Souhrn z duelu s Kladnem: Protest, výhra a nadějná Pipi

5. ledna 2010 v 20:24,  Reportáže

Před necelými dvěma měsíci, přesněji řečeno 16. 11., hrála Sparta zápas na Kladně. To tehdy mělo bídnou sérii okolo šesti zápasů bez výhry a tak se fanoušci rozhodli k bojkotu. Uplynula nějaká doba, a 4. ledna jsme v prvním zápase roku 2010 hostili Kladno my. Už delší dobu panovala v Holešovicích mezi fanoušky nespokojenost i s předváděnou hrou, i s výsledky. Ale po výměně trenérů byla hráčům poskytnuta určitá doba hájení. A stejně jsme byli tam, kde předtím. Tedy na devátém místě.

A tak v neděli na začátku zápasu vidělo pět a půl tisíce diváků nepříliš běžnou věc. Fanoušci Sparty dali poprvé během téměř tří let ne úplně ideálních výkonů najevo nesouhlas. Při buly byl v sektoru domácího kotle roztažen transparent ve znění: 9. v říjnu, 9. v lednu. Jste spokojení? My ne. Trenéry to nebylo… Během první minuty pak bylo úplné ticho, přehlušené občasným skandováním hostujícího kotle.

Jakmile časoměr doběhl na čas 1:00, šel transparent dolů a ozvalo se hromové: SPARTA. Ve zbytku zápasu už se pak fandilo podle zažitých pořádků. Uvidíme, jestli si z toho hráči a vedení něco vezme. Dlouho fanoušci bezmezně stáli za svým klubem a stojí i nadále, ale už se museli ozvat.

Kladno nepatří mezi extraligové žraloky. Spíše mezi kapry líně plující poblíž dna. Upřímě řečeno, my k nim nemáme daleko. Naštěstí jsme však vstřelili první gól my. Když píšu naštěstí, tak tím myslím, že první branka byla opravdu šťastná. Ondřej Kratěna vletěl do útočného pásma, sjel za branku a nahodil puk zpět před branku tak, že se od betonu Miroslava Kopřivy odrazilo rovnou do sítě – 1:0.

A o chvíli později, v 16. minutě bylo ještě veseleji. V přesilovkové souhře nabil navrátivší se Jirka Vykoukal Tomáši Netíkovi, a ten bombou pod břevno odpálkoval Kopřivovu láhev z branky a zvýšil na dvoubrankový rozdíl.

Hráči tak mohli odejít spokojeni do kabin, fanoušci zase na přestávkové občerstvení, přičemž zjistili jednu nepříliš pozitivní zprávu. Pivo zdražilo o pět korun.

Ve druhé třetině branka nepadla, i když si sparťané udržovali konstantní převahu. A tak stojí za zmínku jiná věc. Vzhledem k pozitivnímu skóre se v kotli zkoušel chorál “Pipi“. Především díky spodním přibližně pěti až šesti řadám se ukázal obrovský potenciál. Když všichni skáčou a zpívají, je to úchvatný pohled. Zároveň si ale horní řady od bubnů po Severní Frakci dělaly z této iniciativy jen legraci. Škoda. Pokud by se zapojili i oni, vypadalo by to krásně. Pro příště je co vylepšovat!

Třetí třetina přinesla ještě dvě branky. Jednu do sítě Kladna, jednu bohužel do té naší. Nejprve Broš nabil Michalu Gulašimu, který si pohrál s ještě nedávno reprezentačním gólmanem a zasunul.

Petr “Bingo“ Přikryl dlouho na druhé straně úspěšně bojoval o naše první čisté konto v sezoně. Nakonec ho v 51. minutě překonal Eberle, který vyloženě dotlačil puk do branky. Rozhodčí ještě s pomocí videa situaci překontroloval a branku uznal. To však bylo vše, sparťané si vítězství už vzít nenechali a tak si mohli fanoušci po delší době zase zaskandovat děkovačku.

K ideálu však máme pořád daleko a tak jednou z mála pozitivních věcí je, že jsme se po dlouhé době dostali před Slavii. V neděli nás čeká mnohem těžší duel proti rozjeté Plzni. Zastavit Straku a spol. bude zatraceně těžký oříšek, věřme však, že se nám to podaří.

PS: UČTE SE PIPI, AŤ NAKONEC SKÁČE CELÝ KOTEL.