především v brankovišti, stejně tak u mantinelů, a tak domácí přežili tuto fázi zápasu bez černého nesmyslu ve své brance. Od této chvíle se začali hokejisté Plzně osmělovat a byli více a více nebezpeční. Chybějící důraz přinesl horké chvilky Míšovi Neuwirthovi, nicméně ten zajistil svému týmu nulu v kolonce obdržených gólů.

Oba týmy se snažily hrát technický, kombinační hokej, který však přeze všechno výše popsané způsobil také spoustu ztracených puků na obou stranách. Že by se jednalo o dvakrát strhující podívanou se rozhodně říci nedá.

Ve druhé třetině se projevil větší technický um především Strakovi formace, jenž využila ztracený puk ve středním pásmu po chybě Sparťanské obrany a ukázkově využila situaci 2 na 1. Střelec gólu? Pochopitelně velezkušený mazák a majitel klubu Straka. Tohoto hráče prostě naše obrana nesmí do takovýchto situací nikdy pouštět! Domácí se tímto gólem dostali okamžitě do laufu, najednou jim kombinace vycházela, přebruslovali Pražany a logickým vyústěním byla přesilovka plzeňského týmu.

Samozřejmě netrvalo dlouho a bylo to 2:0 pro indiány. Opět jen Míšovi můžem děkovat, že výsledek nebyl ještě propastnější.

V této části Plzeň jasně ovládla co se dalo, 2 góly v naší síti byly ještě velmi milosrdné. Zásahy brankářů (3-15) mluví za vše.

Třetí část byla poznamenána mnoha vyloučeními, často necitlivými, nicméně dle mého názoru stejně stupidními pro obě strany. Každopádně kolem 50. minuty našim hráčům konečně došlo že by mohli začít hrát a začali sympaticky tlačit a motat domácí obranu. V cestě byly však 2 problémy. První byl brankář, který jak se nakonec ukázalo pustil za svá záda jediný puk. A druhý? Moment který ve mě hromadí adrenalin ještě teď - v naší přesilovce 3 minuty před koncem dojížděl Rachůnek nahozený puk, který brankář Plzně pokryl dávno před příjezdem sparťanského forvarda, a zcela zbytečně a nesmyslně přetáhl hokejkou lapačku brankáře, za což po právu následovaly 2 minuty za sekání. Tím se náš tlak zastavil, domácí si zápas již pohlídali a jediný zářez Holešovických tak zaznamenal Sičák od modré ve 49.minutě.

V komplexnějším zhodnocení, prohra o gól na ledě lídra tabulky se přece jen po 5 výhrách v řadě dá zkousnout, škoda jen že kvůli zbytečnostem, jako byl právě kiks Rachůnka.

Co mě však po tomto zápase děsí víc je jiná věc. Na čele tabulky figuruje technicky výborně vybavená plzeň a za ní velmi fyzicky a důrazně hrající Kometa. Oba tyto kluby nás přehrály svým stylem, zatímco náš styl je pro mě stále malou záhadou. Ani na jeden tým v těchto hlediscích nemáme, proto se ptám, pokud se dostaneme do play-off (či spíše předkola) - s čím vyrukujeme ve chvíli kdy každý půjde do všeho na 150% ? Technická vybavenost není taková, fyzickou hru celoplošného rozsahu nepraktikujeme, nemáme na to ani příliš vhodných hráčů, a obranářský styl (viděný například před vánoci v budějovicích) nám nemůže vycházet věčně. Je stále hodně na čem tedy pracovat.

Toť k zápasu, nyní k fanouškům.

Domácí příznivci neopomněli předvést svou nekončící demenci a pořádně křičeli pouze nadávky, jinak to byl (vzhledem k dřívějším letům) velmi slabý support na úroveň Plzně. Jejich pořváváním o Sparťanských k***ách se skutečně zabývat nemá smysl, je to bordel.

A k příznivcům Sparty - Sektor byl nakonec velmi solidně naplněn, což je sympatické zjištění. Fandění po většinu zápasu odráželo hru co se nasazení týče, přesto slyšet jsme byli.

Je ovšem škoda, že panovaly obrovské rezervy ve fandění, když nešlo zrovna o klasický pokřik "Sparta", ke kterému předtím musel být náš kotel předtím pořádně vyhecován. Dalo by se to lehce přirovnat k nasazení hráčů. Pokud se musí na hráče pokaždé řvát, aby makali na 100%, je něco špatně.

Stejné je to s fanděním. Nedá se říct že by lidi vůbec nefandili, ale můžou fandit mnohem víc! Vzhledem k počtu fanoušků Sparty včera v sektoru se dá tedy support považovat za mírné zklamání.

Nicméně, v plzni sektor zaplněný až po střechu je sympatický počin.

Po zápase následoval pochod na nádraží, kde jsme měli téměř hodinu čas, než nám jel vlak zpět do Hlavního města. Ozvěna v nádražní haly v Plzni posloužila velmi zajímavému skandování, které mocně dunělo a působilo dojmem že je nás na místě 300 namísto 30 :-)

Než se vyjelo vlakem domů, byla obrovská výzva sehnat pivo. Všechno již bylo zavřené v okolí nádraží, včetně tesca. Nakonec se nám podařilo sehnat točený tekutý chléb o ulici dál, k mému překvapení se jednalo o pivo ze Dvora Králové (jak se vzalo zrovna zde skutečně netušim), k ještě většímu překvapení velmi dobré (ačkoliv je možné že gambáč mi snížil měřítko velmi nízko, tak že pak chutná všechno).

Nyní nás čekají paštikáři a následně derby v kyslíkárně, vzhledem k našemu postavení v tabulce považuji zisk 5 bodů za nezbytné minimum. Věřím, že na obě utkání se sejde také důstojné zastoupení příznivců Sparty a pomůžeme ty body získat!

Autor: Lipos

Ilustrační foto: Kasnarka

Od hráčů žádáme aby za Spartu bojovali, bojujme také!

NÁZOR FANOUŠKA NEMUSÍ BÝT TOTOŽNÝ S POSTOJEM REDAKCE SPARTA HOCKEY SUPPORTERS.