Klendra, Kratěna kanonýrem, kulminace kladenského kreténismu

9. února 2010 v 22:00,  Reportáže

Úterní výjezd do nejbližší hokejové mimopražské destinace ve stylu: z neuvěřitelné zimy do nepopsatelné zimy. I tak by se dal nazvat trip na klání s kladenskými okenáři. Stadion oplývající tak výkonnou ventilací, že vám svařák do pěti minut vystydne, navíc s všudypřítomnou buranskou náturou - to je hokejové Kladno.

Ačkoliv nebyl výjezd nijak organizovaný a každý sparťanský vlajkonoš si mohl zvolit vlastní způsob cesty, dorazila na kladenský městský, ehm, stadion početná enkláva fanoušků v rudém. A čekalo je ihned pořádné překvapení. V brance totiž nestál Přikryl, Jarina, ani mladíček Novotný. Ve žlutých ústecký betonech stál v brankovišti Dušan Salfický, sparťanská jednička a později náhradník v sezoně 2006/2007.

Ač v této mistrovské sezoně skončily jeho výkony za očekáváním, od sparťanského publika se dočkal vřelého přivítání (v některých případech možná spíše ironického). Nakonec však nebylo ironie třeba. Sparťanský solidně zaplněný kotel řádně vřel hlavně během první třetiny. Z první šance se totiž prosadil Kratěna a vsítil tím tak svůj 249. gól v extralize. Na 2:0 zvyšoval po stoprocentní šanci připravené Petrem Tonem Martin Ručinský.

Prohra s Litvínovem aneb "jak zakopnout o modrou čáru"

Ve druhé třetině Sparta zvýšila na pěkných 3:0 zásluhou Radka Philippa, což byl jeho první zásah v rudém dresu. O tom, kdo zvítězí v tomto zápasu, měla už většina fanoušků jasno. Situace se ale začala komplikovat. Návštěvu ubohých cca 2500 tradičně se chovajících kladenských pacientů rozjásal Bělohlav, když snížil na 3:1. Dosud nejspíš stávkující kotel domácích se dal do pohybu, čímž nás přesvědčil o tom, že na, ehm, stadionu nejsme sami.

Vydřené vítěztví proti Ocelářům!

To, čeho se musel sparťanský fanda obávat, přišlo ve třetí třetině. Kladno snížilo na 3:2, jak jinak, než zásluhou hostujícího Jaroslava Mrázka, vypůjčeného ze Sparty. Středočeši poté začali mocně tlačit, Sparta na hřišti pouze sekundovala a vyrovnání viselo ve vzduchu. Minuty se pořádně vlekly, obzvláště pak při přesilovce Kladna. Sparťané vedení ubránili, navíc se několik sekund před koncem zjevil s pukem sám opět Ondra Kratěna a do prázdné sítě uklidil svou jubilejní 250. branku.

Po zápase přišlo na pár incidentů nadávkami počínaje a hozenou dvoulitrovou lahví z poloviny naplněnou konče. Chápeme frustraci z posledního místa či mindrák z bydliště na periferii Prahy, uvědomělý člověk by si však mohl domyslet, že na stadion chodí i dívky a děti. Nedostatečná pořadatelská služba v Kladně opět byla znát.

Další incidenty prý následovaly cestou k autobusu, po zjištění se zde objeví.

Text: =s69=